yleist kysyttävää

innokas,tietämätön

Oon täs vähä miettin menemist usa:ha vaihtoo..
1.millanen (noin)täytyy olla enkun keskiarvo et pärjää jotenkii siin alus...? mun kyl pitää petraa siin enkus varmast ku on joku 7-8..mut jos nyt vanhemmille on ok tää vaihoo menemine nii alotan kyl opiskelee iha sikanaa:)
2.kuinka aikasee kannattais hakee vaihtoo? niiku et jotaa 1v vai 3v aikasemmi ku sinne lähtee? oon ysil ja jos lukion 2. lähtis nii onks viel mahollisuuksii päästä?
3.miten isäntä perheit oikee "hyväksytää" isäntäperheiks? niiku voiks olla joku iha hirvee isäntäperhe?
3.minkä kautta suosittelisitte et kannattaa hakee vaihtoo(hinta,toivomukset,palvelu...)
4.jos nyt jossaa vois esittää toivomukse mihi haluu nii kui varmaa on se et se toteutuu?
5.ne jotka on ollu vaihos usa:ssa nii miten koulus siihe suhtaudutaa(opettajat,muut oppilaat)?
6.entä millaset mahollisuudet on päästä johokii vähä isompaa kaupunkii/johokii rannan lähelle?(joo tiiän en oo menos sinne millekkää lomalle ja isäntäperhe on tärkeempi ku paikka mut kummiskii.. oha se kivempi olla rannan lähel/isommas kaupungis ku jossaa -15° vuoristos..:)
7.useet sanoo et on parhas jos lähtee lukion 2. miks?
(jos nyt merkityst nii haluisin kaliforniaa)

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Quaaa

      1. Mulla oli enkku lukiotasolla 8 (yläasteella 9). Mutta tiedän parikin vaihtaria joilla on numero ollut 6 ja joissain kursseissa ongelmia läpipääsyn kanssa ja hyvin heillä on mennyt :) Kieltä oppii kokoajan lisää vaihdossa ollessa.

      2. Itse hain 9lk syksyllä ja lähdin lukion ykkösen jälkeen. Hain ajoissa, mutta varmaan viimestään lukion ykkösen syksyllä kannattaa hakea.

      3. Yleensä järjestöt mainostaa miten isäntäperheet käy läpi tarkan valintaprosessin mut ihan suoraan sanoen ei varmana asia näin ole. Jos vaihtareita on paljo nii perheitä etitään välillä kyseenalaisinkin keinoin. Täydellistä unelmaperhettä ei kannata lähteä odottamaan, vaan kannataa ajatella realistisesti ja lähteä matkaan avoimin mielin :)
      Itse suhtauduin alunperin epäluuloisesti perheeni uskontojuttuihin, mutta kun pääsin perheeseen totesin tämän olevan juuri se mun perhe.

      4. Jokaisessa järjestössä on omat /- puolensa. Jos vain mahdollista niin kannattaa kokeilla hakea Rotaryjen kautta :) Tulee halvemmaksikin ja koska ei ole vaihtarijärjestö eikä myöskään kaupallinen, on toiminta täysin erilaista kuin tietyillä kaupallisilla rahan perässä juoksevilla järjestöillä.

      4. Toteutuminen ei ole varmaa.

      5. Yleensä kaikille sanotaan miten kaikki on tosi kiinnostuneita vaihtareista jne, ja niin ovatkin, mutta kavereiden saanti (varsinkin usassa) vaatii työtä ja sitä että meet ite juttelee kaikille (varsinki jos oot isossa koulussa). Opettajat on yleensä enemmän kiinnostuneita ja osa haluu tietää suomesta ja saattaa haluta et pidät esitelmän tms. Tunneilla joutuu (tai ainakin minä joudun) tekemään samat asiat kuin muutkin ja se kyllä näkyy arvosanassa jos vain laiskottelee.

      6. Vaihtarit laitetaan yleensä pienempiin kaupunkeihin ihan turvallisuussyistä. Eli ei kannata haaveilla mistään nyc tai los angeles elämästä. Oman liikkumisvapauden kannalta on parasta jos on vähän landella :D Hostit päästää liikkumaan paljon vapaammin kuin kaupungissa.
      To be honest, unohda biitsihaaveet. Sä et tosissaan mee lomailee sinne ja ainakin mulla on niin kiire ettei minnekkää biitsille edes kerkeis.
      Oon ite miljoonakaupungin vieressä (20min ajomatka), mutta sopivan syrjässä eli pystyn vapaasti lenkkeilee ja liikkuu kavereitten/host-siskon kaa keskenään ulkona. Ja tykkään!

      7. Lukion ykkösen jälkee? Sillon on opinnot todennäkösesti parhaassa vaiheessa :) ei oo vielä kirjotukset. Kai se on myös ikäkysymys, eli et vaihtarit on 17-18v.

      • innokas, tietämätön

        Kiitti vastauksest! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      179
      3470
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      374
      2186
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      55
      2157
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      2028
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      416
      1142
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      117
      1039
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      57
      958
    Aihe