Onko kukaan lukenut Perhehoitolehdessä esiteltyä sijaisvanhemman kirjoittamaa kirjaa? Sen nimi on Positio 16093 (?). Kerrotaanko siinä sijaisvanhemmuudesta? Kirjoittakaa mielipiteenne kirjasta. Kannattaako ostaa? Jos kannataa mistä sitä saa ostaa?
Onko tietoa?
6
193
Vastaukset
- 9 vuotta
Ai onko kirja kirjoitettu 10 vuotta sitten?
- 10 vuotta
Käsittääkseni se onaivan uusi. Miksi muuten se olisi nyt noteerattu Perhehoitolehdessä.
- eespäin, eespäin
Perhehoitoliittohan on tunnetusti kirjallisuuden eturintama.
- eespäin vaan
Minä olen kyseisen viime kesänä ilmestyneen kirjan. Googlettelehan, niin löydät lisää tietoa siitä. Ihan luettava romaani ainakin minun mielestäni.
- amaliasijari
En ole lukenut, mutta kovasti sitä on mulle kehuttu. Paljon kuulemma rehellistä puhetta sijoitetun näkökulmasta, sekä sij.äidin, mikä kirjoittaja itse nykyään on. Näin siis mulle kerrottu.
- Anne-Liina
Taisin lukea kirjan huonosti. Minusta se kertoi sijaisäidin traagisesta lapsuudesta ja nuoruudesta. Hänet olisi pitänyt ehdottomasti sijoittaa, mutta ei mielestäni sijoitettu, kuin lyhyeksi aikaa lastenkotiin.
Tarinassa oli kuvausta kirjoittajan aikuisena tapahtuneesta isänsä etsinnöistä, jopa dna-testien avulla.Siihen liittyi outoja asioita. Oudot tapahtumat leimasivat kirjoittajan koko lapsuutta.
Saatuani kirjan käsiini ahmin sen kertaistumalta, niin mukaansatempaavaa luettavaa se oli. Siksi kai minulta meni oli kirjoittajan olleen sijaislapsi.
Perhehoito-lehdessä hänet mainitaan sijaisvanhemmaksi, Pride-kouluttajaksi ja perhekoti-isoäidiksi (?)
Pirjo Hakkarainen kirjoittaa lehdessä:
"Kirsti Kaija on kirjoittanut rohkean ja koskettavan kirjan lapsuudestaan ja nuoruudestaan. Omaelämänkerrallinen esikoiteos osoittaa, mitä lapsi ja nuori voi joutua kokemaan, mistä kaikesta voi selviytyä ja lopulta hyväksyä ja ymmärtää. Kirja pakottaa pohtimaan myös sitä, miten lasta ja nuorta voisi autaa ja mikä on juurien merkitys ihmiselle."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1628624Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit417244Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217188Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126642Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495