Apua! vilkas hoitolapsi

Olen huomenna menossa hoitamaan erästä yli-vilkasta poikaa muutamaksi (jtn 5 tuntia) tunniksi.
Olen hoitanut tätä poikaa viimevuonna muutaman kerran aiemminkin, eikä meillä silloin ollut pahemmin mitään ongelmia, mutta nyt pelottaa, että jos teen jonkin virheen.
Tämän pojan kanssa on aika vaikeaa, sillä poikaa täytyy aivan kokoajan pitää silmällä, ja poika on muutenkin erittäin vilkas, ja tietää mitä haluaa.

Kaipaisin vinkkejä mitä voisin tämän pojan kanssa tehdä (sisällä), ja mitä teen jos poika ei tottele jne.
Hän on n.5 vuotias.

-Kiitos-
4689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

HAH HAH HAA!

Äänestä

Olet ehkä jo hoitamassa, mutta itse yrittäisin keksiä leikkejä joissa lapsi pääsisi purkamaan energiaansa, eli vaikka legoilla tornien tai linnojen rakentamista.
Itselläni on myös ehtiväinen poika, mutta annan hänen auttaa esim. imuroinnissa, tiskaamisessa, ja pyykkien laittamisessa, tuntee saavansa touhuta aikuisten juttuja ja menokin rauhoittuu.

Hyväksi havaittu keino on myös laittaa aluksi lattialle paljon sanomalehtiä joiden päälle sitten piirustuspaperia ja ei kun taiteilemaan, ei tule lattiaankaan niin paljon jälkiä kun suojaa jo alusta asti ympäristön.

Piiloleikitkin ovat kivoja, kunhan vain katsoo ettei toinen tee mitään sopimatonta sinä aikana kun pitäisi olla piilossa tai etsimässä.

Tsemppiä sinulle ja jaksamista.

Äänestä
  • jos lapsella on oikea diagnoosi ylivilkkaudesta, niin ei siinä kyllä mitkään leegot lohduta!

    Tällainen 5 vuotias ylivilkas lapsi ei todellakaan jaksa pysyä paikallaan hetkeäkään, vaikka sitäkin täytyy välillä harjoitella.

    Tekemiseksi ehdottaisin erilaisia liikuntaleikkejä ja jos on mahdollisuus niin lähtisin ulos pihalle lapsen kanssa, jotta hän saisi juosta, kiipeillä ja huutaakin. Häntä voivi houkutella pelaamaan jalkapalloa hoitajan kanssa ja sitten kun keskittyminen menee siinäkin niin alkaa leikkimään vaikka nattaa.

    Kylmää päätä odotetaan hoitajalta, ja toisaalta erityistä rauhallisuutta: vaikka lapsi suuttuisi ja hermostuisi, aikuinen ei saa hermostua vaan antaa lapselle turvaa ja ottaa hänet tiukasti syliin!

    Noh tässä vain jotain pieniä vinkkejä, mutta näilläkin pääseee jo alkuun. Myös se täytyy muistaa että lapsi on lapsi, vaikka olisi ylivilkaskin, ja lapsi ei tahallaan ole keskittymättä asioihin vaan hän ei aina vaan kykene kaikkeen.

    Ymmärrä, ole rauhallinen, pidä kiinni sopimuksista!!!

    Äänestä

Vilkkaan lapsen kanssa pärjää kun jaksaa keksiä tekemistä. Kun lapsi pitkästyy, alkaa hän kehitellä omiaan. Säännöllinen rytmi ja tiukka ote (ei saa antaa välillä periksi) niin lapsen kanssa on helpompaa. Yleensä nuo pikku vintiöt kokeilee aluksi rajojaan uuden ihmisen kanssa, mutta kun huomaavat että mikä tahansa ei mene läpi niin pääsee jatkossa huomattavasti helpommalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vuokko kirjoitti:

Olen huomenna menossa hoitamaan erästä yli-vilkasta poikaa muutamaksi (jtn 5 tuntia) tunniksi.
Olen hoitanut tätä poikaa viimevuonna muutaman kerran aiemminkin, eikä meillä silloin ollut pahemmin mitään ongelmia, mutta nyt pelottaa, että jos teen jonkin virheen.
Tämän pojan kanssa on aika vaikeaa, sillä poikaa täytyy aivan kokoajan pitää silmällä, ja poika on muutenkin erittäin vilkas, ja tietää mitä haluaa.

Kaipaisin vinkkejä mitä voisin tämän pojan kanssa tehdä (sisällä), ja mitä teen jos poika ei tottele jne.
Hän on n.5 vuotias.

-Kiitos-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu