Minkähänlainen paketti olisi passeli pienehkön tilan äänentoistoon jossa halutaan hyvää ( tai edes siedettävää) taustamusaa mutta ei kuitenkaan upottaa hirveästi rahaa siihen? Tila on n. 3 * 7m ja suorakaiteen muotoinen. Olisikohan esim. tuollaiset Audio Pron Addon Fivet riittävät:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/7410/djsxj/Audio-Pro-Addon-Five-aktiivikaiutinpari-punainen
Sitten tuo vahvistinkin vielä...Meininki olisi pysyä kokonaiskustannuksilla alle 500e.
Tarkoitus olisi saada laadukasta ääntä kuitenkaan luukuttamatta täysillä...
Kiitokset avusta jo etukäteen
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/7410/djsxj/Audio-Pro-Addon-Five-aktiivikaiutinpari-punainen
Sitten tuo vahvistinkin vielä...Meininki olisi pysyä kokonaiskustannuksilla alle 500e.
Tarkoitus olisi saada laadukasta ääntä kuitenkaan luukuttamatta täysillä...
Kiitokset avusta jo etukäteen
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nuo ovat aktiivikajarit, joten ne eivät tarvitse kuin äänilähteen, vaikka mp3 soittimen ja sopivat piuhat.
Minkälaista musaa on tarkoitus toistaa? Nuorekkaasti niin että bassot erottuu vaiko ei? Noilla ala-bassot ei kuulu eikä häiritse
Kiitokset vastauksesta! Tarkoitus olla joo nuorekaskin paikka mut ei kuitenkaan mitään elektrohifistelyä eli kaikentyyppistä musiikkia ja lähinnä Spotifystä. Ilmeisesti kuitenkin Audio Pron kajarit ovat aika laadukkaita? Tuo olis just tarkoituksen mukaista että saa vieläpä helposti langattomasti ääntä.
Jos on siis kaksi kajaria tuon kokoisen tilan kulmissa niin ääni kuuluu pehmeästi ja särkemättä ja riittäen taustamusaksi?
Ehkä vähän tyhmiä kysymyksiä mut itsellä tää audiotekniikka jääny tuonne 80-luvulle :)
En uskalla noista ämyreistä sanoa mitään tarkempaa, kun en ole itse niitä kuullut. Muistathan että taustamusa vaatii Teostolta/Gramexilta luvat, sopimukset ja maksut.
Audio pro on merkkinä ihan ok keskiluokkaa. Peittoaa muovi Sonyt ym.
Nuorekasta soundia voisi kyllä saada paremmin subbarilla varustetulla setillä. Millä, sitä en osaa sanoa.
Laatu maksaa kahvioon suosittelisin ihan kunnon aktiiveja.
http://www.thomann.de/fi/behringer_b2030a_truth_aktivmonitor.htm
tuolla on muutenkin hyvä valikoima aktiivimonitoreja.
http://www.thomann.de/fi/aktiiviset_lahikenttamonitorit.html
vaikka kahvila pieni onkin tuskin kuitenkaan lähikenttä.
Kiitos ja anteeksi kun en oo ehtiny vastaamaan. Tuli hommattua nuo edellä mainitut Audio Prot ja paskathan ne on. Siis soundi riittäis varmaan jotenkin mut toimivuus pykii. Kajarit toimii sen langattoman donglen kanssa aina joskus mut harvoin ja aina ihan helvetinmoinen virittäminen. Ei olis uskonu et noin paskaa saa noin suhteellisen "isolla" rahalla...Tuotetukeen pitää alkaa soittelemaan kun joulu on lusittu.