Mikäli kunta ei pysty turvaamaan omille veronmaksajille terveydenhuoltoa, niin laittakaa lasku kunnalle yksityisellä lääkärikäynniltä.Näinhän tämä pelaa, jos eivät suostu maksamaan, niin valitkaa kuntaan uudet päätäjät.
Puolangan kunta maksaa
89600
9175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Epäilenpä pahasti ,että Puolangalla on parhaiten asiat kainuusta, vaikka olen komunisti niin siitä huolmata kainuun malli perseestä.
??? Ehkäpä sinun mielestä, mutta muillakin on mielipiteitä, eikö se ole demokratiaa? Kysyn vaan, vaikkei asia minulle kuulukkaan.
Kunnan on järjestettävä asukkaileen lakisääteiset palvelut aina tavalla taikka toisella.. Laskuja voi olla kuntaan tiedossa (ja isoja), jos homma ei vuoden alusta pelitä. Siinähän sitten saavat kunnantalon asukit töitä mitä eivät varmaan kovin mielellään tee.. mutta tehtävä on!
Niinpä. On tuollaisia laskuja muutkin kunnat (isot) joutuneet maksamaan asukkaileen, kun eivät ole pystyneet velvotteistaan huolehtimaan. Ero Puolankaan on vain se, että Puolangan kassasta rahat loppuvat aika nopeasti, jos homma ei pelitä..
Puolangan kunnan virkamiehet toimivat, kuten aiemminkin.
Kutsutaan koolle kunnanhallitus, jolle esitetään lainan ottamista, jolla katetaan syntyneet kulut. Kuluthan maksaa verovelvolliset, eikä virkamiehet, kun eivät asukaan Puolangalla, vaan edullisemman kunnallisverokannan kunnissa.
Päätöksen hyväksyvät yksinkertaiset kepuvaltuutetut -ainakin ennen ovat hyväksyneet.
Voihan sitä varmaan jonkin aikaa tuollakin tavalla kunnan asioita hoitaa.. Sen jälkeen vitsit ovatkin vähissä, kun iso luuta lakaisee vastuuttomien päättäjien virheiden takia kuntalaiset syvään ahdinkoon.... Se päivä ei ole välttämättä kaukana.
Suomussalmi saneeraa meiltä kaikki palvelut meidän onnettomien johtajiemme tähden!
Eihän Puolangan päättäjät jätä muuta mahdollisuutta!!
Hyviä havaintoja! Tässä on olo kuin Titanicin kannella ennen jysähdystä jäävuoreen...