G.Skill RipjawsX kitit -onko mihinkään?

köhrender

En oo koskaan ennen kuullutkaan ja ovatkin ulkonäöltään suunniteltu teininörteille. Hinnan puolesta kyllä kelpais ostaa.

Tuplaan nykyiset muistit 8 gigasta 16 gigaan. Onko väliä tilaanko kaks 8gt tikkua vai parempi 4kpl 4gt. Mites tulevaisuudessa jos joku sanoo sopparinsa irti niin voiko viereen laittaa vaikka puolet eri valmistajaa kunhan MHz ja koko täsmää?

Vähänkin epäilyjä niin turvaudun 8gt Kingstoneihin.

5

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nörtit noita lähinnä kai käyttää ja nörtithän ovat ne vaativimmat asiakkaat :)
      Ripjaweissa on isot heatspreaderit, joten niiden jäähdytys toimii maremmin kuin sellaisissa missä ei ole.

      Itse ostaisin mieluummin 2×8Gb koska silloin jää tyhjiä slotteja käyttöön, eli päivitysvaraa tulevaisuutta varten.
      Ja 8Gb tikuilla on myös parempi jälleenmyyntiarvo.

      Eikä muuten noilla MHz:llakaan niin väliä ole. Kaikki toimii hitaimman mukaan (ellei emolta sitten saa kätevästi niitä kellotettua).

      Itselläni kaksi paria kampoja, molemmat parit eri merkkisiä. Kaikki kammat 1333MHz mutta laitoin ne toimimaan 1600MHz. Eipä tuosta mitään vaikutusta kyllä huomannut, mutta saipahan hyvän mielen :)

      Aika hömppää muutenkin nuo nopeuserot. 1333MHz vs. 1600MHZ -> marginaalinen nopeusero. Suuremmissa nopeuksissa huomaa nopeuseron vain testiohjelmilla.

      • Niin noilla G.Skilleillä on muuten yhtä pitkä takuu kuin Kingstoneillakin: elinikäinen.


      • .....

        Jos ei ole tarkoitus ylikellottaa muistejakin tappiin maksimijännitteellä, niin mieluummin kannattaa ostaa 2 tai 4 x 8gb G-Skill Ares matalan profiilin muisteja. Ne ovat monikäyttöisempiä eivätkä niin helposti lennä roskiin tulevien päivitysten yhteydessä.

        Esim. jos vuoden päästä päivittää ykköskoneensa ddr4 broadwelliin, niin vanhat osat ja muistit saa hyödynnettyä esim. olohuoneen HTPC koneessa jossa on vaikka Streacom FC5 kotelo, tai muuten vain hiljainen, iso ja matala vaakamallinen jäähy ja sopiva kotelo. Liian korkeat muistit rajoittavat toissijaisten koneiden kotelon/jäähynvalintaa ellei niitä muisteja vain heitä roskiin.


      • köhrender
        Töppönen kirjoitti:

        Niin noilla G.Skilleillä on muuten yhtä pitkä takuu kuin Kingstoneillakin: elinikäinen.

        Jees hienoa kiitos hyvästä vastauksesta. Ostan tuollaiset.


      • ..... kirjoitti:

        Jos ei ole tarkoitus ylikellottaa muistejakin tappiin maksimijännitteellä, niin mieluummin kannattaa ostaa 2 tai 4 x 8gb G-Skill Ares matalan profiilin muisteja. Ne ovat monikäyttöisempiä eivätkä niin helposti lennä roskiin tulevien päivitysten yhteydessä.

        Esim. jos vuoden päästä päivittää ykköskoneensa ddr4 broadwelliin, niin vanhat osat ja muistit saa hyödynnettyä esim. olohuoneen HTPC koneessa jossa on vaikka Streacom FC5 kotelo, tai muuten vain hiljainen, iso ja matala vaakamallinen jäähy ja sopiva kotelo. Liian korkeat muistit rajoittavat toissijaisten koneiden kotelon/jäähynvalintaa ellei niitä muisteja vain heitä roskiin.

        Tuo muistien (tai siis niiden heatspreadien) korkeus muuten on huomionarvoinen seikka, nimittäin monet tehokkaimmista prosesserijäähdyttimistä eivät mahdu emolle samanaikaisesti korkeiden muistikampojen kanssa.

        Jos kotelossa on kohtuullinen ilmanvaihto eikä kellottele muisteja, niin eipä nuo matalatkaan muistit liikaa kuumene.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      45
      3141
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1690
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1157
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe