Working Holiday visa Australia

katiana123

Hei,

olen päättänyt toteuttaa pitkäaikaisen haaveeni ja lähteä working holiday viisumilla Australiaan.
Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta matkustusmuodosta?
Suosittelen kaikkia toteuttamaan unelmansa sillä jos vain suunnittelee ja suunnittelee niin ei lopulta pääse minnekään.

5

711

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konverse

      Parin kuukauden päästä alkaa oma WH-seikkailuni Australiassa. Oon jättäny tarkoituksella kaiken ylimääräisen suunniittelemisen pois ja hankkinut vain viisumin ja menolipun. Paikan päällä sitten matkustan minne haluan ja teen mitä haluan. Suosittelen ehdottomasti reissuun lähtemistä, siitä voi tulla elämäsi paras vuosi.

    • Kakematoooooo

      Heissan!
      Itse olin hieman yli vuosi sitten, vuoden Ausseissa Working Holiday Visalla. Matkaan lähdin yksin. Puolet ajastani siellä tein töitä 3 eri paikassa ja puolet matkustelin ympäriinsä. Suosittelen käymään myös Uudessa-Seelannissa, itse olin siellä pari viikkoa ja aika loppui kesken.
      Australiassa suosittelen ostamaan junapassin, joka on voimassa 6kk. http://www.greatsouthernrail.com.au/site/home.jsp
      Tasmaniassakin kannattaa käydä ja siellä vuokrata auto.

      Lisää Aussi asiaa voi kysyä: [email protected]

    • Palkkalainen

      Heh, toi Workin Holiday on kätevä juttu Australialle. Saavat ilmaista työvoima viisumia vastaan.

      Miksi Suomessa ei ole vielä älytty moista? Muualta maailmasta voisi tulla ilmaiseksi työvoimaksi maatiloille ja vastineeksi saisivat viisumin siksi ajaksi kun töitä riittää.

      En oikein ymmärrä, mikä tuollaisesta tekee niin houkuttelevan. Onhan Suomessa talvella toki kylmä, mutta ilmaiseksi työvoimaksi lähtemistä en ymmärrä. Ei asia jos oliis humanitääristä työtä.

      • uunoturhapuro10

        Umm working holiday visassa on nimenomaan se ideana että saa rahaa työtä vastaan ja niillä varoilla voi sitte maksaa lomailemisensa


      • 15+9

        Systeemi on molemminpuolinen, eli aussit voivat saada vastaavan viisumin Suomeen.

        Kyllä työstä palkka maksetaan, ei tuossa ole mitään ihmeellistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      609
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      518
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    9. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      511
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe