Tuossa se kysymys jo tulikin. Kamerani putosi lattialle ja objektiivi hajosi siten, ettei sitä saa kiinnitettyä kameraan. Kamerakaan ei mene päälle.
Tulisiko kameran käynnistyä ilman objektiivia, vai onko kameranikin hajonnut, kun se ei mene päälle?
Nikon J1 - käynnistyykö ilman objektiivia?
5
202
Vastaukset
- lasitavaraa
Ikävä sanoa mutta ainakin minun peilitön micro four thirds kamera menee päälle ilman objektiiviakin. Siis ennuste voi olla aika huono.
- joskus kuvannut
En tiedä käynnistyykö mutta muistaakseni tuo malli on rajoitettu niin että sillä saa kuvia vain siihen tehdyllä objektiivilla, ei siis voi käyttää vanhoja manuaalilaseja adaptereillakaan. Voi siis olla ettei käynnisty jos objektiivi on rikki.
- lasitavaraa
Ebayssa myydään adaptereita tuohon nikoniin.
Tuossa on video, jossa mies on tehnyt itse adapterin ja liittää yhteen 50mm Fujinon c mount linssin ja Nikon J1 kameran. Lisäksi siinä on valtavan iso Zoom. Kyllä nuo ovat nimenomaan vanhoja manuaalilaseja.
http://www.youtube.com/watch?v=DhJfYjejkyQ
Miksi ihmeessä sen edes pitäisi käynnistyä ilman opiskaa? Eihän sillä ilman voi edes kuvata?
- lasitavaraa
Tässä ollaan peilittömien kanssa tekemisissä, sitä ei voi ymmärtää peilikameroiden pohjalta.
Minulla on kamerassa toiminto "kuvaus ilman objektiivia", sillä toiminnolla voi käyttää vanhoja manuaalilinssejä, esim. nikkoreita tai canon fd ym. Suuri osa kameran valikoista on pois päältä, mikä ei välttämättä ole huono juttu. Asiat yksinkertaistuvat.
Peilittömät järjestelmäkamerat ovat hyvin monipuolisia ja taipuvat monenlaiseen käyttöön,
Aloittajan viimeinen kysymys on ihan aiheellinen, ja jos minun kamerani putoaisi ja objektiivi hajoasi, niin juuri noin minäkin tutkisin vahinkojen laajuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764987Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2522947Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432882- 522501
- 271919
- 221737
- 341733
- 651709