Hei, sellaista tulin miettineeksi että chihuahuan jalostustavoiteohjelmassa mainitaan että jalostukseen käytettävillä uroksilla ja nartuilla TULEE olla näyttelytulokset takanaan, joko erittäin hyvä tai erinomainen.
Onko tämä kuitenkaan sääntö, eli saako koiraa käyttää jalostukseen, jos on polvitarkastus tehty, mutta ei ole näyttelytuloksia?
Sen takia ihmettelen, koska olen etsimässä pentua ja käynyt monet sukupolvet läpi eikä monellakaan koiralla ole näyttelytulosta takanaan, silti sitä edellytetään? Voisiko joku viisaampi selventää?
chihuahuan jalostustavoite
1
142
Vastaukset
- chihuli1
Tunnollinen kasvattaja hakee näyttelyistä arvostelun jalostus koiralleen, näin taataan mahdollisimman rodunomaiset jälkeläiset. Jalostuksen tavoiteohjelmassa pyritään pitämään ja parantamaan rotua ja näin chihut pysyvät chihun näköisinä:) jos ostamasi pennun vanhemmilla ei ole näyttelytyloksia voi pennustasi kasvaa esim, 6kg luppakorvainen:) tänäpäivänä onneksi useimmat chihu kasvattajat käyttävät jalostuskoiransa näyttelyissä. Mielestäni se on hyvää "laadunvalvontaa", ja hyvä niin:) mutta siis kyllä saa tehdä pentuja vaikka ei ole näyttelytuloksia ja saa rekisteröityäkkin ihan normaalisti. Mutta jos haluaa chihun näköisen chihun niin kannattaa kiinnittää huomiota nimenomaan vanhempien näyttelytuloksiin että sieltä löytyy se ERI tai EH:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38610164Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956474Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096200SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614531Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13848Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883424Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963381Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643206Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73128Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103092