Jahas, lain mukaan K-12 leffoja ei saa esittää ennen klo.17. 00, Yle laittanut esitysajankohdaksi 14.00. Kiintoisa juttu, jos Yle rikkoo lakia, seurauksena sanktioita, jos mikä tahansa virasto antaa luvan sen esittämiseen, sitten saa sanktioita kumpikin.
Aika kiire lainmuutoksille, saapi nyt näkee, miten ne kähmii tonkin jutun. Toisaalta, kirkoissa juodaan verta ja syödään lihaa keskellä päivää ja kirkot täynnä alaikäisiä, mihinkähän lakiin sekin perustunee, eihän tuollainen näytelmä ole alaikäisille sopiva.
=DW=
Aika kiire lainmuutoksille, saapi nyt näkee, miten ne kähmii tonkin jutun. Toisaalta, kirkoissa juodaan verta ja syödään lihaa keskellä päivää ja kirkot täynnä alaikäisiä, mihinkähän lakiin sekin perustunee, eihän tuollainen näytelmä ole alaikäisille sopiva.
=DW=
Vastaukset 35
Vanhimmat
joo, olis varmaan parempi jos tulis pikkukakkosen aikaan
jo se on kumma jos kotona ei pystytä valvomaan mitä pienet lapset katsoo
Miksi just klo 17.00?
Siksikö että pikkuiset ehtivät kotiin päivähoidosta tai koulusta ennen filmin alkamista?
Itsenäisyyspäivänä koulussa? Et ole tainnut paljon syventyä.
Joo, sortsit, meni mulla väärin.
Sori. Olen ulkoistettu ja unohtui että itsenäisyyspäivä on vapaapäivä.
Ei kyse kai koulupäivistä, enenpi kellonajoista. Mulla oletus, ajatelleet, että vanhemmat virka-aikoina töissä, eivätkä ole valvomassa telkkarin kattelemista. Olettavat, että kaikki on kotona iltasella. Monet on töissä viikonpäivään tai kelloon katsomatta. Eli ei tollasia rajoituksia oikein voi edes käytännössä toteuttaa, kyllä kakarat osaa kattoa netistä, mitä haluavat, milloin haluavat. Vaan YLEn ois kyllä noudatettava lakeja, se kuitenkin valtiollinen virma ja kyllä niitten pitää tietää asiat, nehän on olleet mukana niitä pähkäilemässäkin.
Hieno sotku tuli tuostakin.
=DW=
No tässäpä onkin peräkammarin eksperteille
hyvä keskusteluaihe. Tuostahan saisi persuille
vaikka uuden talouspoliittisen ohjelman, vai mi-
tä?
No kerkiihän Yle vielä vaihtaa sen Mustan Mannerheimin tämän kymmeniä vuosia pyörineen Laineen version tilalle:)
Tästähän tulee hauskaa.
Yle alustavasti ilmoittanut näyttää elokuvan virheellisen ennakkosuunnitelman mukaan, päätös myöhemmin tälle päivälle. Asiassa erittäin kiintoisa piirre. Meku on Opetus- ja kulttuuriministeriön alainen virasto. YLe vpuolestaan lähes kokonaan valtio-omisteinen.
Kiintoisaa, valtion firma jos kieltäytyy noudattamasta lakia, vaikka saanut korkealta tasolta ennakkovaroituksen (joskin kovin myöhäisessä vaiheessa), outoa signaalia kansalaisille. Lakeja kai ei ole pakko noudattaa, jos se ei ole kivaa...
Oletan, kyllä ne sen ohjelmiston mukaan näyttävät, eri asia, millaisella perusteella. Ja kun rangaistus on vain huomautus tai uhkasakko, ilmeisimmin YLE ottaa suosiolla sen huomautuksen, onhan niillä sitten vuosi aikaa värkätä jokin erityislaki yhtä leffaa varten (tuskin tulee) tai suunnitella ohjelmistonsa lakien mukaisiksi.
=DW=
YLE siirsi Tuntemattoman alkamaan lakisääteiseen aikaan toisella kanavalla. Oma oli mokansa, paikkasivat sen.
=DW=
Klo 17 Teemalla, uutisista juuri poimittua.
Tulipahan työllistettyä monta tyhjäntoimittajaa tämäkin möhläys. Ja tällaisesta meidät pakotetaan maksamaan! Kuinka paljon, sitähän ei meille kerrota.
On tuollaiset Mekut yhtä joutavanpäiväisiä ja vahingollisia kuin jotkut Teostot kaltaisineen, parkkisakottajat ja muut loispummit. Pelkkää järjestäytynyttä rikollisuutta, joita ilman tulisimme mainiosti toimeen ja rahaa säästyisi tarpeelliseen.
"meeri"-ystäväni
Olit poistanut yhden viestisi, jossa toivottavasti et morkannut elokuvan lähetystä, mutta vaikka, niin siitä viis.
Minä siis katsoin molemmat peräkkäin ja vaikka mietinkin isäni taisteluja, joista en ole koskaan kuullut, sillä lasten kuullen ei saanut koskaan sotajuttuja kertoa, niin vertailin näyttelijä suorituksia.
Tätä vanhempaa versiotahan on moitittu, että siellä on liian vanhat näyttelijät, joten Molberg kuvasi nuoremmilla ja olihan se jo väreissä!
Kovin olivat muodollisia, teatterimaisia heidän repliikkinsä. Mielestäni todellakin huonompi, kuin tuo ensimäinen.
Itse et taida katsoa näitä vanhoja kotimaisia päivällä? Minulle ne ovat hyvä päiväuni, mutta silti ehdin tiirailemaan, kuinka heppoisin puittein elokuvia tehtiin sodan jälkeen?
Silmien pyörittelyjä ala Regina Linnanheimo ja uskomattomia fraaseja tukkilaisista, jotka aina pelastuu???
Taas sen unohdin, jota Teemalta eilen katselin klo 21. Mielenkiintoinen oli juoni, mutta kyllä minua ensin hämäsi se takautuvien näyttäminen. Onneksi pääsin sittenkin siitä "jyvälle", vaikka vaihtelinkin kanava tarjontaa. ystäväsi?
"on meitä moneksi"
Olli Savola: Rajalta rajalle, ja takaisin.
Kirjassa on kuvia faijastakin, ja uskon kirjan kertovan monelle paljon.
Siitä ei voi elokuvaa tehdä.
Kirja kun on totta, eikä kuviteltua fiktiota.
Kaikki kunnia kuitenkin Linnalle, hän herätti kansamme, vaikka Kekkonen sitten joutui pakosta kansamme hiljentämään.
H.
hunksz
Harvinainen kiitos sinulle, että isäsikin on kokenut tunon sodan ja tuon kirjan haluan lukea, vaikka monta kirjaa olenkin lukenut Talvi- ja jatkosodasta.
Kiitos on siitä, että kerrankin et rivaillut meitä sodanjaloista kärsineitä, jotka joutuivat säästämään joka asiasta.
Olen kyllä tuon joskus kertonut, kun isämme oli sodanjälkeen, näin jälkeenpäin ajatellen, liiankin varovainen?? Pimennysverhot piti olla aina ja lasten ulkonaliikkumiskieltoa peloiteltiin jääkarhuilla, jotka voi syödä???
Veljeni myös kielsi meitä illanistujaisissa myöhemmin laulamasta Partisaani valssia?
Ja kansa raivosi naama punaisena kun Tuntemattoman lähetysaika siirrettiin iltapäivästä ... iltapäivään.
Miksi Suomen itsenäisyyspäivä
muistuttaa diktatuurien vastaavia.
On sotaa, ja armeijan pullistelua.
Onko itsenäisyys meille surulli-
nen asia?
JO on kummallista touhua, ettei Tuntematon-elokuvaa saa näyttää päivällä sen takia, että lapset näkevät oman valtiomme historiaan kuuluvaa todellisen sodan pohjilta tehtyä elokuvaa. Itsekin jo pikkutyttönä kyseistä elokuvaa katselin mustavalkeasta telkkarista, ja enkä siitä mitään traumoja ole saannut, traumani ovat tulleet vallan muusta elämäni varrella, eikä jostain Väinö Linnan kirjan pohjilta tehdystä sotaelokuvasta, joka on kuitenkin vain yksi kertomus perustana meidän itsenäisyytemme ajan faktana käydystä taistelusta suurta ja mahtavaa itäistä naapurimaatamme vasten.
Lapsuuden perheessä meillä koko perhe asettui telkkarin ääreen katsomaan kyseistä elokuvaa, ja myöhemmin myös omassa perheessäni olemme tehneet samoin aikoinaan; ja eikä nuo omatkaan lapset mitenkään häiriintymisen merkkejä ole antaneet näkyville, koska me vanhemmat kerroimme, että tuollaista on sota, ja vieläkin kauheampaa se on ollut niille monilukuisille sotiemme sankareille silloisia kotirintamalaisia myöten jolloin tuo historiaamme havahduttava taistelu käytiin 40-luvun vaihteessa.
Mielestäni jo lapsen on hyvä nähdä, mitä sota on, ja Tuntematon antaa kyllä siitä inhimmillisestäkin puolesta sodan jaloissa hyvän kuvan meistä niin pienistä ihmisistä, mitä sotatilanne tuo meistä esiin, kun tosipaikka on edessä mahdollisen kuoleman edessä, joka sodassa kärjistyy huippuunsa. Pelko elämänsä menetyksestä, ja mitä se tuo tullessaan niin sodassa kuin rauhassakin.
Elämähän on verta, lihaa ja kyyneleitä oli sitten sota tai rauha, mutta myös naurua ja iloa väistämättömän edessä.
Kyseinen elokuvahan tuo juurikin esiin sen tosiasian, mihin kuitenkin ihmisen pitäisi pyrkiä eli rauhassa elämiseen, mutta kun se ei vaan aina onnistu, aina jossain päin maailmaa on sota käynnissä ja sodat ovat elämän tosiasiallisia tapahtumia.
Sen verran vielä, että tuskin ihan pienen pieniä pikkunassikoita moinen pitkäveteinen sotaelokuva edes kiinnostaa, eivätkä tuskin jaksa katsoa moista kuvaelmaa kovin pitkään.
Kovasti ristiriitainen juttu koko Tuntemattoman sotilaan katsominen.
Naapurin pikkupojat naureskellen kertoivat, että he voivat koska vain
katsoa elokuvan yoy tubesta. Tarkistin asian. Siellähän se on.
Ei ole K-12 v. Vaikka viisivuotias voi sen katoa, ehkä isoveljen avustuksella.
Kummallista.
Hyvää 95-v päivää!
"Res.upseerin Tytär"
Aikasti turha lässytys meille Suomalaisille, kirjoita tuo ulkomaisiin palstoihin.
H.
hu huu hunksi. olis iltapäivälääkkeiden aika.
Tässähän on kysymys lain noudattamisesta. Jos ei saa näyttää elokuvaa ennen klo 17, niin sitten ei näytetä.
Lakia on aina noudatettava, muuten tulee sakkoja. Ei voi ajaa päin punaista valoakaan, ei keskiyöllä, vaikka ei olisi muuta liikennettäkään.
Jaahas, ja lapset nukkuvat jo klo 17; niinkö?
Tätä ylenpalttista holhousta ei ymmärrä kukaan enää tässä valtiossamme.
Ja samaan aikaan voinee kotonaan katsella vaikka millaisia fantasia-elokuvia minkä ikäisenä tahansa.
Lasten nukkumisaika ja lakien noudattaminen on kaksi eri asiaa.
Perheessä voidaan katsoa mitä vanhemmat sallivat.
"jihuu2"
Juu..juu..otetaan, otetaan.
Isoin pilleri puuttuu Maksan toimintaan Sokeri-asioissa, toinen pienistä ohentaa verta ja se toinen pieni rauhoittaa Flimmerin-läpätystä.
Sit 2 X D-vitamiini a' 25 mg.
Oli myös verenpainenpilleri, hennon vaaleanpunainen, mutta se on jäänyt laihtumisen myötä pois.
Olis povitaskussa myöskin sen tosi-ison nostattajapilleri, mutta siihen ei oikein ole tarvetta joka päivä, ehkä pitäs alkaa kuntoilemaan enemmän.
Mieli- ja mielipide-pillerit jäivät jo 60-luvulle.
H.
koskas se tuntematon potilas alkaa, ja mistä ihmeestä olet saanut tuon trimmerin
"henrjii"
Parta-trimmerini täyttää kohta kolme vuotta.
Flimmeri täytää jo kahdeksan, tosin se on ollut säännöllinen ja jatkuva noin viisi vuotta.
Flimmeri tuli runsaasta ylipainosta.
Ehkä myös tästä:
http://www.iltalehti.fi/popstars/2012120516415573_ps.shtml
Otan osaa myös Aspiriini/Disperiini- keskusteluun.
Flimmerin alkuaikoina, aloin ottamaan lasten puskuroitua Aspiriiniä. Se ei käy niin kauheesti vatsan päälle, vatsan sisällä. Myöhemmin, lääkärin kehotuksesta, vaihdoin sen Marevaniin, eli siihen Rotanmyrkkyyn.
H.
Lässyn, lässyn.
"Joo joo"
Voihan kommenttini ottaa noinkin, mutta kirjoitin sen noin, koska oletan monen muunkin aprikoivan asiaa, ei siis minua.
Jokainen asia on kommentissani tosiasiaa.
Toivottavasti et sairastu itse moiseen, ei parranpäristely niin kivaa ole, kun se ei ole enää lässyttelyä.
H.
Kylläpäs nyt rupesit selittelemään. Kirjoitin lässyn, lässyn koska niin sinäkin täällä usein vastailet kirjoittajille. Syö ukko omaa lääkettäsi!
"Joo joo"
Näin tulee tapahtumaan, kuten on tapahtunut jo monta vuotta näillä palstoilla.
Harmi että en osaa antaa sinulle asiasta nautintoa.
Go ahead man!! Kuten Kaarna sanoi Hietasesta:
Välttämätön, tuollaisia sieluja tarvitaan
H.
Ja minä taas en ymmärrä sitä että pitää moista elokuvaa näyttää joka vuosi,aina vaan uudestaan.Ja tehdään uusia samanlaisia.
Eikö riittäs jo sodasta pauhaaminen,luulempa että sen kokeneet kantavat sitä mielessään ja muitten ei tarvitsisi moista retostella ja kaivaa alinomaa esille.
Eikö ole mukavempia asioita mitä muistelis,vanhatkin.Ainaista sotaa,niinkuin tälläkin palstalla ihan riittämiin.
Miksi ihmiset yleensäkkin tykkää sotia,milloin kenenkin kans? Annettais vanhojen asioitten olla ja hautautua muistamattomiin.
Ajatteles, kun minä katsoin molemmat "Tuntemattomat", siis klo 17 ja klo 21, enkä itse yhtään sotinut:
Mitä sait siitä,millätavalla nautit?
Pitikö siitä jotain saada, tai nauttia?
Mietiskelin kyllä, millaisissa paikoissa isänikin on mahtanut olla niiden (5-v) vuoden aikaan, siis 33-37 vuotiaana.