nice macissä

Linuxista macciin siirtyneenä (onneksi!!) olen hiukan
ihmetellyt macin "nicen" tehottomuutta. Normaalisti
unixeissa jos laitat kaksi prosessia vaikka nice 0 ja
nice 19 tasoille menee cpu-ajan käyttö ehkä suhteessa
98% - 2% . Macissa taas vaikka laittasin nice -19
nice 19 niin tuo suhde on jotain 75% - 25% . Onko jotain
kikkoja jolla tiettyjen prosessien prioriteettia saisi
tiputettua alemmaksi (tuolle 1-2% tasolle)?
5492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

häh?

Äänestä
  • Macos X ON unix!!! ;)

    Äänestä

Unixista en sen enempää tiedä, mutta ainakin kun antaa pienen prioriteetin prosessille, niin se ottaa kaiken tarvitsemansa prosessoritehon kunnes mikä tahansa muu prosessi tehoa haluaa. Eli tehosyöppö alhaisen prioriteetin prosessi syö "98%" tehoista kunnes liikutat hiirtä, jolloin se tippuu sitten heti.

Äänestä

Koska Mac OS X *on* UNIX niin prosessien priorisointi onnistuu kyllä. Komentotulkkia itse vierastan mutta "renice" on se komento, tämän saa kyllä tehtyä mukavammin apuohjelmilla: kts esim. Applescript-pohjainen BeNicer 2.0

Äänestä
  • joo tiedän kyllä nuo renicet etc, MUTTA ongelman
    ydin oli että se EI AUTA. Eli vaikka kuinka renicellä (sudo:n kautta) muuttais prosessien
    prioriteetteja, niin jos on 2 prosessia jotka
    molemmat haluaa 100% cpusta, niin en pysty
    jakamaan cpu-resursseja suhteessa esim. 98%-2&.


    Tämä ei ehkä ole olennainen juttu monille, mutta jos lasku pyörii esim. viikon koneessa, niin olis kiva että se antas kunnolla tilaa tarvittaessa muulle käytölle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pjh kirjoitti:

Linuxista macciin siirtyneenä (onneksi!!) olen hiukan
ihmetellyt macin "nicen" tehottomuutta. Normaalisti
unixeissa jos laitat kaksi prosessia vaikka nice 0 ja
nice 19 tasoille menee cpu-ajan käyttö ehkä suhteessa
98% - 2% . Macissa taas vaikka laittasin nice -19
nice 19 niin tuo suhde on jotain 75% - 25% . Onko jotain
kikkoja jolla tiettyjen prosessien prioriteettia saisi
tiputettua alemmaksi (tuolle 1-2% tasolle)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu