Sopot ja lapsiperhe, kesäksi

Kurissa

Olemme suunnitelleet heinäkuuksi omatoimimatkaa Sopot:iin. Mukana lapset 13v ja 3,5v. Vuokraisimme huoneiston, ei hotellia. Viikon reissu ajatuksena, löytyykö ajankulua? Rantaelämää, kävelyä, katselemista. Vuokraisimme mahdollisesti auton, jos tarpeen.
Kaikki kommentit kohteesta tervetulleita. Majoitussuosituksia otetaan vastaan mielihyvin.

9

1406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sopottiiin

      Menkää omalla autolla,kuten me.Tallinnan kautta.Perillä Sopotissa menette
      kaupungin infopisteelle.Siellä on iso liuta vanhoja miehiä tarjoamassa yösijaa.
      Ei maksanut lähellekään hotellihintaa. Kahden huoneen huoneisto oli meillä.

      • autollako?

        Jos he asuvat jopa 200 - 300 km etäisyydellä Turusta, auto kannattaa jättää kotiin tai lentokentälle ja saapua suoralla WizzAirin lennolla Gdanskiin. Nopeasti, mukavasti, edullisesti.


    • GOOD DEALS

      KATSO WWW.BOOKING.COM

    • Sopot on ihana

      Sopot on ihana! Olen asunut siellä. En kuitenkaan tiedä asunnon vuokraamisesta, varmaan löytyy. Pitänee vähän katsella netistä.
      Rannat on hienot. Sopotissa on kesällä tungokseen asti turisteja, mutta mahtuuhan sinne sekaan.
      Jos auton vuokraatte, on ykköskohde seudulla ilman muuta Malborkin linna, noin (vajaan) tunnin ajomatka. Ennen oli pikkuteitä, en tiedä onko nykyään nopeampia yhteyksiä. Laita googleen "malbork castle", niin saat linkkejä, mm hienoja kuvia.
      En jättäisi mistään hinnasta käymättä. Siellä lapset voi leikkiä ritareita. On ruokaa ja vessoja, eli voipi viipyä niin kauan kuin huvittaa.
      Gdanskin vanha kaupunki, pääsee paikallisjunalla.
      Gdyniassa on merimuseo, en ole käynyt, mutta lapset saattaisi tykätä.
      Ruokapaikkoja löytyy ja ruoka on melkein aina hyvää.
      Puolalaiset tykkää lapsista, joten kohtelu on sen mukaista.
      Normaali varovaisuus taskuvarkaiden varalta suositeltavaa, aina turismikeskuksissa, niin siellä kuin myös Suomessa.
      Lapset varmaan nauttii eniten rannalla olosta.

    • Sopottilainen
    • autollako?

      Eläintarha on toki lähellä, mutta Gdanskin puolella, Oliwa -kaupunginosassa http://www.zoo.gd.pl/index.php?mod=article&aid=11

      Ja jälleen kerran. Sopotista on niin hyvät junayhteydet, ettei autoa yleensä tarvita. Malborkiin kulkee noin kaksikymmentä suoraa junavuoroa päivässä, esim.
      Sopot 6.58 - Malbork 8.16 (pikajuna)
      Sopot 8.57 - Malbork 10.25 (taajamajuna)
      Sopot 10.49 - Malbork 12.03 (pikajuna)
      Sopot 11:07 - Malbork 12.28 (taajamajuna)

      Pikajunalippu maksaa noin 5 euroa, perhe saa alennuksen.

    • Taas kesällä Puolaan

      Siis ei missään nimessä millään autolla, siis autolomat on erikseen, mutta silloinkin ihan muualle kuin Via Balticalle!
      Ainoa oikea tapa on ostaa WizzAirilta liput:

      http://wizzair.com/en-GB/Search

      Meidän 4 henkinen perhe on nyt kahdesti lentänyt turusta ja kalleimillaan meno-paluu on ollut 110€, ilman luottokorttiakin pystyy lennot buukkaamaan maksamalla tilille.
      Huoneita ja huoneistoja olemme buukanneet booking.comin ja trivago.fi kautta.

      Rantaelämää voi Sopotissa viettää, siihen tarkoituseenhan se on aikoinaan rakennettukkin euroopan pisimmän puulaiturin myötä.
      Sopot kuuluu kolmen kaupungin ryppääseen Gdanskin Ja Gdynian ohella, niiden väliä on helppo kulkea paikallisjunalla joka on meidän mittapuun mukaan liki ilmaista. Eli mielestäni autoa ette tarvitse, Malborin linnaankin pääsee kätevästi junalla. Gdanskissa on iso eläintarha jonne pääsee kätevästi samalla paikallisjunalla kun vain jää Oliwassa pois.

      Kaiken tarvitseman tiedon saat kun selaat tuota läpi:
      http://www.pienimatkaopas.com/gdansk/

      Onnea matkaan!

      • Paitsi_että

        Jokainen matkailija päättää itse sen mikä on oikea tapa matkustaa.


    • Tripsterimies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1730
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      221
      1351
    4. 74
      1326
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      63
      1186
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1049
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      863
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe