Elmore Leonard - Rommi punssi ! lukijat auttakaaaaaaaa

nytvituttaa!

Ensiksi haluan pahoitella jos tää kirjotus homma ei oo oikeella palstalla mut voivoi vituttaa jo tarpeeks. Siis sain koulusta tehtäväksi lukee Elmore Leonardin kirjoittaman kirjan nimeltä Rommi punssi ja oon lukenu puoleen väliin asti, mutta kirja on ihan täyttä kuraa että en kyllä lue loppuun ja en ehdi edes lukea koska tiistaille eli 4.12. pitäis saada tollanen arvostelu lappu valmiiks ja oon koittanut etsiä netistä kirjan juonipaljastukset ym. mutta en löydä ja kirjasta en saa mitään tolkkua, sillä en ole lukenut ajatuksen kanssa, enkä nyt millään voi alkaa alusta lukemaan.

Joten pyytäisin pientä palvelusta, että auttaisitte ja kertoisitte mikä on kirjan pointti yms että saisin äikästä sitten hyvän numeron! Siihen äidinkielen lappuun pitäisi kirjoittaa:
1. Kirjan aihe ja ydinsisältö kolmella virkkeellä.
2. Kirjoita uutinen rikoksesta, josta kirja alkaa tai josta kirja kertoo.
3. Kuvaile kirjan salapoliisia tai muuta rikoksen selvittäjää kolmella adjektiivilla ja kolmella substantiivilla.
4. Kirjoita kirjassa kuvatun rikollisen puolustuspuhe. Miten hän perustelee tekoaan? Kirjoita teksti minämuodossa. Kirjoita väh. 10 virkettä.

Eli siis voitteko kertoa kaikki oleellinen tieto mm. kirjan päähenkilö koska en ymmärä onko se Jackie Burke vai Max Cherry. Kuka on se ns. rikollinen? Onko kirjassa edes mitään rikollisuutta tms. PLIIIIIIISSSS auttakaa ja tiedän että tulee kaiken maailman vittuilua mutta en välitä koska vittu.

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köh köh

      "pientä" palvelusta! Voi kiesus teitä laiskimuksia.

      Lue nyt vaan ite ja tee koulutehtäväsi ite. Ei niitä kukaan sulle ilmaseksi rupea tehtailemaan.

      • jööti

        hyvä sun hienoperseen on tulla sanomaa mitään ku kaikki eivät ole niin aktiivisia ja innokakaiorgjgkdgvdsgvdemvdsj.


      • Pah!

        Kyllä sitä ollaan nyt niin tätiä että...vai olitko ite siis joku hikarinipottaja jo koulussa?


    • fwelrkjewljr

      Opettele puhumaan kauniisti niin joku voi auttaakin. Mun puolesta voit painua sinne mainostamaasi v:ttuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      122
      3140
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1978
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1182
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      945
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe