Takaisin kotiin

Toinen ulottuvuus

Muutin takaisin kotipaikkakunnalle, lähelle kaikkea tuttua ja enemmän turvallista ja tarvatonta. Onneksi tiedän miten asiat ovat tai ainakin ovat olleet. Klikkasin itseni internettiin, kauas pois virtuualimaailman bittiviidakkoon. Odotukseni oli, että voin rauhassa hävittää itseni kauas pois itseni ja muiden luota menemättä mihinkään ja ettei minua todellisuudessa kukaan taikka mikään ja että voin rauhassa herätä omasta sängystä. Hiljalleen kaikki virtuaalinen ja ennen kaikkea uhka alkoi muuttua todeksi.

Pidin oveani lukossa, mutta sisälle käveltiin yleisavaimella. Katsoin oikealle, mutta se vei vasemmalle. Pyysin ilmaa, mutta sain savua. Pyysin juomaa, mutta sain hiekkaa. Halusin syötävää, mutta tein nälkäkuolemaa. Halusin vapautta, mutta sain vankeutta. Pyysin lämpöä, mutta sain kylmyyttä. Halusin seuraa, mutta sain yksinäisyyttä.

Totesin, että on olemassa toinen todellisuus ja he veivät minut toiseen vähemmän turvalliseen todellisuuteen. Haluan palata takaisin omaan turvalliseen kotiin jossa minua ei uhata.

0

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        34
        2210
      2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        92
        1995
      3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        88
        1961
      4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        13
        1673
      5. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        1657
      6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        491
        1527
      7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        1
        1514
      8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
        Lieksa
        49
        1340
      9. Mistä juttelit viimeisen kerran

        Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
        Ikävä
        76
        1238
      10. Kemet lomautukset

        Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
        Suomussalmi
        35
        1209
      Aihe