3V toyvillis, lihava, ei sisäsiisti, APUA!

emppw

Hei minulla on 3 vuotias toyvillakoira, hän on ollut tähän asti aina sopivan kokoinen, mutta nyt se on ylipainoinen! Kaiken lisäksi tämä koira ei lähde millään ulos, kun yritän mennä ulkoiluttaan sitä niin se laittaa jarrut päälle eikä lähe mihinkään, sitten kun sitä ei käytä, se ei saa tarpeeksi liikuntaa ja se ei ole edes oppinut sisäsiistiksi, auttakaa! voiko koirani oppia sisäsiistiksi enään? onko kellään hyviä neuvoja miten saan koirani innostuun lenkkeilystä??

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiukka kuri

      1. Jos ei käy lenkillä syötä vähemmän mitä ohjeissa sanotaan, ei tarvitse ruokaa niin paljoa kun ei kulutakkaan.
      2. ota se syliin ja vie kauas kotoa, kävelkää kotiin, älä siis enää ota syliin, jos ei suostu mene kyykylleen ja huutele iloisesti tai vaikka lähde juokseen, tulee takuulla perässä.
      3. oppii sisäsiistiksi kun sitä vie ulos, kahdeksan kertaa päivässä ja kehuja kun ulos tekee. Vaikka kantamalla, jos et esim. makupaloilla saa liikkeelle.

      ps. ei kyllä tajua miten on kolme vuotiaaksi onnistunut vältteleen ulkoilua ? Oletko vain antanut pennusta asti periksi ?

    • puudeli2

      Palkitsemalla, ei kieltämällä. Aina kimeällä äänellä "hyvä koira pissi/kakka ulos", kun tekee asiaa, siis sillä hetkellä. Jos tekee sisälle, älä reagoi vaan siivoa pois vaitonaisena. Ulos pienten herkkupalojen kanssa ja anna niitä aina silloin tällöin, kun esim. koira on tullut aivan viereesi pyydettyäsi "viereen" tai istuttuaan "istu" käskyn jälkeen. Eli oppii, että saa herkun toteltuaan. Villakoirahan nauttii oppimisesta.
      Siirry vähäkalorisiin ruokiin äläkä anna niitä liikaa. Ennen päivän pääulkoilua älä anna ruokaa, jolloin koira on nälkäinen ja tekee temput herkun taskussa haistaessaan mieluummin.
      Luulen, että oppii hyvin sisäsiistiksi, kun on nuori mutta jo aikuinen, mutta pitää olla systemaattinen, aina sama kaava toistuu päivästä toiseen.
      Koira väsyy aluksi, mutta kunnon kasvaessa jaksaa paremmin.

    • oppppppp

      Koira voi palella, osta mantteli/haalari.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe