Tämä pitäisi varmaan laittaa tyhmien kysymysten osastoon mutta kysyn nyt kuitenkin täällä, onko kellään jotain hyödyllistä sanottavaa tällaisen tilanteen varalle:
Periaatteessahan hotellihuone pitää ottaa vastaan klo 24 mennessä, mutta mitä tapahtuu sellaisessa tapauksessa, että kone myöhästyy sen verran, että matkustaja ehtii hotellin esim. vasta yhden tai kahden aikaan yöllä. Onko huonevaraus menetetty vai osoittaneeko hotelli ymmärrystä ja koettaa silti majoittaa matkustajan? Tietysti myöhästymisestä on syytä ilmoittaa etukäteen ja koettaa selvittää asia valmiiksi, mutta eihän se ole mahdollista, jos myöhästyminen on käynyt ilmi vasta lennon aikana eikä koneesta voi ottaa yhteyttä minnekään.
Kysymys ei ole pelkästään teoreettinen, sillä itselläni on edessä matka, jolla myöhästymisen vaara periaatteessa on olemassa, koska aikataulunkin mukainen saapumisaika on melko lailla viime tingassa.
myöhästymisestä
2
233
Vastaukset
- respa4
Tuossa tapauksessa kannattaa jo etukäteen ennen lennolle lähtöä ilmoittaa hotelliin, että tulee lentäen ja kertoa että on riski lennon myöhästymisestä, ilmoittaa vaikka lennon numeronkin, niin hotellivirkailija voi tarvittaessa tarkistaa Finavian sivuilta (jos siis kotimaasta kyse, ulkomaiden vastaavista sivuista en tiedä) miten kone on tulossa, jos asiakasta ei näy. Luottokorttinumeron antamalla varausta ei ainakaan mennä perumaan, sillä se takaa hotellille sen, että se saa veloituksen ensimmäisestä yöstä mikäli asiakas ei saavukaan ja samalla on asiakkaalle tae siitä, että huone pidetään varattuna.
- näin se menee
Ei ole olemassa mitään sellaista "periaatetta" että hotellihuone olisi otettava vastaan klo 24 mennessä. Useimmitenhan hotellivaraus varmistetaan luottokortilla. jolloin huonetta pidetään varattuna vaikka aamuun asti - puhumattakaan siitä, jos huone on jo etukäteen maksettu. Oikeastaan vain Suomessa on sellaisia varauksia mahdollista tehdä, ettei luottokortilla tehdä varmistusta, mutta silloin varausehdoissa lukee, että huonetta pidetään klo 18 asti (ja jos tietää tulevansa sen jälkeen, on annettava luottokorttivamistus).
Jos sinulla on sellainen (epätodennäköinen!!) hotellivaraus, jonne et ole antanut luottokorttisi numeroa etkä ole maksanut huonetta etukäteen, niin silloin on toki aivan mahdollista että hotellin ollessa täynnä, sinulle ei enää puolenyön maissa huonetta sieltä löydy.
Jos sinulla on myöhäinen saapuminen hotelliin (kotimaassa tällaiseksi katsotaan n. klo 18, ulkomailla esimerkiksi klo 21) , niin ilmoita sinne etukäteen sähköpostilla tai puhelimella, että tulet myöhään - englanniksi "late arrival" .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665341Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1324165Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.771722- 631395
- 2611107
- 471092
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E120917Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim43762Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31693Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38652