Tänne ihmiset voivat pyytää apua omiin puhevikoihinsa! :)
PUHEVIAT
L-vikainen
9154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eli mul on L-vika. ja oon 16v
ei kovin paha, ihmiset ymmärtää mutta kaikki sen silti tietää olevan olemassa.
monet puhuvat pikku lapsistaan joilla on puhevika ja heitä neuvotaan korjaamaan se ennen koulu ikää sillä heitä kiusattaisiin mutta minua ei ole koskaan suoraan siitä kiusattu, ainoastaan jotkut pojat sanoneet ohi mennen mutta silti en ole puhevikani takia ole ollenkaan epäsuosittu päinvastoin!
kuitenkin ajatuksenani oli että joku teistä joka L-kirjaimen osaa lausua oikein tai on sen oppinut voisi kertoa miten sen oppi tai missä teidän kielenne 'menevät' lausuassanne sen oikein? :D
ARVOSTAISIN KOVASTI JOS JOKU AUTTAISI SILLÄ L-VIKA HÄIRITSEE MINUA KOVASTI :(
kieli menee sieltä ihan suun alaosasta hammasvallin (ylhäällä) päälle (hampaiden taakse). Enpä ole asiaa sen kummemmin ajatellut, itselläni on sen sijaan s-vika ja ärrävian joskus natiaisena jumppasin kuntoon. Kyllä ihmiset noihin kiinnittää huomiota, mutta vain pienet lapset huomauttelevat, muilla on sen verran hienotunteisuutta, että kiusaamiselle etsitään syitä ihan muualta.
Itselleni on koulussa tarjottu (=pakotettu sinne) puheopetusta, myös terveyskeskuksissa näitä klinikoita pyörii. Sinulla on oikeus saada ilmainen terapia ongelmaasi, mikäli olet motivoitunut asiaa muuttamaan :)
Itse koin puheterapian nolona ja inhottavana pakkopullana. Jätin kotiläksyt tekemättä ja jotenkin onnistuin silti esittämään niin hyvin sen ässän, että opettaja luuli minun harjoitelleen... En suosittele, mene vain vapaaehtoisesti ja motivoituneena!!!
oon 19v jätkä jolla r-vika -.-
mulla oli myös lievä l-vika pienenä, tosin sitä tuskin kukaa huomas, en juuri itsekään. l-vikaa ei oikeesta ees huomaa jollei tarkkaa kuuntele, toki joissaki tupla l-sanoissa voi kuulla helposti. kannattaa vaa koettaa pitää se kieli ylhäällä, aluksi se kuulosta tyhmältä mutta sitten se jää sinne eikä kiinnitä enää huomiota.
r-viassa jotenki pit'äs jotenki saada se täry. osaan siis täryttää kielen päätä mutta kun talletan videolle ja kuuntelen nii kuulostaa hirveeltä :/
osaisko joku kertoa hyvi harjotuksia tai joku (ehkä vanhempi ihminen) kertoa kokemuksistaan kuinka oppi ärrän, paljon haroittelua ja millaista yms?
kiitos kun autoit :) nyt eikun vaan harjoittelemaan! toivottavasti saat apua puhevikaasi (:
minä en ole koskaan käynnyt puheterapiassa. suomessahan lapset laitetaan heti ala asteella puheopetukseen jos on tarve mutta kun minulle siitä ei ole koskaan mainittu
L-vikani taitaa olla niin lievä ettei tätä tarvita mutta aion kyllä vielä harkita puheterapiaa
Itse kärsin änkytyksestä. Yleensä änkytän paljon enemmän silloin kun jännittää, neuvona tietenkin olisi että lakkaa stressaamasta, mutta helpommin sanottu kuin tehty...
Oon 13v tyttö ja mulla on S-vika..... -.- Kun kerra kotona harjottelin ässää, ni seuraavana päivänä koulussa se kuulosti entisä oudmmalta... Se oli melkee T eikä S... D:
Vinkkejä?
Mää oon R-vikanen... Ei kovin kivaa. Ala-asteella ei kovinkaan moni välittänyt mun r-viasta mutta yläasteella meno on muuttunu......... Ei se kuitekaan niin paha ärrävika ole mutta kyllä sen varmasti huomaa. Mulla on tapana että kun joku muistuttaapi mua että sanon ärrän väärin niin sanon tahallani ärrän entistä vääremmin. Olin puheopetuksessa tammikuussa ja puheopettaja kehui minua niin kauheasti kuin edistyin ja opein päristämään kieleäni. MUTTA EN OSAA KÄYTTÄÄ OIKEAA ÄRRÄÄ PUHEESSA!!!! Pääsispä siitäkin vielä eroon.
oon 13v ja mulla on K vika pelottaa mennä tulevana vuodella yläaseteelle :(
sina ei huolehdi moni ei puhu hyva saami jakkssaamista sinalle