Selvennyksenä Thaimaan matkustavalle. 30 päivää ilman viisumia. Ei siis vuorokautta.
Ensimmäinen päivä on se kun passi leimataan. Maasta poistumispäivä lasketaan siitä.
Monesti täällä kirjoitetaan 30 vuorokautta joka johtaa harhaan.
Vuorokausia laskien on ensimmäinen täyttynyt vasta seuraavana päivänä.
Jos tähtää maksimiin 30 pvän oleskeluun niin kannattaa ottaa toi huomioon, vuorokausia laskien menee päivän yli.
Ei toki haittaa kun varustaa 500bahtia/pvä taskuun ja maksaa poislähtiessä passintarkastuksessa.
Paskempi homma jos ei satu olemaan rahaa saatavilla.
Muutama minuutti ennen/jälkeen puoltayötä meinaa yhtä päivää :)
Ensimmäinen päivä on se kun passi leimataan. Maasta poistumispäivä lasketaan siitä.
Monesti täällä kirjoitetaan 30 vuorokautta joka johtaa harhaan.
Vuorokausia laskien on ensimmäinen täyttynyt vasta seuraavana päivänä.
Jos tähtää maksimiin 30 pvän oleskeluun niin kannattaa ottaa toi huomioon, vuorokausia laskien menee päivän yli.
Ei toki haittaa kun varustaa 500bahtia/pvä taskuun ja maksaa poislähtiessä passintarkastuksessa.
Paskempi homma jos ei satu olemaan rahaa saatavilla.
Muutama minuutti ennen/jälkeen puoltayötä meinaa yhtä päivää :)
Vastaukset 28
Vanhimmat
No mihin se 500 Batia maksetaan?
Ei toki haittaa kun varustaa 500bahtia/pvä taskuun ja maksaa poislähtiessä PASSINTARKASTUKSESSA.
Oletko joskus toiminut näin?
Nyt marraskuussa ja samoin viime vuonna. Huomas passintarkastuksessa välittömästi kun aukas sen. Mut hymyillen sanoi 500baht ja laittoi maksusta merkinnän passiin.
"Thaimaan matkustavalle".
Eivätkö paikalliset saa matkustaa yli 30 pvä.......jne.
Okei, "Thaimaahan matkustavalle suomalaiselle".
Oliko vielä muuta järkevää kommentointia...jne?
Olen kuullut että eivät noteeraa yhden päivän ylitystä.
Kyllä noteerannu mun kohdalla.
Eikös se aika taas nollaannu jos käy esim. Malesian puolella välillä.
Nollaantuu kyllä.
Takaisin Thaimaahan lentoteitse saat taas 30päivää, maitse/meritse 15päivää ja ensimmäinen päivä on passin leimaamispäivä.
Ei siis vuorokautta.
tuo viimeinen maassaoloäivä näkyy siinä leimassa, siitähän on hyvä tutkailla millon pitää kotio mennä.... eikä tuo viisuminhankinta mikään iso vaiva ole. toisinaan todellakin puuttuvat jopa päivän myöhästymisiin, toisinaan parin kolmen päivän ylitys ei ole aiheuttanut kun hymyilyä passintarkstuksessa.
ohjeissa puhutaan vain päivistä...ei ole mitään puhetta vrk vaan päivistä..., mikä on tuossa niin vaikeaa?
Joillekin jopa yksinkertainen asia on liian vaikea ja ..no olkoon sanomatta.
Mulle ne antoivat yhden päivän anteeksi viime reissulla, ja kuulemma kaksi päivää on sitten 1000 bht, kolme päivää 1500 bht, jne.
Näin mulle neuvottiin.
Otin taktisesti tuon päivän myohästymisen, koska lentolippu oli yli 100 euroa halvempi kuin virallisena lähtöpäivänä.
Valmistauduin maksamaan tuon 500 bht, mutta siitä selvisi leimalla passiin ..
Jep, Kitewind, passistahan tuon voi tarkistaa, mulla oli tulo BKK:hon 27 huhtikuuta ja viimeinen maassaolopäivä 26 toukokuuta, eli 30 päivää.
nyt sinä puhut palturia. Jos olet varannut paluulennon esim. 05. 01.2013 ja siirrät sen 06.01.2013 niin ei sen ilman kuluja onnistu....miksi puhut täyttä puppua ja voi olla myös lippu jota ei voi edes vaihtaa vaan pitää ostaa uusi paluulippu Helsinkiin...mistä te näitä juttuja oikein keksitte...säästän satasen...heh heh
Eihän nyt ollut kysymys lippuvarauksesta. Lippua ei ollut ollenkaan. Virallinen lähtöpäivä oli passileimassa. Sille päivälle olisi lippu maksanut sen satkun enemmän. Siksi lippu ostettiin seuraavalle päivälle.
No enpä todellakaan puhu palturia. Ei tainnut mennä jakeluun. Jos osaat käyttää Finnairin sivuja, siellä lukee, paljonko maksaa lippu kullekin päivälle.
Viralliseen paluupäivään, (30 päivää perillä,) verrattuna, seuraava päivä oli 100 euroa halvempi.
Otin tietoisen riskin ja valmistauduin maksamaan sen 500 bht, eli kurssin mukaan noin 13 euroa.
BKK:n kentällä pyydettiin toimistoon ja lyötiin leima passiin, eikä maksanut mitään.
Edellisellä reissulla taisin olla perillä 28 pv juurikin halvemman lentolipun vuoksi.
BKK:n kentällä pyydettiin toimistoon ja lyötiin leima passiin, eikä maksanut mitään.
Nimimerkki "ylösnousemus" ymmärtänyt asian aivan oikein.
Tässä on vastaus myös nimimerkille "en ymmärrä"
ps. Onko Katewind kokeillut tämmöistä; ostetaan menolippu halvalla, esim. Air Berlin, ja jatkolippu (ostetaan jo Suomessa) Bangkokista vaikkapa Malesiaan, noin 30 euroa, ja jätetään lippu käyttämättä. (Tai käytetään, jos haluaa oleskella maassa yli 30 päivää).
Ja ostetaan paluulippu perillä Suomeen itselleen parhaiten sopivalle päivälle...
miksi siellä Thaimaassa pitää olla sitten yli kuukausi ja ylittää se 1.2 päivällä...en kyllä nyt ymmärrä....lentolippuhan pitää olla ostetttu meno paluu kun Thaimaahan menee...ei pääse edes maahan ilman viisumia jos ei ole paluulippua.
Turistiviisumi maksaa 35 euroa eli n. 1400 baht. Tuolla saat 60 päivää oleskeluaikaa johon voit tarvittaessa hakea vielä 30 päivää jatkoa maassa ollessasi.
Mitä ihmettä te väännätte jostain 500 baht päiväsakosta ,jos kerran 1400 baht saa 90 päivää oleskeluaikaa ?
tyypillistä saivartelua
hyvän kun otin asian esille niin nämä saivartelit...eli he jotka ei ole edes maassa käynneet niin saavat oikeaa tietoa....nyt voivat kaljapaikassa esittää viisasta ja kehua kun minä kävin tyyliin.....
siis jos mulla ei ole viisumia ja lentolipun mukaan matkan kesto on esim. 35 vuorokautta, niin eihän ne täällä edes päästä koneeseen, kun tuo 30 päivää ylittyy..
Ja jos minulla on viisumi, niin siihen pitää mainita, monta maahantuloa on Taikkuihin..eli siinä vaiheessa saan tuon 14 vrk/30 vrk lisää, jos käyn esm. Malesian luona
kyllä ne täällä sut koneeseen päästää, ei ole suomalaisten asia vahtia onko sulla visa vai ei.
immigrationille riittää että sulla on joku esim lentolippu johonkin maahan ennenkuin tuo 30 pv tulee täyteen. näin tuo meno-paluu väli voi olla 35 päivää.
eli voin matkustaa huoletta thaimaaseen, jos vuorokausia on esim. 35 ja sitten siellä lähteä vaikka 25 päivän kohdalla malesiaan ja takaisin, vaikka ei olekaan tuota viisumia
voit matkustaa vaikka minne maaseen.
juuri näin, mutta sulla pitää olla esittää tuo lippu malesiaan kun sattuuvat kyselemään. netistä saat halvalla
nyt jossain portaassa esitetään että maximi aika Suomalaisille/Ruotsalaisille ja muille pohjoismaisille mukaanlukien Venäjä, ensi vuoden alusta on 21 vrk eli kolme viikkoa ,tämän astuessa voimaan on liput pakko ostaa tai yrittää vaihtaa,olkaa tarkkoina nyt !
selvennyksenä edelliseen vielä juttua puhuttiin baaritiskillä joten varauksellista tietoa vielä !!!!!!!
Viisumin voimassaoloaika ja oleskelun pituus:
Viisumi on matkustuslupa Thaimaahan ja viisumin voimassaoloaika ei ole maassa oleskeluaika. Viisumin voimassaoloaika tarkoittaa, että maahantulosi/maahantulojesi on tapahduttava viisumin voimassaoloajan sisällä. Viisumitarran voimassaoloaika näkyy kohdassa ENTER BEFORE.
Matkustaja saa oleskeluoikeuden saapuessaan Thaimaahan Immigration viranomaiselta. Oleskelun pituus riippuu viisumityypistä ja tulee näkymään neliskanttisena leimana passissa. Leimassa näkyy saapumispäivä sekä oleskeluoikeuden päättymispäivä. Olkaa hyvä ja tarkistakaa oleskeluoikeus -leima välittömästi välttääksenne oleskeluajan ylitystä. Mahdollisesta yliajasta tuomitaan sakkoihin. Thaimaan suurlähetystö ei ole vastuussa sakoista, jotka syntyvät Thaimaan maahantulo laen rikkomisesta.
Thaimaan suurlähetystöt ja konsulaatit ovat oikeutettuja myöntämään viisumeita Thaimaahan. Oikeus oleskeluun myöntää ainoastaan Immigration –viranomainen. Immigration -viranomaisella on viime käden oikeus evätä maahan pääsy Thaimaan maahantulo laen(Immigration Act B.E. 2522) mukaisesti esimerkiksi jos he katsovat, että viisumin omaavan henkilön matkustustarkoitus on eri kuin mitä matkustukseen oikeuttavan viisumin tyyppi on.