RER B -linjan kunnostustyöt?

gnr3

Olemme menossa keskiviikkona Parisiin, saavumme CDG:lle. Katsoin tuossa jo netistä ohjeet, miten pääsemme RER B junalla lentokentältä keskustaan (hotellimme sijaitsee aivan Luxembourg -aseman vieressä), ja kun yritin katsoa aikatauluja virallisilta sivuilta, sain vastaani ranskankielisen huomautuksen jostain, mahdollisesti kunnostustöistä!? Koska en siis osaa ranskaa, voisiko joku ystävällinen tarkistaa, onko linja tosiaan remontissa vai mistä on kyse? Kone on perillä vasta n. 22.00, joten siihen aikaan ei mielellään enää lähde harhailemaan turhan takia junalle, vaan hyppää suoraan taksiin jos kerran junalla ei pääse. Kiitos jos joku voi antaa tähän meille vastauksen :)

2

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chattonen

      Tein RATP:llä haun välille CDG ja Luxembourgin asema, sain tämän tekstin:
      "À partir du vendredi 12 octobre 2012, du lundi au vendredi sauf les jours fériés en raison de travaux, le trafic est interrompu de 23h05 à fin de service entre les gares Aulnay-sous-Bois et Aeroport Charles de Gaulle 2 TGV sur la ligne B du RER jusqu'au vendredi 25 janvier 2013. (Un service de navettes de bus est mis à votre disposition entre Aulnay sous-Bois et Aéroport Charles de Gaulle 1, puis emprunter la navette CDG Val.)"

      "Perjantaista 12.10.2012 alkaen ma - pe (paitsi arkipyhinä) liikenne on poikki klo 23.05 alkaen Aulnay-sous-Bois'n ja Aeroport Charles de Gaulle 2 TGV:n asemien välillä RER-linjalla B 25.1.2013 asti. (Tarjolla on sukkulabussipalvelu Aulnay sous-Bois'n ja Aéroport Charles de Gaulle 1:n asemien välille. Käytä sitten CDG Val -sukkulalinjaa".

      Eli yhteentoista asti illalla linjan pitäisi kulkea normaalisti. Sen jälkeen tarjolla on korvaavia busseja.

      • gnr3

        Kiitos paljon avusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      326
      9101
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5638
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      333
      5160
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      73
      3602
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3042
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      60
      2426
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2382
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2308
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2276
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2173
    Aihe