"Moni kakku päältä kaunis."
Koskaan ei tiedä millaisen vuokralaisen saa ja siksi onkin tärkeätä sopia vuokralaisen ja todistajien kanssa yhteisistä pelisäännöistä ennen vuokraamista.
Vaikka olisi minkälainen tittelikuningas tai kuningatar arvoltaan, niin se ei takaa, että vuokralainen on hyvä. Sosiaalituilla elävä saattaa olla parempi vuokralainen kuin juristi tai lääkäri tai joku muu ns. arvostetussa ammatissa toimiva.
Eli ennen kun uusi vuokralainen muuttaa asuntoon kannattaa käydä todistajien kanssa läpi kaikki asunnon osa-alueet. Kaikki kannattaa listata paperille ja merkitä siihen vaikka 1-5 asteikon skaalalla kuinka siistissä kunnossa ko. asia on. Lisäksi kannattaa ottaa valokuvia. Se mikä ei välity kuvitse, on selitetty paperilla ja tarvittaessa todistaja voi todistaa tilanteen laidan.
Kun vuokralainen muuttaa talosta ulos on hyvä käydä todistajan ja vuokralaisen kanssa läpi nämä listatut kohdat. Jos asunto ei ole vähintään yhtä siistissä kunnossa kuin vuokralaisen vuokratessa, niin silloin kohdan korjaamisen/ siivoamisen voi vähentää takuusta ellei vuokralainen sitä itse suostu korjaamaan/siivoamaan.
Itselläni kävi onneksi hyvin vuokralaiseni kanssa, mutta tuttavani "tittelikuningas" osoittautui oikein vuokranantajan painajaiseksi. Tämä vuokralainen on hajottanut paikkoja niin ettei asiat asunnossa toimi kunnolla ja pinnat ovat todella törkeän likaisia, eikä vuokralainen suostu siivoamaan niitä. Vuokralainen ei ole palauttanut avaimia vaikka vuokrasuhde on loppunut.
Vuokralainen väittää asunnon olleen saastainen hänen sinne muuttaessaan ja väittää hänen palauttaneen sen siinä kunnossa missä oli.
Todellisuus on se että vuokralainen valehtelee silmät päästään ja uhkailee erinnäisiin toimiin ryhtymisellä ellei saa heti takuurahojaan takaisin. Vuokranantajalla on ollut tarkoitus palauttaa rahat, mutta asunnon pinnat olisi siistittävä.
Vuokralainen on ns. arvostetussa ammatissa toimiva älykääpiö joka toimii sellaisella alalla missä noin huonokäytöksisten ei pitäisi toimia. Hän on suorastaan häpeäksi ammattikunnalleen.
Mikäli siis yksityisenä henkilönä vuokraatte asuntonne jollekin, niin kannattaa ennaltaehkäistä mahdollisia tulevia ongelmia listaamalla kaikki mahdolliset asiat vuokrasopimukseen ja sopimalla missä kunnossa asunto tulee palauttaa ja mitkä ovat sanktiot mikäli asunto palautetaan huonossa kunnossa. Auttaa mahdollisissa riitatilanteissa. Ei kannata olla liian luottavainen, sillä koskaan ei tuntemattomista ihmisistä tiedä minkälaisia he ovat vaikkka pintapuoleisesti kuulostaisi ja näyttäisi hyvältä!
Hankala vuokralainen...
9
996
Vastaukset 9
- 1 kk välein
Kannattaa käydä myös säännöllisesti asunto tarkistamassa vuokranantajan.
- Kaikki paperille!
Kaikki haastattelussa sovitut asiat SELKEÄSTI paperille ja molempien allekirjoitus.
Videokuvatkaa kämppä ja yhdessä vielä merkitsette kämpän puutteet esim. halkeamat, naarmut, kolhut ym. paperille ENNEN SISÄÄNMUUTTOA.
Kerran vuodessa sovitte pintapuolisen kämpän katselmuksen, jonka ideana on hieman valvoa että kämppää yleisesti pidetään kunnossa. Ei mitään poliisitarkastaja asennetta vaan hyvin pintapuolista asiakaspalvelu asenteella.
Näin vältytään monilta riidoilta ja JÄLKIKÄTEEN voidaan tarkastaa MITÄ oltiin sovittu sekä missä kunnossa kämppä todellisuudessa oli.
Jos loppusiivousta ei hoideta, niin vuokravakuudesta palkataan siivousfirman työntekijä päiväksi. Voihan vuokralainen haastaa oikeuteen, mutta sisäänmuuttovideo saattaa kertoa muuta seikkaa. "Jos asunto ei ole vähintään yhtä siistissä kunnossa kuin vuokralaisen vuokratessa"
Oho, pitäisikö vuokralaisen sitten omalla rahalla tehdä (lain mukaan luvaton) pintaremontti ennen poismuuttoa? Asunto kun asuessa kuluu, tämä on huomioitu laissakin, joten esim. 5 vuoden asumisen jälkeen asunto ei takuulla ole samassa kunnossa kun sisäänmuutettaessa.
Vai oliko kyseessä vahingossa tehty ilmaisuvirhe?- pilkkuja viilaten
NORMAALI kuluminen kuuluu asiaan.
- Ei hyvää vuokraa
Sanoo vaan vuokralaiselle et saat omalla rahallas remontoida. Siskoni vuokrasi remonttikuntoisen asunnon ovat asumiskuntoiseksi vuokralaiset sen laittaneet. Noin pitää toimia oikean vuokranantajan.
- Akateemiset sikoja
Ja ihan vaan vinkkinä: Erittäin monet "akateemiset" ihmiset on kotioloissa täydellisiä sikoja! Tuttavapiirissä niitä löytyy useampia ja lähes kaikilla sama tilanne: koti on kuin sikolätti, enkä todellakaan haluaisi sellaisia sikoja asumaan omaa vuokra-asuntoani.
- akateeminen miniä
Ei koulutus tee ihmisestä porsasta. Niitä on joka ammattikunnassa ja koulutusasteessa. Porsas on porsas sekä ennen että jälkeen koulutuksen. Siisti on siisti sekä ennen että jälkeen koulutuksen.
Minusta et ole ihan viisas, kun tuollaista väität. Sinulla ei liene akateemista koulutusta. - Siivousneurootikko?
akateeminen miniä kirjoitti:
Ei koulutus tee ihmisestä porsasta. Niitä on joka ammattikunnassa ja koulutusasteessa. Porsas on porsas sekä ennen että jälkeen koulutuksen. Siisti on siisti sekä ennen että jälkeen koulutuksen.
Minusta et ole ihan viisas, kun tuollaista väität. Sinulla ei liene akateemista koulutusta.Mistä kohtaa tuo väite ei ole "viisas"? Akateemisissa ON todella sikaista sakkia, ei se akateemisuus tee kenestäkään millään tapaa "siistiä ja parempaa" vuokralaista, vaikka niin moni luulee...
- Anonyymi
Oletko vähän vuokranantaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80779On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43672Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12648- 50589
- 65581
- 77524
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl48428- 26409
- 42394
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14389Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120368Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29359Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18352- 52348
- 56347
- 26346
- 59343
Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?
Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h114329Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89328