Keittiön kaapinovien maalautus/uusien vaihto???

ensiasuntoremppaa

MIetin siis tosiaan maalautuksen tai ovien vaihdon välillä. Maalaus voisi olla ekologisempi vaihtoehto, kun ovet sinänsä perusklassista mallia, mutta pinta kulunut paikoin. Toisaalta mietin, että maalaus voisi olla myös halvempi vaihtoehto, mutta vain siinä tapauksessa, että työ olisi laadukasta. Oletteko olleet tyytyväisiä maalattuihin oviin? Onko jollain kokemusta pinnoituksesta? Otan mieluusti vastaan vinkkejä, jos teillä kokemusta pääkaupunkiseudun maalausfirmoista- osaatteko suositella jotakin tai kertokaa, jos jostain huonoja kokemuksia!Kiitti!

3

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      maalaaminen on myös työläs vaihtoehto. Jos ovet ovat aivan tasaiset pinnaltaan eikä niissä ole uria tai kohoumia niin hionta ammattilaiselle on helppo juttu, Mutta jos ovet ovat ns peiliovia niin hionta on käsityönä tehtävä juttu. Hidasta ja kallista.

      Jos pystyt ne itse hiomaan toki siinä säästää sievoisen summan.

      Itse etsisin kehyskunnista edullisia puusepänverstaita jotka hoitaa homman edullisemmin kuin kalliilla pks alueella olevat.

    • ökn önk önk ö-nk

      Vaihto helpolla halvempaa, ainakin helpompaa.

      Kyllä maalaaminenkin onnistuu, kannattavaksi sitä ei helppolla saa, jos ei tee itse. Isotöinen homma, joku automaalaamo vois tehdä sopuhintaan. Ite olen kerran maalannut kaappien ovet, kului siinä norttia ja keskikaljaa, lopputulos kelpaa itelle. Mutta ajan, nortin ja keskikaljan lisäksi aineisiin ja tarvikkeisiin meni jonkin verran kyllä rahaa.

    • Hyviä ovat

      Itse hakisin rakennustavaroiden kierrätyspaikasta uudet kaapit on hyväkuntoisia paljon niissä paikoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      21025
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      99
      4239
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      83
      2988
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      53
      2214
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      198
      1868
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1642
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      137
      1595
    8. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1571
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      169
      1509
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1403
    Aihe