Haluan toivotaa kaikille oikein hyvää itsenäisyys päivää ja muistakaa niitä uhrauksia mitä Veteraanit ovat tehneet että tämä maa on pysynyt vapaana. Muistakaa että emme ole täälä rasisteja ja annamme apua ja turva paikan vainottuille ja hätänalaisille ihmisille. Meitäkin autettiin kovasti sota aikana.
Hyvää Itsenäisyys Päivää !
Kätön Matti
11125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Emme anna pelkästään turva paikaa vaan kannustamme myös tekemään työtä ja olemaan ahkera.
Persut pilaa maan maineen rasismilla, se kannattaa muistaa äänestäjien tulevissa vaaleissa.
Yhtyen Matti Kätön onnitteluun totean että elämme veteraanien ansiosta vapassa maassa ja se on yksinomaan heidän ansiota. Kunnioittakaa veteraaneja!
Mamut vaihtamaan veteraanien vaippoja ja Matti työnjohtajaksi.
kiitos samoin.. Jotku oli myös niitä jotka veivät sotaan ja itsenäisyyttä puolustettiin olihan se aiemmin jo saavutettu. Miten pitkään ylipäätään pitää olla kiitollinen avusta, onko nyt kaikki jatkossa jaettava? Siksikö ollaan EU mallioppilaita..
Sotaveteraanit, Lotat, Pakolaislapset ym sodan kokeneet, kunnioitan Teitä. Sivarit, aseistakieltäytyjät ym vastaavat, en todellakaan pidä ja kunnioita teitä.
Tasapuolisuuden nimissä olisi hyvä olla omat kunnon kemut meidän sosiaalipummeille valtion rahoista ja mielellään joka päivä.
Oikeastihan maamme itsenäistyi tuossa 1990-luvun taitteessa, kun Mihail Gorbatshov lopulta julisti Suomen puolueettomaksi valtioksi. Sitä ennen olimme Neuvostoliiton satelliitti, jota tilaamme kotikommunistimme vielä ilkesivät tukea ja samalla haukkuivat sotaveteraaneja.
Nyt se itsenäisyys taas uhkaa mennä, kun pikkuhitler Putin alkaa sitä hiljolleen nakertaa.
Voihan sitä viisastella mutta totuus ei pala tulessakaan että talvi- ja jatkosota olivat Suomen kohtalonkysymys. Jos olisimme hävinneet, Stalinin junat olisivat kulkeneet täältä Speriaan ja arvatkaapa keitä olisi ollut kyydissä.
Onneksi ei ollut sivareita eikä muitakaan tupsuniskoja vaan ase kädessä taisteltiin vapaudesta.
opettele yhdys_sanat
Haista sinä paska nimimerki saatana ,vetele tumpuus.
Ei täällä ainakaan kunnioiteta yhtä sotaveteraania josta oli Ksplussassa juttua vähän aikaa sitten. Taitaa olla punikit asialla veikkaan... Ja niitähän täältä Kainuusta löytyy...