2014 tienoolla

Viisumivapaus alkaa vuonna 2014, rakennustyöt raja-asemilla on ollut selvästi havaittavissa jo tänä kesänä.
11444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vielä on monta temppua ennenkuin on kuppi huulilla, sanoo britti...

Äänestä

Ja tästä on muutakin kuin hevostoimiston tietoa missä?

Äänestä
  • Venäjä on hyväksytty WTO:n jäsenvaltioksi, joten viisumivapaus toteutuu varmuudella.
    Er asia on se, kuinka monta vuotta siihen menee. Viisumivapaus edellyttää biopassien käyttöönottoa Venäjällä.

    Äänestä

On se vaan hyvä, kun minun 2v viisumi päättyy 2014. Ei tarvii turhasta maksaa.

Äänestä

Joooo .. mutta sitten tulee muita maksuja, sillä jostainhan se vaje pitää saada korvattua ??? semmoinen on ollut yleensä venäjällä tapana, viisumistakin maksetaan enemmän kuin venäläinen !! Niin on lyhyt muisti suomi pojilla

Äänestä
  • Tuntuu olevan tapa maksusta tälläkin puolella.
    Ajanvaraus maksaa 1e:n rajannylitykseen.
    Ensin euro sitten ajan kanssa kohta kymmenen euroa, kyllä meillä valtiovalta osaa.

    Äänestä

Ei WTO:lla ole minkään näköistä tekemistä viisumivapausasioiden kanssa. Ei edes työlupien, vaikka niiden kohdalla on paljon suorempi yhteys kaupan esteiden purkamiseen.

Äänestä
  • Joko faktaa tuli, sitä kaipaavalle

    Äänestä

  • Starikka 64½ kirjoitti:

    Joko faktaa tuli, sitä kaipaavalle

    Suuniteltu muutos rajanylityksessä tähtää viisumivapauden alkuun.
    Ylitysaikataulu helpottaa rajan ruuhkia. WTO-jäsenyyden vuoksi Venäjä voi painostaa EU-maita viisumivapauden myöntämiseen.

    Äänestä

Helsingin Sanomat 30.12.2012
"Ra­port­ti pi­tää to­den­nä­köi­sim­pä­nä, et­tä vii­su­mi­va­paus to­teu­tuu ai­kai­sin­taan 2018. Sii­hen men­nes­sä mat­kai­lu oli­si vä­hin­tään kak­sin­ker­tais­tu­nut vii­su­meis­ta huo­li­mat­ta. Vii­su­mi­va­pau­den to­teu­tu­mi­sen jäl­keen vuon­na 2020 Suo­mes­sa kä­vi­si jo­pa 20–25 mil­joo­naa ve­nä­läis­tä, mi­kä on nel­jä vii­si ker­taa enem­män kuin nyt."


http://www.hs.fi/paivanlehti/#sunnuntai/Entäs kun tulee se kahdeskymmenes miljoonas/a1356756765428

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Starikka 64 ½ kirjoitti:

Viisumivapaus alkaa vuonna 2014, rakennustyöt raja-asemilla on ollut selvästi havaittavissa jo tänä kesänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu