Olemme suunnitelleet heinäkuuksi omatoimimatkaa Sopot:iin. Mukana lapset 13v ja 3,5v. Vuokraisimme huoneiston, ei hotellia. Viikon reissu ajatuksena, löytyykö ajankulua? Rantaelämää, kävelyä, katselemista. Vuokraisimme mahdollisesti auton, jos tarpeen.
Kaikki kommentit kohteesta tervetulleita. Majoitussuosituksia otetaan vastaan mielihyvin.
Sopot ja lapsiperhe, kesäksi
9
1386
Vastaukset
- Sopottiiin
Menkää omalla autolla,kuten me.Tallinnan kautta.Perillä Sopotissa menette
kaupungin infopisteelle.Siellä on iso liuta vanhoja miehiä tarjoamassa yösijaa.
Ei maksanut lähellekään hotellihintaa. Kahden huoneen huoneisto oli meillä.- autollako?
Jos he asuvat jopa 200 - 300 km etäisyydellä Turusta, auto kannattaa jättää kotiin tai lentokentälle ja saapua suoralla WizzAirin lennolla Gdanskiin. Nopeasti, mukavasti, edullisesti.
- GOOD DEALS
KATSO WWW.BOOKING.COM
- Sopot on ihana
Sopot on ihana! Olen asunut siellä. En kuitenkaan tiedä asunnon vuokraamisesta, varmaan löytyy. Pitänee vähän katsella netistä.
Rannat on hienot. Sopotissa on kesällä tungokseen asti turisteja, mutta mahtuuhan sinne sekaan.
Jos auton vuokraatte, on ykköskohde seudulla ilman muuta Malborkin linna, noin (vajaan) tunnin ajomatka. Ennen oli pikkuteitä, en tiedä onko nykyään nopeampia yhteyksiä. Laita googleen "malbork castle", niin saat linkkejä, mm hienoja kuvia.
En jättäisi mistään hinnasta käymättä. Siellä lapset voi leikkiä ritareita. On ruokaa ja vessoja, eli voipi viipyä niin kauan kuin huvittaa.
Gdanskin vanha kaupunki, pääsee paikallisjunalla.
Gdyniassa on merimuseo, en ole käynyt, mutta lapset saattaisi tykätä.
Ruokapaikkoja löytyy ja ruoka on melkein aina hyvää.
Puolalaiset tykkää lapsista, joten kohtelu on sen mukaista.
Normaali varovaisuus taskuvarkaiden varalta suositeltavaa, aina turismikeskuksissa, niin siellä kuin myös Suomessa.
Lapset varmaan nauttii eniten rannalla olosta. - Sopottilainen
Tässä turistitoimiston linkki
http://www.sopot.pl/eGmina/en/infozone/Informacje/IT/modules/events/0001.html
siellä varmaan puhutaan englantia ja saksaa ja ehkä muitakin kieliä.
Täältä löytyy ainakin joitakin apartementoksia
http://www.staypoland.com/en/hotel/sopot/all/
Sopotissa on eläintarha, mutta en tiedä, onko investoitu. Ennen oli vähän reppana. - autollako?
Eläintarha on toki lähellä, mutta Gdanskin puolella, Oliwa -kaupunginosassa http://www.zoo.gd.pl/index.php?mod=article&aid=11
Ja jälleen kerran. Sopotista on niin hyvät junayhteydet, ettei autoa yleensä tarvita. Malborkiin kulkee noin kaksikymmentä suoraa junavuoroa päivässä, esim.
Sopot 6.58 - Malbork 8.16 (pikajuna)
Sopot 8.57 - Malbork 10.25 (taajamajuna)
Sopot 10.49 - Malbork 12.03 (pikajuna)
Sopot 11:07 - Malbork 12.28 (taajamajuna)
Pikajunalippu maksaa noin 5 euroa, perhe saa alennuksen. - Taas kesällä Puolaan
Siis ei missään nimessä millään autolla, siis autolomat on erikseen, mutta silloinkin ihan muualle kuin Via Balticalle!
Ainoa oikea tapa on ostaa WizzAirilta liput:
http://wizzair.com/en-GB/Search
Meidän 4 henkinen perhe on nyt kahdesti lentänyt turusta ja kalleimillaan meno-paluu on ollut 110€, ilman luottokorttiakin pystyy lennot buukkaamaan maksamalla tilille.
Huoneita ja huoneistoja olemme buukanneet booking.comin ja trivago.fi kautta.
Rantaelämää voi Sopotissa viettää, siihen tarkoituseenhan se on aikoinaan rakennettukkin euroopan pisimmän puulaiturin myötä.
Sopot kuuluu kolmen kaupungin ryppääseen Gdanskin Ja Gdynian ohella, niiden väliä on helppo kulkea paikallisjunalla joka on meidän mittapuun mukaan liki ilmaista. Eli mielestäni autoa ette tarvitse, Malborin linnaankin pääsee kätevästi junalla. Gdanskissa on iso eläintarha jonne pääsee kätevästi samalla paikallisjunalla kun vain jää Oliwassa pois.
Kaiken tarvitseman tiedon saat kun selaat tuota läpi:
http://www.pienimatkaopas.com/gdansk/
Onnea matkaan!- Paitsi_että
Jokainen matkailija päättää itse sen mikä on oikea tapa matkustaa.
- Tripsterimies
Mahtava lomapaikka! Tässä hyviä vinkkejä
https://www.tripsteri.fi/sopot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1748483KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4537657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763890Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633716Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183074Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552855Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442071- 1262066
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211841