Vanha hirsitalo puretaan ja tietysti savupiippu ja uuni myös. Tiiliä lähtee melkoisesti ehjänäkin irti - ihan kivan näköisiä, leveitä tiiliä? Onkohan niille mitään menekkiä? Vai viskelläänkö läjään.
Vastaukset 13
- kunnon saves poltett
Pääsääntöisesti vahvempia kuin nykytiilet.
Taantuma pilaa markkinoita ja osa suomalaisista vaatii ehdottomasti uutta vaikka
laatu laskisi. - Voin ottaa
Jos ilmaiseksi annat ja tuot lavoille kuormattuna tuohon portinpieleen. Pitää olla putsattuna vanhasta laastista, muuten en huoli.
- kierrätttäjä
Jos ovat ehjiä umpitiiliä ja jos vielä käsinlyötyjä (kulmat ei ihan suoria ja pituusmitassakin pieniä heittoja) niin kyllä niistä muutaman kymmenen senttiä saa kappaleelta. Niistä voi tehdä hienon näköistä retroseinää tai vaikka lattian katetulle terassille.
- joku tarvii aina
tori.fi on ilmainen kauppapaikka,eli ei ota jos ei annakkaan,toki vaatii 5 minuuttia elämästä ilmoituksen jättö..
- 3rr2r23r
Jos löytyisi samalta paikkakunnalta kuin itse olen niin ainakin ottaisin/ostaisin jemmaan....jos ovat fiksun näköisiä tiiliä.
- ekomies.
Syrjätiilimuurauksena saa vanhoista hemmetin hienon näköistä seinää. "retroseinää" juuri! Jos itsellä olisi purkutalo, niin ottaisin ehdottomasti talteen, ei ne happane ulkosallakaan säilytettynä. Uusvanhat tiilet kaupasta ostettuna mitä maksanevatkaan??
- 42342
Ongelma kaikessa tällaisessa purkukamassa on työ ja kuljetus. On ihan yks hailee minkä arvoista tavara on kun tunteja tulee niin pirusti että mitään järkevää saadaan aikaiseksi. Siksi kaikki yleensä voittaa enemmän kun kaivinkone lyö täyttöihin tiilet.
- best buy
Jos on ehjiä ja oikeasti vanhoja tiiliä, ostan heti, jos päästään hinnasta yhteisymmärrykseen.
- Tiilitarve
Moikka! Onko tiiliä mahdollisesti vielä saatavilla? Olisi noin 100 kpl tarve ja tulisin itse hakemaan/lastaamaan. Ilmoitathan s.postiin [email protected] Kiitos! :)
Tarttisin 24 tiiltä. Paljonko niistä pyydät?
Olisikohan ne aloittajan tiilet seitsemässä vuodessa kohdanneet kohtalonsa, oli se sitten mikä vain.
- Anonyymi
Viis niistä tiilistä, pääasia että tämäkin ketju on aktivoitu ja onnistuneesti saatu nostetuksi!
- Anonyymi
juu purin uunin ja seinän joten 50 luvun tiiltä löytyy putsattuna 50 senaa kipale
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591220
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571148Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331122Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7990- 96950
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5805Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27741- 44734
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192696- 71669