Niin, koirani joka on jo aika iäkäs syö multaa. Onko kyseessä jokin puutostila vai mistä tämä himo multaan/maahan voi johtua?
Koirani syö multaa
Cavalier
61825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pentu, joka on kuin ruohonleikkuri! Tuskin mikään puutostila teilläkään kyseessä!
Meilläkin on koko ikänsä syönyt ruohoa, mutta aina vain yhtä lajiketta jota haavaheinäksikin on kutsuttu (saraheinä). Sen kovaan ja karheaan pintaan tarttuvat karvat koiran suolesta, koiramme näet oksentaa heinät ja niihin tosiaan on tarttunut paljon karvaa.
Silti tämä multajuttu on outo mielestäni.
Oman koirani mullan syöminen loppui Biorion-valmisteella, joka sisältää biotiinia. Ilmeisesti oli siis jokin puutos kyseessä.
Miten osasit hankkia mainitsemaasi valmistetta, määräsikö eläinlääkäri sitä?
Taisin alunperin lukea siitä täältä lemmikit-palstalta, ja päätin kokeilla.
Tuotetta saa apteekista, eikä ole kovin kallista. Aluksi valmistetta annetaan useammin, ja sen jälkeen pienempi määrä riittää. Meni jokusen aikaa, ennenkuin alkoi vaikuttaan. Kannattaa ainakin kokeilla.
syövät multaa ja ruohoa tai heinää, ja toinen koirista on 7 vuotias, toinen vasta pentu.Luulen että se voi ehkä olla joku vitamiininpuutostila, ainakin vanhemmalla koiralla.