Pakko antaa hyödytöntä

Turhuuksienturhuus

Meillä kävi niin, että ennen häitä oma automme sanoi itsensä irti ja jouduimme etsimään itsellemme uuden auton. Päätimme sitten ostaa kerrankin hieman paremman auton, ettei tarvitsisi olla koko ajan uusimassa. Löysimme sopivan ja maksoimme siitä osan. Laitoimme sitten vieraille viestiä, että haluaisimme häälahjaksi rahaa maksaa ky. autoa. Aiemmin olimme pyytäneet häälahjaksi rahaa häämatkaan ja tämä oli ollut vieraille ok.

No, kumminkin minun sukuni puolella vastahankaan alkoi laittamaan ylikoulutettu täti sekä hänen lapsensa - eli minun serkkuni. Kuulemma koko asia vaikutti hieman oudolle, että yllättäen vaihdetaan kohdetta. Muiden vieraiden mielestä oli kohteliasta ilmoittaa asiasta ja häiden jälkeen esittelimmekin uutta autoa.

Nyt häistä on jo muutama viikko ja täti lähetti serkkuni kanssa yhteisen lahjan - pirun kalliin astiaston, jolla emme tehneet yhtään mitään. Meillä on kaksi yltiökallista astiastoa kaapistossa molempien valmistujaislahjaksi saatuna odottamassa, että presidentti tai Jeesus joskus tulee kahville ja noita uskaltaa joskus käyttää. Olimme vielä toivoneet, että emme saisi astioita / koriste-esineitä, koska niitä meillä oli jo tarpeeksi ja keräämme vain tiettyä desingiä.

Tätini nyt perusteli lahjan sillä, että "onhan se käytönnällisempi ja hän ei huijauksia halua tukea."

En tiedä miksi minua tämä lahja ärsyttää nyt aivan suunnattomasti. Mitä minä tuolle teen? Vie kaappitilaa, ei ole sellainen mitä itse ikinä ostaisimme tai saati tulisimme käyttämään. Myydäkö hirvitys nyt pois vai hymyillä pitkin hampain, että ihana kun ette tukeneet huijaustamme vaan ostitte turhaa?

1

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pipo, rasat&sukat

      Itse en olisi ilmoittanut vieraille alunperinkään että raha menee häämatkan sijasta autoon, joka tapauksessahan raha menee teidän yhteiseen viihdykkeeseen, joten väliäkös sillä vieraille että käytetäänkö se raha autoon vai matkailuun. Minulle ainakaan häävieraan roolissa ei ole mitään väliä mihin lahjoittamani raha käytetään, taatusti se menee parin yhteiseen elämään tavalla tai toisella, ja se tieto riittää minulle.

      Joka tapauksessa, tätisi sen sijaan on uskomattoman vanhanaikainen kun tuosta veti herneen nenään, ja antoi vielä lahjaksi turhakkeen, jota ei toivottu... Noh, joka suvussa noita riittää, siispä valitkaa astiastoistanne ne näteimmät ja laittakaa muut myyntiin nettiin tai kirpparille, eihän siinä sen kummempaa! Täti siitä aikoinaan leppyy, ja jos ei lepy, se on hänen oma menetyksensä sitten. Älkää vaivatko sillä päätänne, eläkää oman näköistä elämäänne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      134
      2320
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      64
      2242
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      52
      1906
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      71
      1608
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      97
      1455
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1329
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      70
      1063
    Aihe