Onko tietoa?

Onko kukaan lukenut Perhehoitolehdessä esiteltyä sijaisvanhemman kirjoittamaa kirjaa? Sen nimi on Positio 16093 (?). Kerrotaanko siinä sijaisvanhemmuudesta? Kirjoittakaa mielipiteenne kirjasta. Kannattaako ostaa? Jos kannataa mistä sitä saa ostaa?
6231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ai onko kirja kirjoitettu 10 vuotta sitten?

Äänestä
  • Käsittääkseni se onaivan uusi. Miksi muuten se olisi nyt noteerattu Perhehoitolehdessä.

    Äänestä

Perhehoitoliittohan on tunnetusti kirjallisuuden eturintama.

Äänestä

Minä olen kyseisen viime kesänä ilmestyneen kirjan. Googlettelehan, niin löydät lisää tietoa siitä. Ihan luettava romaani ainakin minun mielestäni.

Äänestä

En ole lukenut, mutta kovasti sitä on mulle kehuttu. Paljon kuulemma rehellistä puhetta sijoitetun näkökulmasta, sekä sij.äidin, mikä kirjoittaja itse nykyään on. Näin siis mulle kerrottu.

Äänestä
  • Taisin lukea kirjan huonosti. Minusta se kertoi sijaisäidin traagisesta lapsuudesta ja nuoruudesta. Hänet olisi pitänyt ehdottomasti sijoittaa, mutta ei mielestäni sijoitettu, kuin lyhyeksi aikaa lastenkotiin.
    Tarinassa oli kuvausta kirjoittajan aikuisena tapahtuneesta isänsä etsinnöistä, jopa dna-testien avulla.Siihen liittyi outoja asioita. Oudot tapahtumat leimasivat kirjoittajan koko lapsuutta.
    Saatuani kirjan käsiini ahmin sen kertaistumalta, niin mukaansatempaavaa luettavaa se oli. Siksi kai minulta meni oli kirjoittajan olleen sijaislapsi.
    Perhehoito-lehdessä hänet mainitaan sijaisvanhemmaksi, Pride-kouluttajaksi ja perhekoti-isoäidiksi (?)
    Pirjo Hakkarainen kirjoittaa lehdessä:
    "Kirsti Kaija on kirjoittanut rohkean ja koskettavan kirjan lapsuudestaan ja nuoruudestaan. Omaelämänkerrallinen esikoiteos osoittaa, mitä lapsi ja nuori voi joutua kokemaan, mistä kaikesta voi selviytyä ja lopulta hyväksyä ja ymmärtää. Kirja pakottaa pohtimaan myös sitä, miten lasta ja nuorta voisi autaa ja mikä on juurien merkitys ihmiselle."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


10vuotta kirjoitti:

Onko kukaan lukenut Perhehoitolehdessä esiteltyä sijaisvanhemman kirjoittamaa kirjaa? Sen nimi on Positio 16093 (?). Kerrotaanko siinä sijaisvanhemmuudesta? Kirjoittakaa mielipiteenne kirjasta. Kannattaako ostaa? Jos kannataa mistä sitä saa ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu