Ideoita kehiin

TV:stä tulee tosi huonoa ohjelmaa. Yhdet uutiset kun katsoo, se on siinä, samat uutiset aina ½ tunnin välein. Iltaisin ei paljon mitään katsottavaa, olisi edes kunnon katsottavia elokuvia, mutta kun ei. Ne ajan patinoimat vanhat suomalaiset filmit on jo nähty tuhat kertaa.

Olen ehkä liian vaativa katsoja, siksi tulee paettua tähän sosiaalisen median verkkoihin. Käsitöitä tulee tehdyksi iltaisin ja iltasitsejä silloin tällöin naapureiden kanssa. Kaupunki tarjoaa konsertteja ja elokuvateatterit uusinpia elokuvia joissa on tullut vietettyä aikaa.
Matkat antavat uutta sykettä päiviin. Lähipubissa on sellaista pulinaa ja pörinää karaokelauluineen, pari käyntikertaa riitti.

Aina on keksittävä jotakin menoa, jos ei muuta paikallislehdestä päivän tapahtumat tai sitten ulkoilua autoilun muodossa lähialueille.
16102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kerrankin järkevä aloitus, joita ei täällä paljoa ole. Taisi olla ns. kakkakeskustelu (cacando) edellinen.

Televisio on tosiaan niin turhanpäiväinen vehje kuin voi olla. Se valtaa ihmisen mielen niin, että monet tänne kirjoittelevat vain joistakin tv-ohjelmista. On siinä eämä kapeaa!

Viisaasti teet, kun toimitat koko tv-laitteet lähimmälle ongelmajätteiden keruupaikalla.

Niin saat enemmän aikaa käydä pubeissa ja nauttia hauskasta seurasta sekä autoilla ympäristössä, klunhan et tee sitä heit pubissa olon jälkeen.

Kun luovut televisiosta, ehdit myös enemmän tekemään muitakin kiinnostavia aloituksia tänne palstalle.

Äänestä
  • Telkkariohjelmien haukkuminen on niin kaluttu ja tylsä aloitus kuin olla voi. Pubeissa ei kyllä seitsenkymppisiä näe, onneksi, mitä iloa on örisevien juoppojen katselussa ja kuuntelussa ja lihottaakin se kalja. Läskistyy ja laiskistuu, kun autolla ajaa ulkoilemaan ja saastuu ilmakehäkin siinä.

    Äänestä

  • vali.koiva kirjoitti:

    Telkkariohjelmien haukkuminen on niin kaluttu ja tylsä aloitus kuin olla voi. Pubeissa ei kyllä seitsenkymppisiä näe, onneksi, mitä iloa on örisevien juoppojen katselussa ja kuuntelussa ja lihottaakin se kalja. Läskistyy ja laiskistuu, kun autolla ajaa ulkoilemaan ja saastuu ilmakehäkin siinä.

    Mitä sinä valikoiva sitten ehdotat eläkeläisen ajankuluksi, kysyy mummo, kun kritisoit kaikkea.

    Äänestä

  • mummi kaupungista kirjoitti:

    Mitä sinä valikoiva sitten ehdotat eläkeläisen ajankuluksi, kysyy mummo, kun kritisoit kaikkea.

    telkkaria, kyllä siitä vaan hyvääkin ohjelmaa löytää kun valikoi. Onko se KAIKEN kritisointia jos ei pubia eikä autolla ulkoilua pidä hyvänä `
    Minä ehdotan että kävelkää porukalla sauvoilla, laittakaa vuorotellen ruokaa, tehkää vapaaehrtoistyötä vaikka kirkolla, laulakaa yhdessä ja käykää katsomassa vuoteen omia, ulkoiluttakaa vanhuksia, käykää kirjastossa ja taidenäyttelyissä. Ei tarvitse autoa eikä maksa juuri mitään.

    Äänestä

  • Oletko sinä kyllästynyt maailman menoon?

    Äänestä

  • mummi kaupungista kirjoitti:

    Mitä sinä valikoiva sitten ehdotat eläkeläisen ajankuluksi, kysyy mummo, kun kritisoit kaikkea.

    Mummo maalta, mitä elämä olisi ilman televisiota?

    Äänestä

Kun aloittaa ja sitten itse vastaa hiukan myötäillen ja neuvoen voi joku jatkaa, kuten minä.
televisiossakin yli sata kanavaa tarjontaa on joka päivä

Äänestä

Juu --hyviä on nämä nykyajan laitteet -- se oli ennen kun isä lampunosti ,kun mentiin tarinoimaan naapurii. .
Mitä purnaamista tässä nykymaailman laitteissa on .
Nappia painamalla saa kanavat vaihdettua . Muistan kun ei ollut edes kaukosäädintä.

Äänestä
  • Muistan ajan jolloin ei ollut tv. tuli mustavalkoinen. vari. diki. vaikeita ohjelmoida.
    HYVIÄ ohjelmia dokumentit -- luontoohjemat- dokumentit- maailmanmatkaajat.- sarjat-- tanskalainen maajussi.

    ym. minulle riittää. en kesäisin paljon katsele. olen ulkotöissä.
    talvella hiihtelen valokuvaan ym. urheilua en katso.

    vanhat elokuvat ovat kylla usein ,mutta on ihmisiä jotka ei ole niitä koskaan katsonut. joten olen tyytyväinen tähän tuotantoon ja hintaan.

    elkuvissa käynti tulee paljon kallimmaksi. hyvää joulun odotusta.

    Äänestä

Joko olette hankkineet elämän aloittajan toivomushan oli sellainen

Äänestä

mulla hyvä idea,,,

ala tehdä käsitöitä, ja samalla kuuntele radiosta joko musiikkia tai asiaohjelmia,
niin minä teen ku ei ole TV:ssä katsottavan arvoista ohjelmaa,

päivällä voi käydä pikkulenkillä,

välliin istuu tällä koneella,,

Äänestä

Ei vielä koskaan ole tuntunut aika menevän pitkäksi, jaksan joskus käsitöitä tehdä,
laitan ruokani itse,en vielä ikinä einestä ole ostanut.Kyllä ohjelmaa on ..
netissä on monipuolista luettavaa,hyvääkin seikkailkaa ja etsikää,tämä kanava ohikulkeissa myös kiva.

Äänestä

Nyt parhaillaan tulee mielenkiintoinen dokumentti pätkä TV-1 kanavalla. Muuten. Viimeksi olen katsonut päiväsaikaan töllää Persianlahden sodan aikana.

Äänestä

Kyllä meille ainakin telkkarista tulee yllin kyllin tarjottavaa.
Ylen kanavat antavat tietopohjaista infoa, Teemalta tallennan aina sunnuntai-illan elokuvat, niin nytkin, vaikka länkkäri onkin.

Muilta kanavilta tulee nykyisin elokuvia ja sarjoja lähes ympäri vuorokauden.

Äsken katsoimme hiljentyen dokumentin Koivulahden lentoturmasta, jonka itsekin muistan kuin eilisen päivän.

Illan mittaan pitää käydä ihailemassa tähtisadetta.

Äänestä

nee...



taidat olla YLE:n johtajan sukulainen, hah,,

Äänestä

Vanhetessaan ihminen kyllästyy kaikkeen jopa ruokaan.
Olemme tulossa hissun kissun maaliin ja sen lähestyessä alkaa yksi jos toinenkin arkinen tärkeys menettää mielenkiinnon.
Onneksi kirjoitukset mielenkiinnon vähentymisestä ei sotke toisten elämää,
vaan jatkuu omia polkuja toistaiseksi kaikenlainen kanssakäyminen, tv, reissut ja ystävät ovat hyvä voimavara pitää oma mieli virkeänä.
Enhän minä tietenkään tarkoita että kaikilla on hyvä olla, mutta pienikin lenkki ulkoilmassa säästä huolimatta on hyvä lääke, kannattaa kokeilla.

Medioita seuraten pysyy keskustelujen piirissä koti- ja ulkomaan asioissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hanki elämä kirjoitti:

TV:stä tulee tosi huonoa ohjelmaa. Yhdet uutiset kun katsoo, se on siinä, samat uutiset aina ½ tunnin välein. Iltaisin ei paljon mitään katsottavaa, olisi edes kunnon katsottavia elokuvia, mutta kun ei. Ne ajan patinoimat vanhat suomalaiset filmit on jo nähty tuhat kertaa.

Olen ehkä liian vaativa katsoja, siksi tulee paettua tähän sosiaalisen median verkkoihin. Käsitöitä tulee tehdyksi iltaisin ja iltasitsejä silloin tällöin naapureiden kanssa. Kaupunki tarjoaa konsertteja ja elokuvateatterit uusinpia elokuvia joissa on tullut vietettyä aikaa.
Matkat antavat uutta sykettä päiviin. Lähipubissa on sellaista pulinaa ja pörinää karaokelauluineen, pari käyntikertaa riitti.

Aina on keksittävä jotakin menoa, jos ei muuta paikallislehdestä päivän tapahtumat tai sitten ulkoilua autoilun muodossa lähialueille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu