katsoin myytävänä olevaa prego höyrypuhdistinta eilen yhdess kaupassa kotikäyttöön .Hintakaan ei ollut ,kuin 26 euroo.Mahtaako jollakin olla käyttökokemusta tuosta vimpaimesta,tekeekö mitään?Mainostaa paketin kyljessä käy moneen kohteeseen ja kalkki saostumatym lika lähtee,miten on.
höyrypuhdistin hankinnassa
9
8932
Vastaukset
- Ihan täyttä
Humpuukia.
- 5+9
Sopii ihan pieniin puhdistuksiin.
Vesisäiliö on pieni. Höyry loppuu nopeasti.
Höyrypaine on pieni, tosin hinta huomioiden kohtuullinen.
Ilmeisesti hankalin paikkoihin mahdoton höyryttää.
Halvoissa tuotteissa kestävyys ja käytettävyys yleensä huonoja.
Jos tarvitset höyrypuhdistinta useamminkin, niin sijoita muutama kymppi lisää ja laita parempi laite.
- Anonyymi
Perus kodin puhdistukseen aivan loistava! Jos paine olisi yhtään kovempi niin lähtisi maalit seinistä tai tapetit halkeilee (vessassa sain jo jotain pientä reikää aikaiseksi kun tapetti ei kestänytkään koskemista höyryn kuumuuden, paineen tai kosteuden jälkeen), joten kodin siivoukseen en voimakkaampaa kyllä oikeen uskaltaisi ottaakkaan. Toki säiliö on suhteellisen pieni, mutta olen kyllä posiitiivisesti yllättynyt että miten pitkälle silläkin pääsee. Ikkunan pesupäätä en ole vielö päässyt kokeilemaan, mutta peileistä lähtee kyllä hyvin lika tuolla jatketulla peruspäälläkin.. että en kyllä löydä oikeen valittamista. Toki minulla on nyt ollut lainassa ko. Laite vajaat kolme kuukautta ja ollut päivittäisessä käytössä ja sitä ennen ollut useamman vuoden käytössä muualla. Ei toki niin aktiivisessa käytössä kun nyt minulla.
- Anonyymi
Hinta kertoo jo kaiken...
- Anonyymi
Ei ole hyvä, sanonkin tuota liankastelulaitteeksi. Kannatta laittaa kunnon kone, sellainen mikä tuottaa höyryä ja imutoiminto pitää olla. Muutenhan tuo vain kastelee höyryllä pinnat. Toki kuuma höyry irroittaa likaa, mutta tarvit kuivauslastan ja pyyhkeitä.
- Anonyymi
Mitä mallia itse suosittelisit? Kai tuo pregokin on parempi kuin ei mitään?
- Anonyymi
Juu, ei. Älkää ostako. Kokeilemisen jälkeen palautin heti. Ihan paska. Täyttösäiliön korkki jumittu kiinni ja höyryä ei tullu pihalle nimeksikään. Tuotteen kun tuotteen kohdalla kannattaa suosiolla valita joku muu merkki kun prego. Minun talouteen ei tule enää yhden yhtä pregoa. Perkele.
- Anonyymi
Höyry irrottaa lian joka on kuivunutta, pinttynyttä. Mutta saostumia se ei millään poista, niihin tarvitaan happoa- siis kalkkiin ja rauta- ym saostumaan.
Jos ostaa vain kotikäyttöön tarkoitetun höyryputsarin, niin sillä voi putsata lähinnä hyvin pieniä kohteita, kuten hanat, allaspohjaritilät, jne mihin ei tarvita laajalle osuvaa kiehuvan kuumaa höyryä.
Höyry vain irrottaa lian, se ei sitä poista, putsarin kanssa tarvitsee aina pyyhkiä se irronnut lika pois.Olen ammatiltani siivooja. Kotona minulla ei ole minkäänlaista höyryputsaria. Töissä olen käyttänyt joskus Kärcher putsaria, se sopii lisäosineen hyvinkin kodin monille pinnoille.- Anonyymi
Soveltuu vain ja ainoastaan puhtaiden pintojen desinfiointii. Likaa se ei ikävä kyllä poista liottaa ja levittää epäpuhtaudet hyvin. Vaan varsinaiseen puhdistukseen tuote ei mitenkään sovellu joudut käsittelemään höyrytetyn pinnan siivousliinalla jossa on kulloinkin höyrytetylle pinnalle soveltuva puhdistua-aine mukana.Eli järki käteen siivouksesta ei mitenkään saa simbsala pim työtä vaan joudut toteamaan kerta toisen jälkeen että huh, huh olipa jälleen työläs tehtävä.Jos omaat kyvyn järjestyksen luomiseen siivottavien tilojen suhteen niin viikottainen kodin tilojen halutun siisteystason ylläpitohoito ei ole työläs tehtävä. Jos mietit niin kaikki tekemäsi perustuu JÄRJESTYKSEEN.Aloita siis kotisi tilojen hoito järjestämisestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849