Palmupuu

öööö

Nainen tummatukkainen kulki kerran talon ohi, jonka pihassa tyttö istui ja leikki. Nainen otti taskustaan jotain ja laittoi sen maahan. Tytön katse oli kiinnittynyt naisen punaistakin punaisempaan huulipunaan ja unohti pian koko tapahtuman. Vuosien kuluttua, kun tytöstä oli tullut jo nainen, hän käveli vanhan talonsa ohi, ja huomasi palmupuun, aivan talon laidalla. Silloin hän muisti kuin muistikin naisen ja meni vaistomaisesti lähemmäs puuta. Ihmiset pihoissa ihmettelivät tuota käytöstä, sillä he eivät siinä nähneet palmupuuta, tai mitään muutakaan puuta. Nainen kosketti puun runkoa ja tunsi kätensä kihelmöivän kuumuudesta. Pian hän näki puun rungosta itsensä, kunnes tajusi tuijottavansa peiliin.

"Irina, etköhän ole jo tarpeeksi kauan seissyt siinä peilin edessä"

Nainen huomasi olevansa elämässä. "Anteeksi Elisa, minä kuvittelen välillä kaikkea"

"Taasko haaveilet?"

"Tiedän että se on hullua..."

"No,tuletko jo?"

Nainen tiesi, ettei voisi kertoa ystävilleen ajatuksistaan, ajatuksista, joita ei voisi selittää matemaattisten lakien avulla, joten hän pysyi aina vaiti. Äskeinen kuvitelma oli tuntunut niin todelliselta. Tuo tummatukkainen nainen oli ollut hänen unissaan ja ajatuksissaan aina, eikä hän enää muistanut oliko hän pikku tyttönä omassa pihassa ollessaan edes nähnyt tätä oikeasti, vai oliko sekin uni, tai kuvitelma.



"Ota se. Ota sinä se, naapurit näkevät minut... laita se tuohon maahan, tuonne noin... kyllä sinä uskallat, shh, älä herätä ketään"
"Näin sinut päivällä...laitoit sen jo...näin kun kumarruit...
"Ei, en minä kumartunut..., vaan tulin luoksesi, etkö muista, irina? tulin luoksesi...
"Ei, et tullut, siitähän on jo aikaakin..."
"Olit pieni, et vaan muista..."
"Enkö ole pieni enää?"
"Irina, herää kuvitelmistasi!"

"Irina HERÄÄ!"

"Elisa? Voih, nukahdinko tähän sohvalle?

"Kyllä, tämä on uskomatonta!"

"Elisa puhui ja puhui ja sinä jossain vaiheessa nukahdit ja nukuit..."

"Tanja! Mikset sanonut heti kun huomasit Irinan nukkuvan?"

"Mi-minä kuuntelin juttuasi ja..."

"Olen hereillä nyt, voin kuunnella, aloita alusta"







"Mummi, muistatko mitään siitä kun olin pieni?"

"Tottakai muistan, irina, kuinka voisin unohtaa!"

"En ole ikinä kysynyt paljon vanhemmistani, mutta...haluaisin kuulla jotain äidistäni"

"Voi irina, en tiedä äidistäsi sen enempää kuin sinäkään. Isäsi ei kertonut hänestä mitään. Hänen nimensä oli Kaarina...muistaakseni..."

"Mitä isälle tapahtui?"

"irina, vanhoista asioista ei kannata puhua"

"Sanoit aina että hän vain katosi"

"Niin... isäsi katosi merellä, kyllä sinä tiedät ettet enää nää häntä...hän..."

"Niin, tiedän... kuinka vanha olin silloin?"

"Kuusi vuotias...leikeit pihalla, kun sain tiedon"

"Leikein pihalla... muistatko jotain epätavallista siinä päivässä? sanoinko jotain?"

"En muista, muistan vain kun puhelin soi, ja sain kuulla kamalimman uutisen elämässäni... sinä puhuit kaverisi kanssa ulkona..."

"En puhunut kaverin kanssa... näitkö kenen kanssa puhuin?"

"En, kun tulin, olit yksin."

"Luulen, että näin äitini sinä päivänä mummi, onkohan se mahdollista?"

"Voi irina, kuvitelmasi ovat ainutlaatuisia, mutta lääkäri voisi pitää niitä pelottavina..."

"Heräsinkö sinä yönä?"

"Et nukkunut koko yönä...enkä minäkään"

"Meninköhän ulos?"

"Et"


Sen oli pakko olla jotakin, Irina mietti. Hän ei halunnut nukkua. Tuo nainen, se ei voisi olla ketään muu, kuin äiti. Irina painoi silmiään kiinni, hän tiesi, että näkisi äidin taas pian...

"Se on aivan helppoa"
"Laitan sen maahan?"
"Shh! Pian sinun on mentävä, ei, ei, sinä otat sen maasta"
"Mutta...."
"Otat sen maasta ja teet mitä sinun on tehtävä, minun takiani"
"Oletko äitini?"
"Mene hakemaan se, mene!"
"Se on raskas...mikä se on?"

2

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmas

      istuin kahvilan pöydässä. ensinmäinen kulkeva kevyt kenkäinen. join kahvia. perheellinen. ei tuo voi olla. sipasakan näköinen käveli suoraan luokseni. harra istuu alla palmupuun. nostin katseeni. vanhentuneitä molemmat. siiri siskoni tuli helsingistä. pitkästä aikaan. lapsuutemme leikit alla kuun. kesät olimme ulkona. istu pöytään, sanoin. molemmat olimme paljon muuttuneet.

    • Delia

      Ehkä liikaa junnaamista samasta asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      285
      5897
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      43
      3455
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      144
      2677
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2131
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      89
      1669
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1067
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      134
      895
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      875
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      834
    Aihe