Tiedoksi

Sekaannusten välttämiseksi on aihetta vilkaista.

http://www.cert.fi/tietoturvanyt/2012/12/ttn201212052130.html
1185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

oih ja voih! olin taas ihan väärässä ja kirjoittelin vain luulojani. Kiitos sinulle oikaisusta.

Äänestä

Hällä väliä, sillä nehän olivat linux-viruksia ja ei "tartu" Windowsiin ...........................

Äänestä


  • linux virukset ry kirjoitti:

    Waan ei tartu minun Windowsiin, joten ne on linux viruksia !

    taputapu! ihanaa kun monituntinen skannaus ei löytänyt haittaohjelmaa taputapu..
    taputtele ne homotapetitkin unholaan tapuvit..tapuvitt..ääh!!

    Äänestä

jo ihan näin käytännössä todistettu, linkkura-lootista vuotaa ties mitä haitakkeita nettiin, linkkura-lootat toimii siis örkkien välivarastoina joista örkit pääsee sitten kätevästi nettiin levittäytymään kun ei ole mitään valvontaa eikä suojausta örkkien suhteen niissä vuotavissa ja surkeissa linkkura-lootissa vai kui linkku-urpot ?

Äänestä
  • yhtään mistä on kysymys?

    TSampo odottaa jo sängyssä!

    Äänestä

  • Onneksi täydellisesti toimivassa Windowseissa on security essentials, joka osasi estää örkin ja kenenkään Windows-käyttäjän kone ei saastunut.

    Äänestä

  • Windows 8 kirjoitti:

    Onneksi täydellisesti toimivassa Windowseissa on security essentials, joka osasi estää örkin ja kenenkään Windows-käyttäjän kone ei saastunut.

    Onko esitää minkään sortin paikkaansa pitävää tietoa siitä, että kenenkään windowsreuhka kone ei olisi saastunut. Toisekseen ihan takuu varmasti useat wintoyssin käyttäjät ovat valinneet essentalsia luotettavamman virustorjunnan, sillä sitähän seulawindows tarvitsee.

    Äänestä

Entä sitten? Suomi24 ei välttämättä joutunut tietomurron kohteeksi, mutta joku palvelu joutui.

Äänestä
  • >...joku palvelu joutui.

    Ei välttämättä. Jos joku vaan halusi kurittaa windowseja omalta palvelimeltaan ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Penteille kirjoitti:

Sekaannusten välttämiseksi on aihetta vilkaista.

http://www.cert.fi/tietoturvanyt/2012/12/ttn201212052130.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu