Vuonna 2003 kävin tekstaamassa uutta Meganea, ja näytti ja tuntui hyvältä. Tosin 1,4 testiauto ei mielestäni jaksanut tarpeeksi. Nyt olen katsellut josko ostaisi käytetyn.
Onko 1,6 riittävä, onko mitä vikoja, kannattaako?
Megane 2003- ko?
7
255
Vastaukset
- kiertäävähämuallimoo
Itse olen harkinnut myös, mutta kahden vaiheilla. Hankkimista puoltaisi se, että auto ei ruostu, voitti muutama vuosi sitten jonkin ruotsalaisen ruostumisvertailun. Toinen hyvä pointti on kolariturvallisuus. Mutta siihen ne hyvät puolet sitten loppuivatkin. Kuulemma paljon vikoja, eikä pelkästään sähkövikoja niinkuin ranskalaisissa tuppaa yleensä olemaan, vaan myös tekniikan ja alustan puolellakin niitä on: sähkövioista anturit ja puolat paukahtavat rikki, sähköinen ohjaustehostin ja käsijarru menevät rikki, mitä sähkövikoja vielä? Kaikkea mahdollista... mittarivalovikoja, relevikoja, startti- ja käynnistyksenestovikoja... Kaikki kalliita korjata merkkikorjaamon marmorilattialla... Alustassa rikkoutuvat raidetangonpäät ja pallonivelet, iskarit ovat heikot, etujouset paukahtavat poikki kun kääntölaakerit ovat surkeat... moottorista vtt-pyörä, vaihteisto vuotaa öljyä, pelkääjänpaikalla istuva pelkääjä voi jaloillaan vahingossa katkaista bensajohdon, taka-akselissa on joissain malleissa valmistusvirhe, eli akseli on hitsattu vinoon ja aiheuttaa takarenkaiden nopean kulumisen... ja vaikka ruosteettomaksi on kehuttu niin koriin kertyy vettä varsinkin oviin ja helpoihin ja siellähän sitten vesi muhii ja ruostuttaa auton sisäpuolelta. Farkkumallissa menee takaluukun ikkunalasi rikki, jos luukun rämäyttää vähänkin liian kovaa kiinni. Ja kovaahan se on pakko rämäyttää, kun ei mene muuten luukku kiinni. Ja sitten kun on vihdoin saanut takaluukun kiinni, niin se jumittuu lukkoon, kuin myös takaovet, joiden lapsilukitus jumittuu päälle, eikä ovia saa millään ilveellä auki. Kaiken lisäksi auto on kooltaan paljon suurempi kuin edeltäjänsä, mutta sisätiloiltaan ja varsinkin takaistuintiloiltaan jopa ahtaampi kuin edeltäjänsä.
Kaikesta em. huolimatta luin jostain jonkun väittäneen, että vasta 2005 vuosimalleista eteenpäin Megane II:n laatu parantui huimasti.
Jos nyt Meganea on pakko harkita kehonsiirtimen virkaan, niin mieti mieluummin Megane I:n facelift-mallia (eli vuosilta 1999-2003) ja mieluummin sitä 1,6-litraista versiota.- Faktaakinko
"Kuullemma" Faktaa........ Että tällaisia tarinaniskijöitä täällä.
- jasus_jassu
Faktaakinko kirjoitti:
"Kuullemma" Faktaa........ Että tällaisia tarinaniskijöitä täällä.
Joo, nuo ovat huvittavia tyyppejät, jotka kertovat että "yksi kaveri sanoi,että" ja "olen kuullut että" jne.
Auto kuitenkin on ihan OK peli.
- sdvccx
Paska se on vaikka kuinka ruostesuojaisi.
- meganella 10 vuotta
Kovin on apumies jarrutellut kun jalat menneet lattiasta läpi, polttoaineputket kun menee auton alla, paljon muutakin huu,haata tuossa kirjoituksessa, suurin osa täyttä mielikuvituksen tuotetta, taitaa olla kateellinen naapurille jolla jo on megane.
- kotiinmaailmalta
"kannattais huoltaakin autoa" ennenkin lähtee kiertään maailmoo, bensakaan ei kulje johdoissa ja moottorissa (ainakaan muilla) ei ole mitään vtt pyörää, huoltaahan voi muallakin kuin marmorilattialla. Oiskohan kirjoittaja "vahän" tossunalla?
- hyvät kokemukset
Meni vaihtoon Megane II vm. 2005 jota pidin reilu neljä vuotta. Tilalle tuli uudempi, eli Megane 3. Varsinaista syytä vaihtoon ei ollut, olin oikein tyytyväinen autoon.
Käytetyssä Meganessa yksi etu verrattuna vaikkapa Skoda Octaviaan on se että Meganen voi ostaa jonkun vuoden uudempana. Oman autoni pyynti on nyt autoliikkeessä 7000 euroa ja samanikäisestä ja -tyyppisestä Octaviasta pyydetään siellä 11 800 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969