Olen tässä viime aikoina kehitellyt rakkauden tunnetta kaikkia tuntemiani ihmisiä kohtaan, enemmän tai vähemmän ihmisestä riippuen sillä on tietysti selvää että kaikkia ei ole yhtä helppo rakastaa.
Aivan viime aikoina olen huomannut ihmisten suhtautumisen itseeni muuttuneen. Esim. yläkerran täti joka aina ennen on suorastaan vältettyt minua on ryhtynyt flirttailemaan kanssani.
Olen kokenut universaalin rakkauden joskus vuosia sitten meditoidessani, se kesti vain pari minuuttia eikä koskaan palannut. Nyt tuntuu siltä että olen ollut hölmö koska en tajunnut vihjettä. Olisi jo silloin pitänyt lähteä kulkemaan rakkautta kohti ja jättää viisastelu muille. Mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Universaali rakkaus
5
1397
Vastaukset
- MyösRakkaudenLöytäny
Onpa hienoa! Itse löytänyt vasta jonkin aikaa sitten edes koko käsitteen. Vaikea oli uskoa, kun on aina ollut hirveä pessimisti ja erittäin negatiivisesti kaikkeen asennoituva, mutta kun on pikkuhiljaa alkanut muuttamaan suhtautumistaan asioihin ja kaikkiin ihmisiin, niin uskomattomia positiivisia asioita sattuu. :)
Kunpa kaikki ymmärtäisivät, ettei pahaan tarvitse vastata pahalla vaan tyyneydellä ja ennen kaikkea rakkaudella. Ne "pahimmat " ihmisethän sitä rakkautta eniten meiltä kaikilta tarvitsevat. Kaikki ovat pohjimmiltaan hyviä.
Hyvää joulua! - hnhnhfghfgh
Tässä olisi hyvä ja viisas kirjoitelma siitä kuinka persoonallinen rakkaus on tie kohti universaalia rakkautta:
http://www.soulprogress.com/html/ArticlesFolder/Articles/secret-of-universal-love.html - Rakastelemaan
Joo sitä voi harjoittaa heti ja toimii. Sen luonne on sellainen, ettei odota vastakaikua salarakkauden kohteeltaan. Rakkauden kohteet ei tiedä, että heitä rakastetaan. Vaistoaa tietenkin sisimmässään, koska ihminen tietää sisimmässään kaiken. universaali rakkaus on myös kiintymätöntä, sen kohde voi vaihtua helposti naapurin rouvasta postipoikaan, ja postipojasta kissaan. Ja kissasta vaikkapa presidenttiin tai terroristijohtajaan. Universaali rakkaus rakastaa kaiken.
- änimöl
VVOi rrristus... mäpä kerron että universaali rakkaus kulkee maan sisältä universumiin ja sieltä takaisin kehomme läpi.. näinhän se on.. ei silloin pysty "varastamaan" rakkautta, mutta jakaa voi... Mä olen trippaillut elämässäni aika paljon ja yksi visuaali jonka sain, kuvasi maapalloa ja sen magneettikentän sisällä vellovaa tietoisuutta.. Näytti siltä että epäpuhtaat värit vellovat kuin laavakenttänä maanpinnan yllä.. Ja puhtaat värit lentävät avaruuteen. Se sai minut ymmärtämään että jos äiti maa ei saa ihmisestä liittolaistaan niin "hän" sylkee meidät pois... Any day now.
- änimöl
Ihmisten tietoisuus on hyvinkin horisontaalista nykyään.. kuin ruskea laavavaippa maanpinnan ylää... Vapaat ihmiset resonoivat puhtaita värejä taivaisiin... Kyse voi kuitenkin olla siitä, että "luonnon" valinta kohdistuu niihin jotka ottavat itsensä vakavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup272684Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1192632Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua342081Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.592043Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4001557- 601123
- 2591049
- 541047
- 151956
- 45938