Miten saisin esim numerosta 16 numerot erikseen. Esim a=1 ja b=6.
eka ja toka numero
9
313
Vastaukset
- kaksi tapaa, oikea j
En nyt muista yksityiskohtaisesti miten juuri näissä kielissä, mutta periaatteessa ...
Voisit muuttaa luvun merkkijonoksi ja sitten jakaa merkkijonon osiin.
Tai voisit käyttää kokonaisjakoa luvulla 10
Jakojäännöstä yleensä kielissä kuvataan merkillä %
16 % 10 = 6 eli jakojäännös on 6
Kokonaisjako muistaakseni VisualBasicissä menisi kenoviivalla
16 \ 10 = 1 eli kerran mahtuu 10 kokonaisena 16:een - Jussi Pussi
Javascriptillä esim. näin:
var numero = 16;
var merkkijono = numero.toString();
var taulukko = merkkijono.split("");
var a = taulukko[0]; // a = 1
var b = taulukko[1]; // b = 6 - reety
Kiitos vastanneille. Yritän huvikseni naputella jonkinlaista ohjelmaa, minkä mahdollisesti lisään olemassa olevaan koulutehtävään.
Unohdin näemmä mainita, että kyseessä tosiaan on javascript. Aloin mielenkiinnosta selailemaan myös tätä Javascript -palstaa, ja vastaan tähänkin, vaikka tämä ketju on jo vanhahko.
Voihan sen noinkin tehdä, miten Jussipussi viestissään esitti. .split() -metodi parametreilla "" erottaa siis jokaisen merkin erilleen merkkijonosta, ja antaa palautusarvona taulukon. Enää ei välttämättä tarvitse sen jälkeen luoda uusia muuttujia, vaan arvoihin pääsee käsiksi suoraan taulukkomuuttujan kautta. Näin säästyy muistiakin, kun ei useaan kertaan turhaan tallenna tietokoneen muistiin samoja arvoja! En tiedä, toimiiko ns. "metodikutsuketju" Javascriptissä, kuten Javassa, mutta tilan säästämiseksi sen voi suoraankin tehdä vaikka näin:
var taulukko = "16".split("").; //Alkio 0 sisältää arvon 1, 1 arvon 6...
Tai jos ei halua muuttujaa luoda, ja haluaa käyttää enemmän tietokoneen tehoja, voihan kai suoraankin joka kerta suorittaa uudelleen .split()-kutsun?
Esim kun halutaan luvusta 16 numero 6 käyttöön, koodataan vain
"16".split("")[1]; //Javassa tämä toimii, mutta toimiiko Javascriptissä?- objJS
>>> 16".split("")[1]; //Javassa tämä toimii, mutta toimiiko Javascriptissä?
Ketjutus toimii moitteettomasti, koska Javascript on oliopohjainen kieli.
Esim. "1-2-3|4 5 6|7.8.9".split("|")[0].split("-")[2] // 3 - HCJ
Itse tekisin näin:
var luku = 16;
var luku.toString(); // muutetaan merkkijonoksi
var eka = luku.charAt(0);
var toka = luku.charAt(1);
Muuttuja ”eka” sisältää nyt luvun 1 ja muuttuja ”toka” luvun 2 (merkkijonoina, mikä ei haittaa, sillä JS muutaa ne takaisin luvuiksi laskiessa).- HCJ
Koodin toinen rivi pitäisi olla siis ilman ”var”-avainsanaa. :-)
- HCJ
HCJ kirjoitti:
Koodin toinen rivi pitäisi olla siis ilman ”var”-avainsanaa. :-)
Kylläpäs nyt töpeksin.
Koodi pitäisi olla siis näin:
var luku = 16;
luku = luku.toString(); // muutetaan merkkijonoksi
var eka = luku.charAt(0);
var toka = luku.charAt(1);
- eijoooo
Ja katotaahan ne päivämäärät taas..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096936Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1034638L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473918TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133314Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6651958- 661308
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2101301- 91289
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481250