Onko olemassa minkäänlaista hyvää videokameraa, jossa olisi mikrofonilitäntä, sekä kuvaaminen onnistuisi 24p? Saisi olla laatumerkki, mutta ei pakolla. Hinta haarukka on 300-600 euroa. KIitos jo etukäteen
Harrastelijan Full HD Videokamera
11
1038
Vastaukset
- Osta järkkäri
Missään nimessä ei kannata ostaa mitään handycameja tai vastaavaa. Kun ostat kameraa maksat kennosta. Kaikissa videokameroissa on usein todella pienet kennot jotka ovat aivan surkeita huonossa valossa ja kuva ei ole tarkka vaikka full hd kamera olisikin. Osta canon eos 600d tai 660d järkkäreis kenno on paljon suurempi näin myös videon laatu ja laatu vähäisessä valossa ovat huomattamasti parempia. Myös objektiivit voi vaihtaa ja muitakin kuten tuo mikkikameroihin menee.
- En osta
Videokamerassa objektin vaihdon tarve on minimaalinen suurimmalle osalle käyttäjistä, kunhan katsoo että laajakulma on riittävä.
xx kertaisilla Zoomeilla ei tee mitään, ellei roudaa mukanansa kolmijalkaa.
Paljon tuollainen järkkärin videokuva Full-HD 50p vie muistia, onko se sama kuin videokameran, jos niin mitä iloa antaa enemmän pakattu kuva?
Kauan perusakku kestää em. videokuvausta?
600€lla saa ulkomailta tai netistä hyvän kuvanvakaajalla olevan 3MOS kameran. Suomesta ostaessa maksaa halpiskameroissa 100€ ja paremmissa 200€ ylimääräistä. - terozzz
Juu nuo Canonit ovat ikävä kyllä jääneet pahasti jalkoihin.. Nykyään nuo sonyn , nikonin ja panasonikin kamerat ovat ajaneet ohi pahasti kuvan laadussa esim sony nex-5n, slt-a57 kuva nopeus 50p eli hidastuksia voi tehdä (melkeimpä ainoa kunnolla toimiva automaatti tarkennus) Nikon d5200 kuvanlaatu melkein yhtä hyvä kuin canonin lippulaivan 5d mk III. Panasonic gh 1-3 mallit (hakeroituna 1 ja 2 edullisia käytettynä).. näiden kameroiden hinnat alkaen 500 €. Käytettynä jotain 350€ kieppeiltä lähtee. ja adpterilla voi käyttää muiden valmistajien linssejäkin..Tavallinen video kamera.. Noh en edes vaivaudu kertomaan kuinka huonoa kuvan laatua näihin verrattuna niistä saat.. Ps vertailuja on netti täynnä, vähän käyttä aikaa niin johan alkaa kamera sinun tarpeisiin löytyä. Ja vielä gopro kamerat jos urheilu juttuja haluaa kuvata..
- minä vaan
En osta kirjoitti:
Videokamerassa objektin vaihdon tarve on minimaalinen suurimmalle osalle käyttäjistä, kunhan katsoo että laajakulma on riittävä.
xx kertaisilla Zoomeilla ei tee mitään, ellei roudaa mukanansa kolmijalkaa.
Paljon tuollainen järkkärin videokuva Full-HD 50p vie muistia, onko se sama kuin videokameran, jos niin mitä iloa antaa enemmän pakattu kuva?
Kauan perusakku kestää em. videokuvausta?
600€lla saa ulkomailta tai netistä hyvän kuvanvakaajalla olevan 3MOS kameran. Suomesta ostaessa maksaa halpiskameroissa 100€ ja paremmissa 200€ ylimääräistä.EN osta;lle
Ulkomailta saa,,,,,,,, mutta ei aivan varmaan tiedä mitä saa ?
Esim. kamera voi olla täysin kopio, tai kamera voi olla linjalta viallista laatua, sillä eihän jokainen kameran valmistus aina onnistu 100 %.
Jos saat viallisen, tai puuttelisen, niin voin kertoa, että kameralla ei ole mitään takuuta, eikä kamerassa kannata korjauttaa yhtään vikaa.
(ja jos olisi takuu, kamera on matkalla 2-3 kk ja aina ei tule lainkaan takaisin)
Muistia kuluu n 8-10 GB tunti, mutta osta 64 Gt, 50 € muisti.
Vakioakku aina yli tunnin. Järkkäriin ei saa superakkuja, koska ovat kameran sisällä. Videokamerani ilmoittaa 5:30 tuntia, 23 € akulla.
. (olen kuvannut yli 4:20 tuntia yhteen menoon)
- HV30
Aloittajan kriteerit täyttää ainakin Canon HV 30 videokamera, niitä ei taida saada enää uutena, mutta käytettyjä on myynnissä.
- Canon, ......
Jos on rahaa niin Canon kamera on ainoa valinta lyhyt filmi kuvauksissa. Äänen taltiointii on käytettävä aina ulkoista diginauhuria huippuäänen aikaansaamiseksi.
Itse ostaisin Canonin oli hintaluokka mikä tahansa. Nikon varma kakkonen. Kyse on siis järjestelmäkameroista.- Klip or Movie
Järkkäri sopii videoklippeihin, olen yhä oikean videokameran kannalla jos kuvaa oikeasti enemmän eli esim. lomareisusta editoituna 1 h BD-levylle.
- caonon
Järjestelmäkameralla saa sekä valokuvakameran että FULL HD videokameran samaan hintaan. Objektiiveja on joka lähtöön. Reissussa 1 kamera on järkevin vaihtoehto.
- Vanhan koulun hobo
Järjestelmäkameran käyttäminen videokuvaamiseen vaatii kameran lisäksi myös vähintään yksijalan, lisämikrofonin ja luuppietsimen. Follow-focus helpottaa tarkentamista ja vähentää tärinää. Lisävarusteet nostavat kamerapaketin hintaa muutamilla satasilla. Tosin kahta ensimmäistä vaatii myös pieni videokamera.
- sdkljfsdlkjfs
Ilmeisesti etsit kameraa lyhytelokuvia varten jos 24p on tärkeä? Lomavideointiin siis perinteinen videokamera on paras. Urheiluun (skeittaus, pyöräily jne.) GoPro on paras. Mutta lyhytelokuviin peilitön tai peilillinen järkkäri on paras.
Peilittömistä ostaisin tolla budjetilla: Sony Nex-5R ja peilillisistä Canon 600D tai Nikon D5100. Hieman jää rahaa varusteisiinkin. Tarvitset ennen pitkää ainakin
- vara-akun
- kolmijalan
- jonkinlaisen kamerakahvan jolla järkkäriä liikuttelee helpommin
- lisämikin kameraan (esim. Rode) tai erillisen nauhurin (esim. Zoom)
- editointisoftan (iMoviella pääsee hyvin alkuun jos Mac) - VideoMan
Pikkuisen menee yli hintahaarukkasi mutta tässä on vaihtoehto Canonilta http://www.youtube.com/watch?v=VzjIjA5O8Z4
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410