montako sormusta

tyhmeliini

Voisinko saada neuvoa sormusten ostosta. Aion ostaa palladium sormukset ja hyvin simppelit. Miehellä riittää ilmeisesti yksi sormus? Riittääkö naisella yksi sormus vai pitääkö olla kaksi sormusta? Voiko nuo kaksi sormusta olla samanlaiset vai pitääkö toisen sormuksen olla kapeampi tai jotain. Mitään timantteja tms en halua.

3

1829

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten tahdot

      Ei näissä ole mitään että PITÄÄ olla tietty määrä tietynlaisia sormuksia. Toisilla on kaksi sormusta molemmilla, toiset eivät käytä ollenkaan. Yleensä kuitenkin vihkihetkellä vaihdetaan ne sormukset. Useat myös haluavat kihlasormukset merkiksi lupauksesta mennä naimisiin, mutta sen lupauksenhan voi tehdä ilman sormuksia, se on vain merkki muulle maailmalle.

    • 8+10

      Juu, ei näissä mitään pakottavia sääntöjä ole. Ihan parin oma asia, miten tekevät.

      Perinteinen tapa on ollut Suomessa se, että kihlautuessa molemmille tulee sormus ja useimmiten se on ihan koristamaton rengas. Edelleen perinteinen tapa on ollut, että sitten vihkimisen yhteydessä mies antaa naiselle vihkisormuksen, joka sitten saattaa olla koristeellisempi. Miehelle sen sijaan on vain kaiverrettu kihlasormukseen vihkimispäivä kihlapäivän rinnalle. (Vitsin mukaan ne päivämäärät ovat "parasta ennen" ja "viimeinen käyttöpäivä".)

      Tämän rinnalla on alkanut jonkin verran näkyä sitä, että myös miehelle tulee vihkisormus. Eli aina joskus saattaa huomata, että miehenkin nimettömässä on kaksi rengasta.

      Ja jotkut eivät pidä mitään sormuksia naimisissakaan.

    • BBB

      Minä menin naimisiin toisessa Euroopan maassa, ja ainakin siellä oli tapana, että kihla tulee vain naiselle ja on se prameampi. Meillä sitten miehen vihkisormus oli se prameampi ja mulle riitti ihan sileä valkokultainen rengas vihkimiseen. Nykyisin asumme Suomessa, enkä ole edes tullut ajatelleeksi, mitä jotkut voivat olla päättelevinään meidän sormuksista.
      Mutta tässäkin pätee se vanha viisaus, että kullekin tyylillään ja pariskunnille omien mieltymystensä mukaisesti. Onneksi olkoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1486
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1304
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      784
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      118
      750
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      56
      657
    6. 50
      632
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      36
      568
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      539
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      505
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      280
      489
    Aihe