Tänään kaikilla oli mahdollisuus osallistua chattailuun suomi24 ylläpidon kanssa.
Olin ekakertalaisena hyvissä ajoin Chatin ovella jonottamassa ovien aukaisemista. Tumpelona Chattaajana kesti jonkin aikaa ennen kuin tajusin Chattailun idean.
Käytin tätä ainutkertaista mahdollisuutta hyväkseni, kyselin olin utelias kuin lapsonen ja sain vastauksia ihkulta Rasmukselta. ( Rasmus, sauna on kuuma ja shampoo tuoksui hyvälle ; )
Yksi palstan ongelma lienee, meillä ei ole luotsaajaa. Siksi palstalla eletään kuin Villissä Lännessä. Voihan olla niin, että ylläpidossa kuvitellaan meidän olevan jo vanhoja ja viisaita, vaan kun ei olla, ei todellakaan olla.
Toivottavasti ylläpidossa kerätään kooste kysymyksistä ja palaveerataan sekä mietitään mitä mm. meille suurille ikäluokille oikein tehtäisiin, jotta meidät saataisiin ruotuun. Ollaan me aika epeleitä. Ehkä me ihan aikuisten oikeesti tarvittaan puolueeton luotsaaja.
Luotsaaja = sheriffi.
Mandipedia ; )
Olin ekakertalaisena hyvissä ajoin Chatin ovella jonottamassa ovien aukaisemista. Tumpelona Chattaajana kesti jonkin aikaa ennen kuin tajusin Chattailun idean.
Käytin tätä ainutkertaista mahdollisuutta hyväkseni, kyselin olin utelias kuin lapsonen ja sain vastauksia ihkulta Rasmukselta. ( Rasmus, sauna on kuuma ja shampoo tuoksui hyvälle ; )
Yksi palstan ongelma lienee, meillä ei ole luotsaajaa. Siksi palstalla eletään kuin Villissä Lännessä. Voihan olla niin, että ylläpidossa kuvitellaan meidän olevan jo vanhoja ja viisaita, vaan kun ei olla, ei todellakaan olla.
Toivottavasti ylläpidossa kerätään kooste kysymyksistä ja palaveerataan sekä mietitään mitä mm. meille suurille ikäluokille oikein tehtäisiin, jotta meidät saataisiin ruotuun. Ollaan me aika epeleitä. Ehkä me ihan aikuisten oikeesti tarvittaan puolueeton luotsaaja.
Luotsaaja = sheriffi.
Mandipedia ; )
Vastaukset 116
Vanhimmat
Älä unta näe. Sinä esimerkiksi olet oleva mustalla listalla monien valituksien vuoksi ei toiveitakaan että luotsiksi pääsisit. Palstat pahimpia ilkiöitä ja kärttyjä olet.
Muutkin ovat ei-puolueettomia kuluneita nimiä. Hui hai. Vain joku ulkopuolinen tuntematon voisi ottaa vakanssin, esimerkiksi minä, mutta kuka viitsisi ryhtyä moiseen.
Jos alkaisin teettäisin mielentilatutkimuksen kaikille. Se olisi ensimmäinen asia. Selviäisi keillä kaikilla on henkisiä resursseja osallistua normaaliin keskusteluun.
En uneksi luotsin tehtävistä, enhän voisikaan vaikka haluaisin sillä asun osan vuodesta ulkomailla. Lisäksi minulla on tätä ns. muuta elämää.
Sain kuulla, että kun olen poissa palstalta, silloin riitelijät alkavat riidellä keskenään ja ilkeilyjä sinkoilee tasapuolisesti kaikille.
Kun palaan kirjoittelemaan asetan itseni maalitauluksi. Puskasta ampujissahan se vika on, jos ymmärrät mitä tarkoitan.
Et tunnu itsekään kovin herttaiselta etkä tasapainoiselta ja siten lienet kykenemätön luotsaamaan.
Mutta kysymys oli lähinnä siitä, että eilen oli mahdollisuus tehdä suoraan kysymyksiä ylläpidolle. No, laihaksi jäi anti, mutta tunsin ainakin itse, että en valita täällä enää turhasta koska voin valittaa ylläpitoon jos tarvitsen tietoa.
Virusongelma lie jo ratkaistu se oli ensimmäinen kysymykseni ja siihen jo eilen vastauksen.
Mandi on myös kirjoittaja joka puskailee kaikkein eniten-
Täällä on luotseja omasta takaa tarpeeksi, sellaista vauhtia ketjuja poistuu.
Kyllä vapaaehtoiset palstapoliisit huolehtivat poistoista ilman mitään luotseja.
Sen on varmaan ylläpitokin huomannut.
Poisto ongelmaan puutuin. Katsotaan sainko mitään aikaan.
Kantelupukki kaakattaa
ei saa rauhassa maatakkaan.
Sinä et tule emannoimaan tätä palstaa, siirry seuraavaan. He kaipaavat sisuasi.
Annoit viestilläsi hyvän esimerkin siitä miksi virka on täyttämättä niin täällä kuin ylemmissä oikeusasteissa.
Millaista poisto-ongelmaa tarkoitat?
Palstalla ilmenneisiin ongelmiin mitkä ketjut eivät kuulu palstalle ja mitkä kuuluvat.
Asiattomat viestit ymmärrän, niihin en puuttunut.
Kysyin musiikkiketjun pitämisen yksinoikeudesta, sillä tästähän on ollut kovaakin mittelöä. Sekä miksi meidän ikä-ihmisten runoketjut poistetaan tai siirretään runopalstoille, jossa ne kuihtuvat ja unohtuvat.
Kysyin myös miksi en saa läpi pyyntöäni, että oma aloittama ketjuni poistettaisiin.
Vastaus ei tyydyttänyt koska se oli, että rekisteröidyt voivat poistaa ketjunsa.
Sehän ei pidä paikkaansa, voin poistaa vain omat viestini ja sen jälkeen ketju alkaa elämään omaa vallatonta elämäänsä.
Niin ja huom. chattiin piti kirjautua omalla rekisteröidyllä nimimerkillä, joten se kaiketi karsi 60 palstalaisten osallistumista keskusteluun.
Katsotaan tulinko hullua hurskaammaksi, mutta asioita luvaattiin tutkia.
Ei anna aihetta toimenpiteisiin, asiat ja syyteoikeus vanhentuneet.
taasko vaihteeksi teit valituksen vaikka itsekin poistattelet epämieluisia viestejä.Älä viitsi Mandi, sinun addiktiosi palstaa kohtaan kyllä tunnetaan.Ja eikö ole todellakin KUMMALLISTA, että ne riidat sattuvat AINA aikaan jolloin sinä olet "poissa"
Kylläpä jaksat olla tekopyhä ja kuvitella etteivät muut tajua :DDDDDDDD
Ei kai täällä kenenkään vallan alla tarvitse olla. Etkö ole saanut tarpeeksi huomiota?
Sinulla on outo käsitys vallasta. Ei täällä kukaan ole kenenkään vallan alla. Huomiota saan täällä livessä elämässäni kiitettävästi. Te puskahuutelijat teette minusta huomion keskipisteen.
Kun selasin uusia aloituksia huokasin. Hyvä luotsi voisi alkaa kontroloimaan aloitusten tasoa.
Mitä tekemistä luotsilla on kirjoittajien kiinnostusten, mielipiteiden kanssa?
Taitaa sinulla olla ihan omanlaatuinen näkemys koko asiasta.
Tasoa, mitä tasoa täällä on, tai on koskaan ollutkaan.
Ei sitä luotsi voi luotsata.
Hänen ainoa asiansa on poistaa asiatonta, ei asiaa, ihmisen kertomaa,
minkä hän tekee tavallaan, ei sinun tavallasi.
Kontrolloida aloitusten tasoa, sehän olisi tyranniaa.
Mieluummin täällä puskasta huutelee kuin nukketalosta.
Ei ne sun aloituksesi mitään kirjallisuuden kirkkaimpia helmiä ole.
Et usko kuinka kaunis nukketalokokonaisuuteni onkaan. Laitoin jo joulukuusen ja pienet lahjapaketiti kuusen alle. Kalkkunakin on tarjoiluvadilla ; )
Mielessäni on pyörinyt yksi hyvä keskustelun aihe, mutta kannattaneeko heittää helmiä ........
Tuota mä juuri tarkoitin.
Juu, pidä vaan helmet omanasi.Ei vieläkään tajua että kovin harva niitä kaipaa?
Oletteko tulleet ajatelleeksi,miksi palstalla aina kiukutellaan tai haukutaan.
Noin vuosi sitten tulin kuljeskelemaan,hämmästyin kauhiasti,kun ajattelin että täällä seurustellaan ja pidetään hauskaa. Erehdyin täällä päivä ei piristystä saanutkaan,useimmiten pahan mielen.
Ei täällä ole enää aikoihin kivoja keskusteluita käyty sillä aina löytyy joku joka ei tykkää (aiheella ei ole väliä) hän tykkää sinusta tai Helmistä voipi tykätä Ristostakin, mutta Maija ja Reino ovat ihan hirveitä niille me ei vastata, tai jos vastataan puskasti kakkaa niskaan. Kädet päällekäin sylkäistään räkää käsien väliin se on ystävyyden vala ja siitä ei saa livetä.
Vain sinun subjektiivinen näkemykseni asioiden tolasta.
Älä yleistä, se ei ole viisasta.
Oma subjetiivinen näkemykkseni, kyllä näin minä asiat näen..
Sinä olet 70 palstalta, eipä meno siellä kiltimpää ole.
Erehdyksen voi korjata.... laittamalla palstamme oven kiinni ja poistua omaan ikäluokkaansa. ( hevat )
Aloitukseen
Onko palstalla jotain ongelmia? Ei minusta. En myöskään näe tarvetta millekään luotsaajalle, enkä ole havainnut mitään Villin Lännen meininkiä.
Älä nyt sentään koko ikäluokasta, äläkä edes kaikista palstalle kirjoittavista puhu, kun ruotuun laitettavista! ja luotsaajaa tarvitsevista! puhut.
Mahdollisuus poistoihin saisi mielestäni olla vain ja ainoastaan ylläpidolla.
Oletko keskittynyt omiin teksteihisi jotta et huomaa jakautunutta palstan tilaa?
Etko ole vielä oppinut, että yleistys on liian rajua. En yleistä en missään mimessä.
Olemme erimieltä asioista itse kukin ja se on keskustelua. Luin yhtä ketjua, jossa otit kantaa ja kerroit rehellisesti mielipiteestäsi musiikin kuuntelemisesta. Minä olisin saanut paljon kovempaa kritiikkiä kuin sinä ja sinustakin tehtiin jopa kateellinen niin mistä sitä minäkin ihmettelin.
Ketjujen poistoistahan täällä on oltu rajusti erimieltä. Luepas uusia aloituksia löydätkö asiallisuutta, uskon, että tarvitsemme kontroloijaa. Eihän voi olla totta, että 60-vuotiaat tekevät niinkin tyhmiä aloituksia kuin viime aikoina on saanut lukea. Kyllä ne tulevat muilta palstoilta tänne riehumaan, muka mummoja säikyttelemään.
muttta arvaa mikä sotku syntyy aina kun kerron rehellsien mielipiteen.
Viimeinen lause oli irrallinen ja sen piti olla tuonne väliin, mutta tarkoitin, että kun annan kritiikiä rehellisesti kerronoman mielipiteeni niin sotkuhan siitä syntyy.
Enemmänkin keskityn siihen tekstiin johon vastaan. Mitään jakautumista en huomaa?
Millaisia jakoja sinä olet näkevinäsi?
Palstalle tyypillistä pahuuden ja ilkeyden ym. ym. näkemistä muissa kirjoittajissa, eli jakamista meihin hyviksiin ja noihin tosi tosi ilkeisiin pahiksiin en laske todelliseksi jakautumiseksi, se on lähinnä säälittävää silloinkin kun se on selvästi pahantahtoista. Palstan tasoa se valitettavasti laskee aika tavalla, mielestäni.
Kyseinen ketju on kai poistettu, joten en pääse tarkistamaan kuinka huonosti olen taas omaan tekstiini keskittynyt. Luulisin, etten niinkään ottanut kantaa musiikin kuuntelemiseen vaan johonkin muuhun.
Aloituksien sisällön arviointi ja arvosteleminen muualla kuin a.o. ketjussa on minusta turhaa.
Edelleen olen sitä mieltä, että vain ylläpito saisi tehdä poistoja ja vain selvästi palstan sääntöjä rikkovat tekstit pitäisi poistaa.
Reppanat voisivat vähän yrittää kasvattaa sietokykyään ja olla häiritsemättä ylläpitoa turhilla poistopyynnöillään. Ei ole vallan harvinaista sekään, että katumapäälle tullut, tai ei-toivomiaan viestejä saanut kirjoittaa itse törkeän viestin saadakseen poiston aikaan.
No, olen joka tapauksessa pioneeri multinikkien metsästyksessä ja jatkan sillä se tosiasia jakaa palstan uskottaviin ja ei uskottaviin kirjoittajiin.
Yleensä ei uskottavat ovat pahiksia ja ikävä kyllä hyvikset ovat pahisten vietävissä.
Näinhän se on täällä elävässä elämässäkin.
Säälittäväähän se on kun seuraa yksinpuheluketjuja. Siispä otin oppia ja jatkan joulukalenteriani aina jouluaattoon asti, sitten lopetan sen yksinpuhelukeisini ; )
Taitaa se ketju vielä olla palstalla josta mainitsin, siis se jossa sinua kateelliseksi morkattiin.
Pioneeri? multinikkien metsästyksessä?Täällä on kuule miljoona häntäänsä purrutta ennen sinua.Kays vaikka huuhaalla.
Ihminen joka kirjoittelee jatkuvasti puskasta ja muutamalla rekisteröidyllä nimimerkilläkin.
Kuinka suuri sen malan pitää olla omassa silmässä jotta sen huomaisi. 3 tonnia?
Kaikkein kaksinaamaisin ihminen ja tekopyhin olet sinä itse!
Mutta myös kaikein karskein, sinulla ei ole kanttia myöntää omia virheitäsi, sen sijaan projisoit syyt aina muihin?
Iltaa ; )
Koska heität rajuja syytöksiä näytä ne toteen. Etsi esim. aluksi tänä päivänä kirjoittamani puskaviestit ja jos löydät ja ne osoittautuvat oikeiksi, maksan sinulle kaksisataa euroa.
Siinäpä sinulle joulurahaa jos onnistut..
Kertoisitko, Mandipedia, Missä Villissä Lännessä elämme?
En ole kuullut ainoankaan revolverin pauketta, saati käynyt yhdessäkään saluunassa.
Itse en ymmärrä sinusta lukemaani, mistä oikein saat päätelmäsi?
Luotsi neuvoo laivan ohi peloittavien karien.
Täällä luotsin luulen osaavan ilman omanarvontunnettaan tekevän työnsä, poistavan ilkut ja pilkat?
Meidät ruotuun? Luulenpa, ja jopa uskon, että meitä uskollisempia, uskovampia, kiltimpiä ja hiljaisempia ei ole koko Suomen suvussa, joten taaskin istun ja ihmettelen. ;))
Kaikella hyvällä.
Jos olet tyytyväinen palstan keskusteluihin, olet oikealla palstalla.
Palstalla ei ole luotsia. ei sellaista joka poistaisi ivat ja pilkat se työ on delegoitu palstaisille.
Kun näin koet menepä vikka jutustelemaan mummille joka kertoo, että
"Mieheni on huolissaan kun kalu ei seiso."
Tai käy ritarin syliin aloituksessa.
Jiihaa!Musta Ritari on taas saapunut!
Istu hetki ja mieti jospa se selviää mitä ajan takaa.
Ihmismieli on parhaimmillaan, kun se kestää leikkimielisenä.
Mikä keskustelupalsta tämä olisi, jos joku kumma, tumma luotsi nurkasta poistaisi halunsa mukaan kaikki hänestä häiritsevät aloituksetkin.
Sehän olisi vallan kamalaa.
Kukin ajaa takaa vaikka kukin kukitettua haavettaan, mutta se haave ei ole muiden.
Meitä ihmisiä kun on joka asemalle, ja vielä jää jäljellekin, niin kukaan meistä ei tee vaikkapa tästä keskustelupalstasta omannäköistään, vaikka kuinka kaunis olisikin omasta mielestään.
Niih vain se on.
Pitää osata erottaa jyvät akanoista, kultahiput hiekasta.
Kukin sen tehköön omien halujensa ja himojensa mukaan.
Sietokyky painaa enemmän kuin paljon.
Pannaan jo nukkumaan? :))
.
Aina on heitä jotka tekevät tikusta asiaa. Haluatko todellakin kuulua heihin?
Herrajestas nainen! Tämä palsta ei ole moisen vaivan arvoinen. ;)
Ajanvietettä ystäväni ajanvietettä, pää tyhjäksi ennen unimaan menoa.
Yötä ; )
Hyvää yötä sinullekin!
Anti olla mikä ei ole vaivan arvoinen. ;)
Viimeaikoina palstalla on vallinnut ummehtunut ilmapiiri. Olisi jo aika tuulettaa välillä.
Mikä tekee ihmisistä katkeria, toisiaan haukkuvia ärisijöitä jotka eivät salli kenenkään kirjoitella asiallisiakaan viestejä? Katsotaan nimimerkkejä ja poistellaan toistensa viestejä tapaan: tuo on varmaan poistanut minun viestini, poistanpa minäkin hänen. Itseasiassa ei olla edes varmoja kuka on viestin poistanut ja kenenkä toimesta.
Eikö ole hyvä että joku aloittaa keskustelun johon sitten ajankuluksi vastaillaan mitä avauksesta mieleen tulee, kukin sen mukaan ja saa sanottavansa perille vähemmälläkin haukkumisella ja vouhkaamisella.
Kun kerran täällä keskusteluja kaivataan ajanvietteeksi, kättäydytään sen mukaisesti että tänne uskaltaisi mahdollisimman moni tulla kirjoittelemaan, eikä vain lukemaan toisten kommentteja, eikä keskustelutkaan jäisi pelkästään vakionikkien keskeisiksi toistensa vuoropuheluiksi.
Nyt sohaisit ampiaispesään ja kohta alkaa pörinä.Onnea vaan!
Samaa pastaa.
Kiitos!
Puskasta ja rehellisesti.
Mä en ole koskaan ymmärtänyt teitä kirjoittajia,jotka aina haukutte Korppista.
Sanon jälleen kerran,kuka ilmaisee asiansa selkeämmin ja monipuolisemmin kuin hän.
Siinä teillä mollaajilla olisi oppimista,käyttäytykää hyvät ihmiset.
Juuri teidän takianne tämä ei ole muuta kuin haukkumispalsta.Uskaltaisitteko tulla livenä sanomaan saman kuin täältä virtuaalipimennosta,kysyn vaan.
Hävetkää,jos osaatte.
Puskastapa...hyvinnii :)))
Jokainen kirjoittelija , aloittaja joka kuuluu 60 palstalle on omassaan.
Jos ei näe kuin pashaa jokaisessa aloituksissa, vastauksissa palsta on tod. väärä
Eikö löydy fiksuille ja filmaattisille jokin sivistyneempi foorumi? Turhaa täällä on mieltänsä pahoittaa ja etenkin yrittää kapelimestarin tavoin johtaa palstalaisten soveliaisuutta vastausten / aloitustenteossa.
Pikkuhiljaa alkaa *tutus käyrä nouseen näistä kirjoittelijoiden solvaamisista, ja minä en valittele vaan toimin.
Toivotaan, et hunksi lukee tuon kirjoituksesi. Hänhän se yrittää ohjailla kapelimestarina.
Kohentaaksemme palstan hyvinvointia, aloittakaamme siitä ettei kenenkään nikkiä, nimimerkkiä nimetä.
Sinä kohentaisit palstan tasoa lopettamalla meidän ohjaamisemme kuin karjalauman vain yhteen musiikkiketjuun!
Komppaan nikki anna-l* ! Juuri noin!
http://www.youtube.com/watch?v=hpX73Q8FjM0
En voi kuin valittaa, lukemisen ymmärtäminen ja sisäistäminen ei aina avaudu. ;D
Olehan sitten tasapuolinen näissä neuvoissasi. Kyseinen nikki mainitsee teksteissän usein toisen nikin, eikä suinkaan, aina positiivisesti.
Koeta nyt päättää valitatko vai et!
Ensin kirjoitat "minä en valittele vaan toimin"
Sitten kirjoitat "En voi kuin valittaa"
http://www.youtube.com/watch?v=ujRKhkTxTVA
Ehkä joskus on osannutkin. Nyt on muuttunut, melkoista sekamelskaa on ja riitaa haastaa, vanhoja kaivelee. Ei hyvä.
Hmmm...olisinko minäkin korppis joka taas uskaltaa puskasta huudella omaksi puolustuksekseen?
Hmmm...
Multinikkien metsästäjä?
anna, luuletko ettemme tajua kuka olet?
Onks teitä montakin itämaan tietäjää siellä?
Tätä " ei ...juu... vaarinhousut " inttämistä haluaisitte jatkaa, näköjään :))
Jatkakaa ihmeessä, olen sanottvani sanonut.
Johan täällä on ohjaaja neiti hunksi. Poistaa, kettuilee, haukkuu ja kehuu
itseään. Mitä vielä tarvitaan?
Niitä itsensä kehujia on palstalla. minä, minun, minulla... Ei se ole mitään keskustelua...
Hyvinhän täällä on pärjätty, noin voittopuolisesti, mihis me mitään luotsaajia enää tässä iässä tarvittaisiin..ehkä itsekritiikkiä ja -hillintää, ei provosoiduta jos provosoidaan.
Ajatuskin, että palsta tarvitsisi luotsaajaa - jos sanan suht kirjaimellisesti ymmärtää - on melkeinpä loukkaava.
Itsekritiikkiä ja -hillintääkään en pahemmin kaipaa ja provosoituminenkin on minusta suotavaa, kuten varmaan provoilijoistakin.
Ajattelin itsehillinnällä lähinnä sellaista että emme asettaisi itseämme alttiiksi kiusaamiselle asettumalla ikäänkuin toisten kirjoittajien yläpuolelle, jos ymmärrämme semmoisen asian kuin että toisetkin voi olla yhtä viisaita ja kauniita..
En arvostellut loukkaantumista sinällään, enkä negatiivisenkaan mielipteensä ilmaisemista..
Olin siis samaa mieltä kanssasi siitä, ettemme me mitään luotsaajaa tarvitse. Jatkona vain totesin, että ajatuskin on vähän loukkaava. Että siis aikuisille luotsi keskusteluja ohjaamaan.
Joistakin kirjoituksista tosiaan JOSKUS voi varmuudella nähdä, että kirjoittaja asettuu toisten yläpuolelle, mutta siitähän voi halutessaan vaikkapa provosoitua ja antaa välittömän suoran palautteen, eikä suinkaan ryhtyä toista kiusaamaan.
Kiusaaminen on usein vihjailevaa, kieroa ja salakavalaa. On hyvin tyypillistä, että kiusaaja hakee oikeutusta alhaiselle toiminnalleen omista kiusattua koskevista ennakkoluuloistaan ja kiusatulle itse keksimistään ominaisuuksista.
Yhtä kaikki, kiusaaminenhan se väärin on, ei itsensä alttiiksi laittaminen, oli se sitten tahallista tai tahatonta.
Hienoa lukea viimeiset lauseesi. Näin se menee itsensä alttiiksi laittaminen ei ole halua tulla kiusatuksi.
Pirre@
Mitä ihan oikeasti tarkoitat lauseella "asettaa itsensä toisten yläpuolelle?"
Olla viisaampi tai kauniinpi on asettautumista toisten yläpuolelle, mielestäni se on mielen yksinkertaisuutta.
Negatiivisyyden kokee tekstin lukija ei se ole välttämättä kirjoittajan näkemys asioista. Loukkaantuminen jos saa negatiivista palautetta kun asettaa itsensä alttiiksi kirjoittamalla, on aivan turhaa energian kulutusta.
Tarkoitan esim. kommentteja, tai vastauksia tyyliin , "Mielessäni on pyörinyt yksi hyvä keskustelun aihe, mutta kannattaneeko heittää helmiä ........ ", eli eikö ed. voisi tulkita niinkin että palstalla on vain sikoja, tai "mitäs teille kun ette te mitään ymmärrä"...jne.
Lähimmäisen älyn aliarvioiminen ei ehkä ainakaan ole tapa jolla sopu saadaan pysymään palstalla..., ja niinkuin olet kai huomannut juuri tuon tapaisilla kommenteille joutuu puskasta annettujen ilkeilyjen uhriksi..
P.s. en tykkää ilkeilyistä minäkään, mutta se kai kuuluu osana tätä kulttuuria, ikävä kyllä..
P.s. ja se vanha viisaus pätee vieläkin, eli kun herjat jättää omaan arvoonsa, ne loppuu yleensä kiusaajan turhautumiseen.
Monikin sanoo ettei tykkää ilkeilystä, mutta ei ole oikein uskottava. Sinä olet.
Arvostan kovasti sitä, että olet ainoana omalla nikilläsi joskus puuttunut asioihin.
Toki arvostan niitäkin, jotka ovat nikittömänä tehneet saman.
Pirre@
Ihanat linnan juhlat takana ja jatkotkin. Mieheni tykkää kovasti tavasta jolla juhlimme itsenäisyyttämme siinä on jotain mikä puuttuu muilta Euroopan mailta, ihmisläheisyys se puuttuu kuningaskunnilta. Petze kuten hänen isänsäkin oli on hyvin Suomi henkinen.
Muista yksi tärkeä asia. Vastaan aina sille, jolle viestini kohdistan en sinulle, tuo helmiä sioille oli kohdistettu vain yhdelle kommentoijalle.
Muista jos vastaan epäkohteliaasti se ei ole harkitsematonta vaan se on harkittu kohdistus vain siihen kommenttiin jolle vastaan, en sulle en bessielle, enkä muillekaan vaan juuri sille jolle kommentin lähetän, älkää yleistäkö joka asiaa. Kansallisaarteisiimme kuuluu sanontatavat.
Viisas vaikenee joo, jos näin on niin silloin ei synny keskustelua, eikö?
Vaikeneminen on kultaa, jaa voi ollakin, mutta silloin jää iteksein.
En tarkoittanut että pitäisi vaieta, paitsi joutuessaan ilkeilyjen kohteeksi, jos pystyy hillitsemään itsensä...
Pirre@
Minä etsin epäkohtia palstalta kun löydän puutun niihin. Nytkin tiedän, että sinuakin on höynäytetty pahemman kerran myötäilemaan olemattomia henkilöitä.
Itse en elä muiden kautta tai esitä muuta kuin olen.
On luonnollista, että joudun ilkeilyn kahteeksi.
Miten muuten asiat selviää kuin provoamalla multinikit tekemään virheitä.
Minua ei haittaa vaikka kuin oisi höynäytetty, eihän tämä nyt niin kuoleman vakavaa ole..ja lisäksi, elän ihan omana vaatimattomana persoonanani, en kenenkään kautta, enkä mielistele ketään, usko tai älä, niin se vaan on.
P.s. toivotan onnea urakkaasi. :)
Kk, vierailetko myös muissa palstoissa äskettäin? Vaikkapa syöpään liittyvissä palstoissa?
Sorry, huomasin sinun viestisi jo aikaisemmin, mutta oli tuota omaa elämää.
Sairastuin rintasyöpään syksyllä 2009. Muistaakseni aloin kirjoitella syopäpotilaat palstalle OYK: potilashotellissa alkuvuodesta 2010. Olin saanut pojiltani joululahjaksi läppärin, jotta mami viihtyy paremmin sädehoitovaiheen potilashotellissa. Käytin nimimerkkiä Nelly62. Kirjoitin myös korpikirjailijana, kerroin olevani Nelly 62 nikin takana.
En ole enää osallistunut kyseisen palstan kirjoitteluun sillä elämäni jatkuu luojan kiitos terveenä..
Vaikea sanoa muuttuisiko mikään, jos meillä olisi luotsaaja. Ja jos muuttuisi, muuttuisiko paremmaksi ?
Elävässä elämässä keskusteluryhmillä on aina "luotsaaja". Hänen tehtävänsä on huolehtia siitä, ettei kovin pahoja ylilyöntejä pääse tapahtumaan, että pitkiä puheenvuoroja rajoitetaan ja että kaikki halukkaat saavat osallistua keskusteluun.
Minusta tuota tasapuolisuutta on peräänkuulutettu täälläkin. Mutta miten sen voisi toteuttaa ? Täällä nopeat syövät hitaat ja kun emme "näe" toisiamme, emme voi tietää, onko joku käsi pystyssä odottamassa puheenvuoroa. Täällä ei tilaa anneta, se on otettava ja se ei kaikille luonteille sovellu. Niinkuin luonne-erot muuallakin, myös täällä ne tekevät "tasapuolisuuden" tavoitteen vaikeaksi, ellei mahdottomaksi saavuttaa.
"demeteer"
Koska tämä turhanpäiväisyys edelleen jatkuu, niin laitanpa tännekin kopion eilisestä kommentistani siihen kolmanteen samankaltaiseen aloitukseen. Mistä näitä okein sikiää?
"Kuten olen aina paasannut, täydellisen lempeä, lutunen ja lämminhellä keskustelu ei ole luonnollista ihmisten kesken, paitsi yhteisessä sängyssä, ja sielläkin se loppujen lopuksi johtaa katastrofiin, tolkuttomasti hunajana valuessaan.
Minä kuvaannollisesti vihaan ja inhoan, loukkaamatta, Marttakerhoja ja Ompeluseuroja, ehkä myös BMW-harrastajien kerhoa.
Kautta aikojen on keskustelu aina käynyt kiivaana, kiihottaen keskusteluun mukaan yhä enemmän uusia keskustelijoita. Sanonnat: "sanan säilä" ja "Muuten olen sitä mieltä että Karthago on hävitettävä" eivät ole tuulesta temmattuja.
Ne ovat ihmis-mielen luonnollisia luomuksia.
Vain kovaa vasten hiottu keittiöveitsi leikkaa pullia ilman murusia"
H.
Jos samanlaisia aloituksia on useita, eikö se ole merkki siitä, että asia askarruttaa monia meistä ? (hunksi)
Totta on, että tällaiset aloitukset toistuvat tämän tästä, mutta niin kai niiden kuuluukin, jos palsta hoitaa itse itsensä, toimii ilman "luotsia".
"demeter"
Noinkin voi olla, mutta minä epäilen että kopioiden takana on toisenlainen, palstalainen, taka-ajatus, ehkä jopa omien ajatusten puute.
Minun puolestani tulkoon vaikka vedenpaisumus.
Luotsia en kaipaa enkä halua tänne, asiat tulevat ja menevät miten kommenttien vuo ohjaa.
Tuo kymi on aina vahvempi, kuin yksikään virrassa vastaanhangoitteleva ajo-puu.
AH! niin vahvasti kaipaan omaa, muinaista aloitustani: Tulisiko minusta hyvä sheriffi? :):)
H.
Ai tulisiko sinusta hyvä sheriffi, hunksi ? Jo nyt valitetaan, että pahoitat mielet, karkotat tänne tulijat. Mitä sitten jos saisit täydet valtuudet ? Taitaisit hoidella palstan tyhjäksi...
Toisaalta päiväkodissa meillä oli sellainen strategia, että se lapsi, joka eniten häiriköi, asetettiin valvomaan muita. Se sai hänet pysähtymään, näkemään muut, ottamaan vastuuta. Ei se aina toiminut, mutta aina sitä kannatti kokeilla.
"Joka voi itseensä sovittaa, sovittakoon"..))
"demeter"
Minkähänlainen hymiö pitäisi laittaa, jotta viisaskin menisi oikeaan vipuun?
Jätetääs nyt tuo sheriffi-lauseeni synkkään ja myrskyiseen yöhön
Lue kuitenkin tuo kommenttini uudelleen ja mielipiteeni siinä luotsauksesta.
Mietitään mieluummin, miksi jotkut ottavat toisen niin onkeensa.
Voiko todella olla niin, että joillakin on niin tyhjä Aivo, että heidän on kaivettava esiin toisen ajatus?
H.
Jes, boss (Hunksi). Luin uudelleen, kuten käsky kävi. En kuitenkaan ole kovin innokas analysoimaan aloituksia sen enempää. Omani oli sellainen "positiivinen tulkinta" - negatiivisen esitit itse. Ehkä "totuus" on jotakin siltä väliltä.
Totta varmasti on, että moni tulee palstalle hakemaan jotakin tiettyä, ja kun sitä ei ole tarjolla, tekee omat johtopäätöksensä ja ilmaisee mielipiteensä. Voihan sitä käydä pelkästään kiukuttelemassa ja antaa ymmärtää, että itse on fiksumpi kuin me, jotka täällä kirjoittelemme.
"demeter"
"me, jotka täällä kirjoittelemme."
Tällä palstalla on siis sinunkin mielestäsi sisäpiiri "me"!
Keitä kuuluu tuohon joukkoon? Kiinnostaa!
No, korjataan sitten: "ne, jotka täällä kirjoittavat". (hunksi) Sanoin "me" kun kirjoitan täällä itsekin - vai henkikö täällä puhuu, en ole varma...
Se parjattu sisäpiiri ovat tietysti ne, joka kirjoittavat samalla nimmarilla ja usein...
He siis näkyvät sisäpiirinä... Puskasta voit kirjoittaa joka päivä paljonkin, eikä sinua silti lueta "sisäpiiriin". On se niin väärin...
Täällä nopeat syövät hitaat tosi on sillä hitaat eivät pysy perässä vaan jäävät nopeiden vedätettäviksi.
Liiallinen empatiakaan ei ole hyväksi täällä nopeiden syöjien chatissä ; )
Olen alkanut ounastella, että täällä ei ole minkaalaisia sisäpiirejä. Ssäpiirin syntymistä rajoittaa hajanaisuus. Puskat kuvittelevat, että rekatut kuuluvat johonkin sisäpiiriin.
Rekatuilla on luonnollisesti mahdollisuus rivaattiin keskuteluun jos he ovat ns. ystäviä.
Rekatut taas ovat usein hyvin vahvoja persoonia, jotka kulkevat omia teitään kuka mihinkin suuntaan. Puskat taas ovat niin hajallaan, että kukaan ei tunne kelle huuteloo. Ei ole sisäpiiriä ei rekatuissa eikä puskissa.
"demeter"
Eipä ollut tuo välihuomautus minulta.
H.
Ai rekatut vahvoja persoonia (korppis). Puhu vain itsestäsi..))
Voihan se rekattuna kirjoittaminen olla myös huomionkipeyttä - halua olla "joku", erottua muista. Onhan sillä hintansa, karmaa kertyy ja on helposti haavoitettavissa, kun "naama" on pistetty muistiin.
Niin, että on tää niin vaikeeta, rekatun osa..))
Huomasin jälkeenpäin (hunksi). Sitaatit eksyttivät...
Kirjasin itseni jo ulos sillä lähden tästä lampsimaan mäkeä ylös Petzen talolle ; )
Vahvoja ollaan ka komeita jep! Huomion kipeitä ei olla vaan puheliaita ja se ilmenee osallistumalla keskusteluihin.
Vaan, kuten kirjoitit olen samaa mieltä on se niin vaikeeta olla rekattu ; )
Puskassa olisi paljon kivempaa...kuulemma.
Voit olla oikeassa (korppis). Innostus saattaa olla sittenkin isompi liikkeelle paneva voima. Ja kiinnostus. Ihmisiin, elämään...
Palsta tarvitsee l u o t s i n välttämättä ja pikaisesti!
Olisi tarvinnut jo aikoja sitten.
En ymmärrä, miksi jotkut vastustavat oman luotsin saamista.
Mitkä ovat motiivit?
Mitä juuri tämä luotsivastainen menettäisi, jos sellainen saataisiin?
Varmaan paljon, koska vastustus näyttää olevan kova ja sitkeä joillakin.
http://www.youtube.com/watch?v=8tbx_QndSkw
Jotenkin ymmärrän vastustajia. He menettävät sen aseman, johon ovat itsensä nostaneet ja ikävähän sellaisten on tulla esim. nolatuksi mm. asiattoman viestin poistolla.
Luotsi ihan paikallaan isolle laivalle joka liikkuu vierailla vesillä, mutta tälläinen huviveneilijä joka käy vaikka kalassa lähivesillä pärjää niillä reissuilla ilman kompassia ja karttaakin. (paitsi hernerokkasumussa jossa näkyvyys noin 20 m)
Muuten noi luotsiveneet on kunnioitettavan merikelpoisia ja miehistö ammattitaitoista.
http://www.tyovene.com/site/index.php/fi/tuotteet/pc/
"naapurin_eki"
Niinhän se on, cutter on aina leikkuri, metsäteollisuusammateissa se tekee lastuja.
Vaan ei jäästä. Liekö merikutteri leikkaa reittejäkin?
Ettet nyt vaan alkaisi levittäytymään täällä?
Mites ne viisaat sanoo, poikkitietoudusellisesti.
H.
Meidän 60 -palstalle tulee joka päivä yli 200, jopa ...
L u o t s i n tarvitsemme ohjaamaan oikeaan.
S h e r i f f i n valvomaan villiä länttämme.
Kaikkiin muihin ikäryhmät-keskusteluihin tulee vain pieni murto-osa viestejä meihin 60 verrattuna.
Silti on luotseja kolmella ikäryhmät-palstalla!
Katso ja vertaa!
Luotsi merkitty niihin, missä sellainen ylellisyys on.
60 plus
Viestien määrä: 44 597
Uusien viestien määrä (24h): 265
70 plus
Viestien määrä: 22 269
Uusien viestien määrä (24h): 99
80 plus
Viestien määrä: 2 127
Uusien viestien määrä (24h): 2
50 plus
Viestien määrä: 6 485
Uusien viestien määrä (24h): 14
Palstan luotsi(t)
KorvenKukka
40 plus
Viestien määrä: 456
Uusien viestien määrä (24h): 0
Palstan luotsi(t)
KorvenKukka
30 plus
Viestien määrä: 5 660
Uusien viestien määrä (24h): 3
22 plus
Viestien määrä: 5 277
Uusien viestien määrä (24h): 0
16 plus
Viestien määrä: 3 266
Uusien viestien määrä (24h): 0
Palstan luotsi(t)
antti1
http://www.youtube.com/watch?v=w3GYxn7uG0o
Vähiten käy kirjoittajia palstoilla joissa on luotsi.
Kai kyllästyvät jos viestejä pistetaan mielivaltaisesti.
"-mitä"
"viestejä pistetaan mielivaltaisesti."
Mitä! Mitä!
Väitätkö, ettei tältä 60 palstalta viestejä pisteta mielivaltaisesti?
Mitä?
http://www.youtube.com/watch?v=YHPtcemcunk
"aukipäätunturi"
Noh, eipä ole aikani kulunut hukkaan.
Tietysti surettaa 50 palstalaisten vuoksi, että jouduin siirtymään 60 palstalle, mutta ikäänsä ei voi välttää, muuten kuin olemalla senlainen kun on, ikuinen hippi.
Ikähän ei meikäläisellä tarkoita muuttumista, tai iän vaatimia sosiaalisia pakkoliikkeitä.
Emmeköhän toivo parasta? Että minäkin pääsisin 80 palstalle, harmi vaan taitaa olla, että siellä ei vanhuksia silloin enää ole.
Silloinkin muistan Korvenkukkaa lämmöllä.
H.
Mikä estää Sinua menemästä nyt sinne 80 palstalle?
Onhan tälläkin palstalla alle kuusikymppisiä.
Korvenkukka on huonoin sefu mitä nämä palstat ovat ansainneet. Epäoikeudenmukainen ja -johdonmukainen. Tuhonnut jo kaksi vilkasta palstaa, todennäköisesti on kohta täälläkin ja se on palstalle kuolemaksi.
"itse 62v"
Oliskos se jonkinlaista Pedofilia-vastenmielisyyttä?
Tietysti ei pidä yleistää, että kaikki iki-vanhat muuttuvat lapsiksi jälleen.
Noh, minua ohjaa jonkinlainen rehellisyydentunne, tietysti voisin sinne kirjoitella mutta ainoastaan kertomalla ensin ikäni.
Mitä minä siellä kertoisin? Muistoja mummostani, isästäni, papastani?
Kyllä minä taidan odotella, kunnes kohtaan 80 hippejä.
H.
"1.2.3....naps"
Epäoikeudenmukainen ja epäjohdonmukainen....
Tai sit
Epä- oikeuden ja johdonmukainen.
Korvenkukka on koira-ihminen, ainakin miten minä hänet muistan, joten uskon hänen halivan ihan mukavasti.
Sheriffin pitää osata myös hellänpäättävainen kuolemansyleily.
Harmi, minua hän ei 50 koskaan halinut.
H.
Ymmärsinkö oikein, väitätkö olevasi ikuinen hippi!?
Jos, niin kertoisitko minulle edes yhden hippiyteen kuuluvan arvosi tai ihanteesi?
Johtuu siitä että olet yhdentekevä.
"bessie*"
Jonkinlaista rakkautta on vielä ilmassa ihmistä kohtaan.
Enemmän kuitenkin elämää kohtaan.
Jäljellä on vielä hippunen lapsellista toivoa, että asetakin rinnuksiin voisi laittaa kukkasen, ja aseen piippuun työntää Tulppaanin.
Elämä alkaa ajaa hippien ylitse, tankin alle jää vain läiskä toivosta.
En minä sinisilmäinen ole enää, kuten nuorena olin.
Mutta toivossa kuolen, sitä ei estä enää mikään.
H.
Sitä en tiedä, millainen olet ollut nuorempana.
Mutta aika paljon muistan mitä olet täällä kirjoitellut. Nostan olematonta hattuani, vaatii kyllä melkoista pokkaa kutsua itseään hipiksi kaiken kirjoittamasi jälkeen.
Hippiaatteeseen olennaisesti kuuluvat ihanteet ovat kyllä voimissaan vielä tänäkin päivänä, ei ole aika ajanut ylitse eikä tule koskaan ajamaankaan.
"bessie*"
Tota noin, saattaa olla hyvästäkin että rakastuimme vasta vanhempana.
When the moon, is in the seventh house....
Antakoon tuo jokaiselle oikeuden kirjailla, vaikka taivaan rantaa.
And the Earth...
H.
"1.2.3...jne"
Niinhän se aina menee, tekevälle sattuu, varsinkin jos lipsahtaa väärin tekemiseen.
H.
Tästähän vaan näkee kuinka tärkeä Suomi24 on sinulle.
Itselle ei tulis mieleenkään jonottaa johonkin, ovien aukaisemista.
En käy täällä viikkokausiin enkä ymmärrä muutamien ihmisten addiktiota tällaiselle palstalle.
Kummallista kyllä, ne jotka kaikilla muulla tavoin ilmaisevat syvää addiktiotaan palstaan, jaksavat hokea kuinka paljon muuta sisältöä heillä on elämälleen.Aika epäuskottavaa, täytyy sanoa.
Jotkut jopa kehuvat pitävänsä arkistoa palstalla puhutuista asioista.
Voi hyvänen aika, en muuta sano.
Jos kehtaisin, sanoisin, hankkikaa elämä?
Milloinka sinä puolestasi tajuat, ettei tämä palsta ole koskaan sellainen kuin SINÄ sen haluat olevan.
Me muut emme elä sinun elääsi, sinun tavallasi.
Aloitus on hyvä koska vetää kommentoijia runsaasti. Itse olin päivän myyntihommissa paikallisessa tavaratalossa.
Siispä joidenkin kirjoittajien on otettava huomioon eräs pikku asia.
Olen 65-vuotias ja työelämässä mukana kun kutsy käy ja kiva se on tienata hiukan jouluekstraa niin ei tarvii kärvistellä. Joten sitä muuta elämää on joskus runsaastikin.
Istahdin, luin viestinne. Aihe jakaa mielipiteitä luotsaaja tai ei, mutta älkää sotkeko minua liikaa mukaan vaan keskittykää aiheeseen.
Muu elämä kutsuu ja ja kohta lähden Petzen luokse saunomaan.
Mutta sinähän se aiheen aloitit, että tänne tarvitaan Luotsia? Olit jo ilmeisesti itsesi Chattailussa alustanut Luotsiksi, mutta ei tainnut onnistua?
Mikähän olisi se ihana aloitus, joka ei meille sioille ole suunnattu, koska helmiä ei täällä ole?
Hurskastelet mukamas jonkinlaisella sympatialla ja korostat joskus omaa kauneuttasi pitkillä säärilläsi? Ihme, että julkaisit kuvasi???
Joo, joo, eihän sinua saa sotkea mukaan , mutta miksi sitten itse sotkeudut tuollaisten nikkien sekoitteluun???? Todellakin pidät Hullunpäiväkirjaa itsestäsi.
Voin valaista, että en ole mikään mainitsemistasi puskista, enkkä vakkareista, joten lisää uusi värssy kirjaasi.
Olet sinä jo siellä kirjassani.
Et ole ilmeisesti lukenut ketjua, sillä en asu Suomessa koko vuotta, joten en voi luotsata vaikka haluaisinkin. Sain juuri tietää, että ensi keväänä olen kauemmin pois kuin muina keväinä lähden maaliskuun puolessa välin ja palaan hiukka ennen juhannusta Suomeen ; ) Mikä helpotus vai, otan tosin läppärin mukaan joten ole huoleti luen palstaa jossain Espanjan aurinkorannalla ; )
Ikäisekseni olen ihan kivan näköinen ei suinkaan omasta mielestäni, aillä ainahan sitä jotain kulumaa itsestään löytää, mutta esimerkiksi kuopus on ylpeä mamista ja se on jo jotain se, samoin esikoinen saati Petze.
Nikkien sekoilut eivät ole minun sekoilujani vain niiden sekoilevien nikkien sekoiluja.
Onko korppis sama kuin L----- 5 toisessa palstassa?
Ei ole, kirjoitan vain tällä palstalla. Jos tunnet tarvetta etsiä kirjoituksiani muilta palstoilta, anna tietoa.
Olen kirjoittanut Syöpäpotilaat palstalle, en enää aikoihin. Olen kirjoittanut ilman omaa tahtoani runopalstalle koska runoketju siirrettiin sinne. Aloitin kirjoittamisen 50-palstalla, sitten siirryin tänne. Yritin kirjoitella 70-palstalle, koska mieheni on yli 70-vuotias, mutta en pärjännyt olin kai liian nuori sinne ; ).
Paljastuit!
Sanoit etsiväsi moninikin juttuja...
Asiaan on helppo ratkaisu: julistetaan joulurauha. Kukaan ei ilkeile, nälvi, miinustele. Sitä on sitten helppo jatkaa vuoden 2013 rauhana.
Minulle sopii joulurauhan julistus oikein hyvin, mutta julistuksen pitää koskea myös multinikkeilyä. Eikö yksi tunnettu nikki riitä.
Minut tuntee kahdesta nikistä Korpikirjailija ja Korppis.
Ja jotka leikkivät minua pilaavat joulurauhan.
Ketjuja saa poistattaa joulurauhassa, jos ei sovi korvasyyhyyn.....hmmmmm