omaelämänkerrasta

Sain vihdoinkin omaelämänkertani valmiiksi, ja olen oikein tyytyväinen. En kuitenkaan keksi sille sopivaa nimeä. Haluaiskko joku ystävällisesti antaa muutaman nimivaihtoehdon, esim. minun tarinani tai vastaavaa (:
33429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Mille ajanjaksolle se keskittyy, Koko elämä ? Nuoruus?

Onko pääosassa työelämä, perhe-elämä vai jku muu?
Mitä olet tehnyt elämässäsi?
Onko se ollut riemua vai suurta tuskaa?

"Elämäni sekatyömiehenä"
"Elämäni sihteerinä johtajan polvella"
"Oulujärveltä Ouluun - Virran Vietävänä"


Onko siinä paljastuksia?

"Kuiskauksia kaapista"
"Kerran rikottu - ei koskaan korjattu"
"Hätähuuto merenrannalla"
"Rikos ja sen seuraus"

Äänestä
  • Parhaat naurut tänään:=)

    Äänestä

  • Hiontavaiheessa kirjoitti:

    Parhaat naurut tänään:=)

    no vähästäpä ilo irtoo... sanonta hulluilla on halvat huvit taitaa olla totta.

    Äänestä

Tosiaankin, pitäisi tietää sinusta, elämästäsi ja tekemisistäsi enemmän. Olen kyllä aika hyvä kehittelemään otsikoita, mutta tarinan sisällöstä pitäisi olla jotain kuvaa.

Äänestä
  • "Minä,minusta,minulle"
    "Minun ainutkertainen /ainutlaatuinen /ainoa elämäni"
    "Voittaja miljoonasta siittiöstä"
    "Elämäni voittaja"
    "Katkera / kauneuteni oli kohtaloni"

    tai jotain räjäyttävämpää:
    "Väärinymmärretystä kieroonkasvaneeksi"
    "Onneton orpolapsi, sijaiskotien kasvatti"
    "Huoranpenikasta kunnanvaltuuston puheenjohtajaksi"( tmv.)
    "Minulla oli monta isää"
    "Lapsuuteni huumekuskina/ viinatrokarina/ hyvin käytettynä
    "Kylmästä torpasta/ kartanosta siltojen alle"
    "Kun isästäni tuli nainen"


    Tai sairaskertomus:
    "Kuinka elää ADHD:nä"
    "Sairastuin syöpään"
    "Tuberkkelistä selvisin vain minä"
    "Elämää kuoleman jälkeen"
    "Synnyin ilman aivoja"

    Äänestä

Kuule, on täysin mahdotonta antaa nimi sun tarinalles mistä kukaan ei tiedä mitään.

"Säkki päässä" vois olla hyvä.

Äänestä

Elämäkerran myyminen kaupalliselle kustantajalle on hankalaa, ellei sinulla ole jotakin erityismainetta yhteiskunnassamme taiteen, talouden, politiikan, uskonnon, tieteen, urheilun saralla.

Ei siis ole tarkoitus masentaa, mutta tavisten tarinoiden läpimurto on hankalaa ja elämäkertoihin liittyy kaupallisella kustantajalla odotus jonkinlaisesta kohtuullisesta myynnistä. Kaikki riippuu tietenkin aiheen käsittelytavasta ja kielestä jne.

Äänestä

"Näin minusta tuli presidentti"

Äänestä

Et tule saamaan sitä läpi kustantajalle, joten älä tuhlaa aikaasi nimen miettimiseen.

Äänestä

Kirjoittakaa siis nyt lopultakin ihan oikeaa fiktiota, ei pissiskertomusta miten minusta tuli minä.

Äänestä

Joo. Keksii elämäkerran, mutta ei nimeä.
Ja taas: kustantaja antaa elämällesi nimen. SInun ei siis tarvitse vaivautua. Jos kyseessä on omakustanne, nimi ei ole oleellinen. Koska kukaan ei osta kirjaasi.

Äänestä

Ensinnäkin se on elämäkerta, ei elämänkerta.

Tsemppiä kovasti, jos olet tosissasi tekstisi kanssa ja koitat työstää siitä valmista kirjaa! Se ei ole helppoa, ja valitettavasti aloitusviestisi antaa kuvan, ettet ole vielä kovin pitkällä.

Sitä kyllä ihmettelen, miksi täällä heti jankutetaan, että et saa kuitenkaan kustantajaa yms. Missä kohtaa aloittaja sanoi, että aikoo tarjota tekstiään kaupalliselle kustantajalle?? Ehkäpä hän vain tekee tekstiä omaksi/sukulaisten iloksi ja aikoo ottaa jonkinlaisen omakustanteen? Siihen toki jokaisella on oikeus.

Äänestä

Noooo, kuka nyt omakustanteista on kunnianhimoisena kirjailijanalkuna kiehtoutunut?

Miten vain, jokainen toki kirjoittaa omalla ambitiollaan. Sukulaisille ei kai tarvitse tarjota kauhean kaksista rakennetta, kieltä ja näkökulmaa luoda, niin viesti menee perille. Ehkä siihen on omiaan kevyt omakustannepläjäys joululahjaksi tai värikopiokoneella sylkäisty monistenivaska sukukokoukseen tätien ja setien aplodeerattavaksi.

Äänestä
  • hauskaapahauskaa
    juuri äsken telkkarissa Nybergin ohjelmassa oli Bardy ja juttua tulevasta elokuvasta
    Juoppohullun päiväkirja

    sitä kirjaahan on myyty sellaiset 200 000 ja sitärataa,
    ja nyt tulee elokuva ensi-iltaan.
    Kaikenlaisia ja lajisia omakustantajia.

    Sinällään hauskaa

    Äänestä

Ehkä myynti ei korreloi laadun kanssa. Mutta jos joku haluaa kirjoittaa masalle... miksi ei?

Äänestä
  • Myynnin heikkous ei ehkä aina ole tae laadusta?

    Bryce Courtenay, mielikirjailijani, kirjoitti ensimmäisen kirjansa omaa elämäänsä sivuten ja siitä tuli heti kansainvälinen menestys. Minun ensimmäinen kirjani koskettelee minun elämääni, ja siitä ei tulle suurmenestystä. Silti pidän häntä parempana kirjoittajana kuin itseäni.

    Äänestä

Juu, määrä ja laatu ja niin edelleen.
Eli niin kauan kuin 7 päivää on luetuin viikkolehti, ei tarvitse olla huolissaan määrä/laatu -suhteesta. Miljoona kärpästä ei ole väärässä, pska on hyvää.
Luin yhdestä sivusta pätkän Juoppohullun päiväkirjaa. Siinä joku oli sammunut ja toinen työnsi pullon sen pyllynreikään. Lopetin lukemisen.
No hui.

Äänestä

Mites ois "elämäni kotiru**karina"?

Äänestä

Katsopa tekstisi viimeistä lausetta tai keskeistä lausetta viimeisessä kappaleessa. Kokeile muokata noista sisältöä kuvaava, lyhyt, iskevä lause.

Äänestä

Yhdentekevä elämäni . Siinä olisi kaikki tarvittava.

Äänestä

Minun lyhyt ja tylsä elämäni.

Äänestä

Minä ja Sofi Oksanen

Äänestä
  • Kiitos, repesin :D

    Äänestä

Jaa a entiiä mut elä ota samaa ku minä. Sen nimeksi tulis: loppu on lähellä tai viimene rasti.

Äänestä

Horinat, olisi mainio nimi.

Äänestä

hyvä nimi olisi . YKSI MILJARDIEN JOUKOSSA! että niin kiinnostavaa!

Äänestä

Kauhea kankkunen, Kotkan paluu, Älypään muistelmat, kusipään kuulumiset, palvon naisia lipevyyteen asti. Tässä muutama ... :(

Äänestä

Elämäni sirpaleet.
Elämäni siivettömänä.
Nurkkulan Liisa.
Elämäni pulmat, joiden läpi tyytyväisyys säihkyy.
Harhautuneet askeleeni.
Pienen ihmisen tarina.
Päähänpotkittu.

Äänestä

Taisin olla mulkku
Haistakaa kaikki vittu!
Heitän löylyä lauteille
Jopas otti koville
Munat matkassa

Äänestä

Pöljyyteni ylistys

Äänestä

"Kiitos ja anteeksi"
"Jäitä poltellessa"
"Huomenta päivää ja kirvesvartta"
"Tavallisen tallaajan taipale"
"Paskaaks tässä"
"Tulin, näin ja kirjoitin"

Äänestä

Laita nimeksi Satuja ja tärinöitä.

Äänestä

No, mikä tuli teoksesi nimeksi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


pulmallinen kirjoitti:

Sain vihdoinkin omaelämänkertani valmiiksi, ja olen oikein tyytyväinen. En kuitenkaan keksi sille sopivaa nimeä. Haluaiskko joku ystävällisesti antaa muutaman nimivaihtoehdon, esim. minun tarinani tai vastaavaa (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu