harley-davidson huoltoa

että näin

Turku SGN

MUlla 2006 Dyna. Voimansiirrosta kuului muutama kolaus. Olin kuitenkin "onneksi" muutaman km päässä SGN-korjaamolta. Pyörän käyntiääniä kuunneltiin pihalla ja sanottiin: voit ajaa? Ajoin pari km ja uudet kolinat, vedon ollessa päällä. Takaisin. Nyt otettiin vastaan. Muutaman päivän kuluttua menin katsomaan, mitenkä hommat etenee. Toinen huoltomies istuu pyörän päällä ja toinen runnoo 2 metrisellä jatkovarrella kun eivät saa jotakin mutteria auki. Haukkuvat muita asentajia, et väänetty liian piukkaan. Kone ei varmuudella ole aiemmin ollut auki. Itse olen ajanut 10th nykyiseen 40th:een. Hakevat naapurin korjaamolta lainalsi isomman pulttipyssyn ja mutteri avautuu. Seuraavana päivänä ilmoitetaan pyörän olevan kunnossa. Ajettuani 50m koneesta kuuluu kolinaa ja latausvalo palaa. Pyörä välittämästi takaisin. En keskustele muuta kuin ilmoitan, ettei kunnossa. Käyn sen verran kierroksilla, että parempi olla puhumatta! Seuraavana päivänä soitetaan, että kaksi eri henkilöä koeajanut, eikä mitään vikaa? Saattaa kuitenkin johtua siitä, että olen 10kg painavampi, kuin koeajajat?? Henkisesti väännetään kättä ja kk kuluu. Kone avataan ja laturi täysin rikkoutunut; 8:sta pultista 6 poikki ja käämit täysin rispautuneet. Miten ihmeessä nämä ei koeajat ko. ongelmaa havainneet. Seliteltiin, että erikoinen sattuma, et kaksi vikaa samanaikaisesti päällä? Laturi toiminut täysin moitteettomasti tähän asti. Nostin asiasta melkoisen metelin ja kieltäydyin jälkimmäistä korjausta maksamasta. Soittelivat Euroopan maahantuontiin (Oxford?), mistä kerrottin, et kyseisen mallin ko. osissa ollut ongelmia. He maksavat jälkimmäisen korjauksen, kunhan saavat rikkoontuneet osat. Mikähän lienee totuus?? itse en kyseiseen firmaan astu jalallanikaan!! Vaik olis loppuunmyynti, mikä lienee seuraava tapahtuma. Onneksi Turuust tai ainakin lähistöltä löytyy asiantuntevia pajoja!

7

597

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no niin

      harley-davidson valtuutetu jälleenmyyjä ja huolto.
      eipä kovin vakuuttavaa toimintaa kyseiseltä firmalta.
      kyllä pitää olla sen verran munaa että kehtaa tunnustaa jos ehjääminen meni reisille.

    • Laturi vaan....

      Vian paikallistaminen joskus aika haastavaa sen tietää kaikki moottoreiden kanssa puljanneet.. Se teetättää kotitallissa ja ammattipajalla.

    • kokeiltu on

      joo luulis että kun ostat kalliin pyörän että sais kanssa sen mukaista palvelua ja paskat.
      ei niitä kiinnosta...rahat pois meininki.

      • Niin no

        luulis saavan tolla rahalla hyvän pyöränkin,mutta öh onhan siinä sitä fiilistä mitä ei vaan osaa selittää.


    • voi j..

      uuden pyörän ostaneena voisin sanoa että en enää osta kys, liikkeestä uutta pyörää osta oli se sen verran hassussa kunnossa kun hain sen astinlaudat vinossa ,tanko vinossa,likainen(pölyinen) peilit miten sattuu ym. eikä maksanut n.30te

    • Vähän ajettu

      Eí noin vähän ajetussa, matalaviritteisessä customissa pitäisi olla vielä vikaa. Suosittelen kääntymään maahantuojan ja sitä kautta valmistajan puoleen, vaikka takuuaika onkin mennyt umpeen. Uskoisin, että laittavat uuden koneen sulle takuuseen ihan jo maineen vuoksi.

      • Heheh maineen

        Minkä maineen?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe