kun ulkona tehdään lumityötä! Muuten sattuu näitä enemmänkin. Kovin valitettava tapaus mutta kyllä jokainen traktorinkuljettaja tietää että ei voi nähdä joka suuntaan.
Samoin kesällä jos kaivaa pihalla niin parempi laittaa lapset Muumia katsomaan siksi aikaa!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012120916428367_uu.shtml
Samoin kesällä jos kaivaa pihalla niin parempi laittaa lapset Muumia katsomaan siksi aikaa!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012120916428367_uu.shtml
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mökki traktoreita lienee maassamme paljon, jotka pyörivät juuri pihan tuntumassa, jossa myös lapset leikkivät. Pienet lapset on tosi arvaamattomia ja lapsiin ei siten voi luottaa. Ainut vaihtoehto on nähdä ja tarkkailla heidän sijaintinsa tai sitten pitää lapset sisällä sen ajan kun käyttää traktoria pihassa.
Pahinta, mitä perhe voi kohdata tapahtui heille. Osanottoni
Tuli tuosta mieleen tapaus kun olin puimassa ja tulossa tyhjentämään puimurin säiliötä, päätinki tällä kertaa tyhjentää säiliön peräkärryn toiselta puolelta koska kuorma oli puoltava. Nyt jouduinkin peruuttamaan puimurin ja huomasin, että joudun peruttamaan pressun päälle joka oli maassa. Ajattelin, ettei se siitä rikki mene ja jatkoin peruuttamista. Silloin huomasin peilistä, että pressu liikahti keskeltä, ja samassa oivalsin, että 4 v poikani oli tullut katsomaan puimista ja mennyt sitten piiloon pressu alle koska tiesi, että pellolle ei saa tulla. Olisi varmasti käynyt huonosti jos en edellisellä säiliön tyhjennyskerralla olisi putsanut ja kääntänyt peilejä oikeaan asentoon.