Joulu tulee, ajattelin antaa osakkeita lahjaksi. Ideani olisi tällainen:
Minulla on yksi ylimääräiseksi jäänyt tyhjä salkku joka olisi jo pitänyt lopettaa, mutten ole muistanut. Minulla on tällainen idea:
1. Ostan osakkeita tyhjään salkkuuni esim. 100kpl, säästän välityskuluissa.
2. Holdaan niitä salkussani x-aikaa joulun jälkeen ensi vuonna avaan kaksi salkkua lapsille (ei omia)
3. Osakkeet siirretään heidän salkkuihinsa.
Tuleeko tästä jotain kuluja joita pitäisi huomioida? Varainsiirtovero tms?
Osakkeita lahjaksi
2
176
Vastaukset
- oksaltakotippunut
Ajatelkaa, olen sijoittanut 25 vuotta, enkä ymmärrä tuota viestiä. Mikä on tyhjä salkku, arvo-osuustilikö? Kertokaapa ihmiset!
- kulut & verot
a) Mistähän kuluista mahtaa oikein olla kysymys. Uusien salkkujen avaukseen liittyvistä ja salkkujen kesken tapahtuvista arvopaperien siirtokuluista?
b) Vai mahdollisista veroseuramuksista lapsille tehdyn lahjoituksen seurauksena, sikäli kun se ei asetu verottoman lahjoituksen kategoriaan?
Mikäli huolenaiheena on nro 1, niin huolet ovat kovin olemattomia.
Ps. Mitensäästä välityskuluissa / siis välityspalkkioissa, sillä nehän tulevat maksuun salkkujen lukumäärästä riippumatta? Sen sijaan säilytyspalkkioihin se saatta vaikuttaa riippuen välittäjästä.
Vaikuttaa toiminta olevan sen verran verkkaista (?), että kannattaa ehkä harkita arvo-osuustilin avaamista Nordnetiin jossa ainakaan toistaiseksi ei ole säilytyspalkkioita. Vain kaupankäynti maksaa, eli peruskulut ovat maltilliset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950