Voi opel...

Asentotunnistin

Tietäiskö kukaan? Mulla opel b vectra, nyt kolmatta kertaa menossa asentotunnistimen korjaukseen (en muista kampi vai nokka-akseli) puolentoista vuoden sisään. Auto ollut pelkässä huviajelussa joten kilometrejäkään ei tule montaa viikossa. Voiko syy olla jossain muualla?
Tuntuupi vähän siltä että tämä ei ole opelin vika, vaan OMINAISUUS :)

3

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reijo setä

      Ainakin kampiakselin tunnistimen, johtosarjan puoleinen, liitin oli tehtaan mukaan kuono. Ohjeena oli laittaa siihen uusi liitin jos toistuvia vikailmoituksia tulee tunnistimesta. Näitä olenkin kymmenittäin vaihtanut nuoruudessani.
      Kannattaa merkkikorjaamosta kysyä tarpeita tuohon operaatioon. Ei ole työnäkään kummoinen homma.

    • ruorijunnu

      Puhdista huohotin ja siihen kuuluvat letkut! Ja putsaa tyhjäkäyntisäädin..Mulla auttoi kyseiseen probleemaan..

      • Itekin vaihtanut

        Jos se anturi on hajalla, ei noi sun toimenpiteet auta, jossain muualla on vikaa, esim. liittimessä, jos tyhjäkäynti "humppaa" ja auto sammuu esim. risteykseen saavuttaessa, kun laittaa kytkimen pohjaan, niin silloin noi sun toimenpiteet auttaa, kun se kaasuläppä ja tk-säädin on karstaiset, lisäksi se pieni reikä kaasuläppäkotelosta siihen ohkaseen letkuun pitää myös avata ja huohotin putki (se paksu) kannattaa tarkastaa jos on ns. lakritsia (löysä ja pas*aa täynnä) nii ei kun vaihtoon. Nokka/Kampi akselin tunnistin kannattaa vaihtaa alkuperäiseen, noi "mätänettien" halvat tarvikkeet on aivan surkeita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      245
      3313
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2956
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1985
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      63
      1763
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1533
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1476
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1404
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      475
      1400
    Aihe