Miksi alkoholin vaikutuksen alaisena ajamisesta kiinnijääneitä herjataan rattijuopoiksi? Eikö herjaaminen täytä rikoksen tunnusmerkit? Uskoakseni kiinnijääneistä aika harva tunnustaa olevansa mikään juoppo.
Ei sinänsä että asia itseäni koskettaisi, mutta minusta julkinen kirjoittelu ja rattiJUOPOKSI leimaaminen on jo lain tuolla puolen.
Ei sinänsä että asia itseäni koskettaisi, mutta minusta julkinen kirjoittelu ja rattiJUOPOKSI leimaaminen on jo lain tuolla puolen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Alkoholin vaikutuksen alaisena ajamisesta kiinnijääneistä noin 95% on alkoholisteja, eli juoppoja. Eli ei mikään haukuminen ole kyseessä, vaan totuuden puhuminen.
"Alkoholin vaikutuksen alaisena ajamisesta kiinnijääneistä noin 95% on alkoholisteja, eli juoppoja. Eli ei mikään haukuminen ole kyseessä, vaan totuuden puhuminen."
Entäs ne 5% ?? Niiden kohdalta on siis kyseessä haukkuminen ja täysi valehtelu ja mistä tunnistat ne 5%, joten totuuden puhuminen on tuosta kaukana.
Mihin tämä väitteesi muuten perustuu 95% on alkoholisteja, eli juoppoja?? Taisit keksiä sen ihan itse:)
??? Tuota, ko rikoksen nimike on rattijuopumus tai törkeä rattiijuopumus, joten....eikös silloin tekijä ole rattijuoppo?
Niin, ja vaadimme parempia provoja!
TÄH!!
Aloituksessa kirjoitettiin vain kiinni jääneistä, ei tuomituista, joten mitä roskaa kirjoitat!!
Harvemmin niitä nimiä osoitteineen tai henkilötunnuksineen noissa jutuissa on.
Kerran rattijuoppo, aina rattijuoppo.
Jos olet tuomion saanu rattijuoppoudesta, voin kutsua sinua rattijuopoksi vaikka lehtihaastattelussa syyllistymättä kunnianloukkaukseen.
Tosiasian sanominen ei ole herjaa eikä kunnianloukkausta.
Rattijuopot ja huumehörhöt ovat pahin lajike joka tuhoaa ihmiskuntaa.
Suomalaiset huumehörhö ja juopot poliisit ne pahin lajike on, 99% poliiseista on näitä. Päät huumeessa tehdään muka töitä...