flash player ja java - haluan päivittää!

Tsau!

Läppäri on asus ja siinä on windows 7.

En tiedä onko mulla uusimmat päivitykset flash playeriin ja javaan. Luulen, että ei ole.

En löydä ohjauspaneelista flash player.

ja kun laitan hakukenttään Java, niin se java vain vilahtaa. JA kun otan ohjauspaneeli / ohjelmat / java ja klikkaan sen auki, eli tulee java control panel, niin siellä on general, java, security, advanced lehdet - mutta ei updatea! En saa sitä millään päivitettyä!
mIten saan nämä kaksi päivitettyä???
19220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

  • m-kar kirjoitti:

    Laitoit väärän linkki Javan lataukseen. Java hankitaan täältä: http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

    Tuo linkki minkä laitoit muistaakseni tyrkytti aika hanakasti jotain 32-bittisiä versioita ja todella pitkään tarjosi myös jotai ikivanhaa versiota.

    Itseasiassa laitoin juurikin oikean linkin. Javasta kannattaa ladata 32-bittinen versio jos käyttää 32-bittistä selainta. Jos taas 64-bittistä niin silloin vastaavasti tuo versio.

    Äänestä

Poista vanhat asennukset ja lataa Oraclen ja Adoben sivuilta uudet versiot.

Äänestä

Hyvä homma.
Jahas, kokeilin ladata flashia tuolta, niin tuli: "Your Google Chrome browser already includes Adobe® Flash® Player built-in. Google Chrome will automatically update when new versions of Flash Player are available." Eli se onki ok. Käytän lähinnä chromea.

Sitten kun latasin javaa, niin ilmoitti että se onkin jo asennettu.

No, sittenhän nämä onkin kunnossa. Mutta en tiennyt että selain itse asentaa tuon flashin. Kai sitten tulee joku ilmoitus, kun javaan on päivitys.

Äänestä
  • Google Chromessa on sisäänrakennettu flash player joka päivittyy sen mukana joten sitä ei voi itse päivittää.

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Google Chromessa on sisäänrakennettu flash player joka päivittyy sen mukana joten sitä ei voi itse päivittää.

    Jep! Chromessa on se hyvä puoli että se päivittää flashin automaattisesti.
    Vielä kun poistaa javan ja käyttää tavallista tiliä niin on aika pitkällä selainsuojassa.

    Äänestä

Chromessa saa lisäosia pois ja päälle kirjoittamalla osoiteriville

chrome://plugins/

ja painamalla sen jälkeen ENTER

Siellä on javakin ja muita lisäosia joiden tarpeen voi itse päätellä.

Äänestä

Periaatteessa flashia ei tarvitse ollenkaan asentaa jos kysyjä käyttää pelkästään Chromea.

Äänestä
  • Niin Flashia EI kannata asentaa jos käyttää vain Chromea. Jos olet sen jo asentanut niin poista se.

    Äänestä

Ja periaatteessa Javakin on täysin turha kikkare, jossa on tällä hetkelläkin useampi haavoittuvuus paikkaamatta. Tietenkin jotkut harvat sitä oikeasti tarvitsee, mutta suuri osa vaan sekoittaa Javascriptin ja Javan keskenään.

Äänestä
  • Javaa kyllä tarvitsee todella monet ihmiset. Sitä kun käyttää niin moni ohjelma.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Javaa kyllä tarvitsee todella monet ihmiset. Sitä kun käyttää niin moni ohjelma.

    Parin vuoden aikana olen Javaa tarvinnut vain Aapelin ja Sammon sivuilla, joten eipä sitä enään onneksi pahemmin käytetä.

    Javan voi poistaa tai asentaa niin, että selaimessa Java ei toimi, mutta koneelle asennetut Javalla tehdyt ohjelmat toimivat. Tämä on turvallinen vaihtoehto. Javalla tehtyjä ohjelmia on paljon.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Javaa kyllä tarvitsee todella monet ihmiset. Sitä kun käyttää niin moni ohjelma.

    No eipä ole käuyttöä moiselle, omassa ainoastaan ProjectX tarvitsee tuota. Voi hurja :D

    Äänestä

  • 7+9 kirjoitti:

    No eipä ole käuyttöä moiselle, omassa ainoastaan ProjectX tarvitsee tuota. Voi hurja :D

    Eli tarvitset siis Javaa.

    Äänestä

"Javan voi poistaa tai asentaa niin, että selaimessa Java ei toimi, mutta koneelle asennetut Javalla tehdyt ohjelmat toimivat.

Mitenkähän tällainen asennus tapahtuu, ja eikö se pitäisi toimia myös selaimassa?

Äänestä

Ihan normaalisti mutta asennuksen jälkeen Java laitetaan pois päältä selaimen laajennuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päivityksiä kirjoitti:

Tsau!

Läppäri on asus ja siinä on windows 7.

En tiedä onko mulla uusimmat päivitykset flash playeriin ja javaan. Luulen, että ei ole.

En löydä ohjauspaneelista flash player.

ja kun laitan hakukenttään Java, niin se java vain vilahtaa. JA kun otan ohjauspaneeli / ohjelmat / java ja klikkaan sen auki, eli tulee java control panel, niin siellä on general, java, security, advanced lehdet - mutta ei updatea! En saa sitä millään päivitettyä!
mIten saan nämä kaksi päivitettyä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu