http://fi.wikipedia.org/wiki/Varvasastuja
Varvasastujia ovat nisäkkäät, joilla kävellessä ainoastaan varpaat osuvat maahan. Varvasastujat pystyvät yleensä liikkumaan nopeammin ja ketterämmin kuin kanta-astujat. Varvasastujia ovat esimerkiksi useimmat petoeläimet ja märehtijät.
Tutuimpia varvasastujia lienevät kissat ja koirat. Ihminen sen sijaan on kanta-astuja. Kavioeläimet ovat taas puolestaan kärkiastujia.
Kantapää
6
422
Vastaukset
- jussujee
hihiiihihihhhihihihihihihi
- homhomhomkuskuskus
Paitsi että älykäs, toiset huomioon ottavat ihminen osaa kävellä päkiöillä sen kummemmin siitä numeroa tekemättä.
Toisaalta on hauska välillä kävellä kantapäillään ihan vain naapurin kyrpäheikin kiusaksi - astun kantapäillä
Ihminen on tosiaan kanta-astuja, kuten aloittaja totesi. Eli astutaan kantapäillä. Tässä foorumissa kirjoittaville siinä on jotain outoa ja ihmeellistä, nille, jotka siitä rutisevat ja valittavat.
- kaapakili
Tämän vuoden jossain Tiede lehden numerossa oli artikkeli, että ihminen saattaa sittenkin olla päkiäastuja, mutta nykyaikaiset kengät ovat pilanneet askelluksen, varsinkin kengät joissa on korot ovat pahimpia askelluksen vihollisia.
- Anonyymi
Mä astuin ihan tahallaan mikko känsälän kantapäille ja nauroin päälle kun se oli niin heikko ettei se pystynyt puolustautumaan minua vastaan.
- Anonyymi
Eestiläiset ovat kanta-astujia jo syntymästään! Siinä kantapää jytisee, rappaukset irtoaa kun tämä heimo kävelee asunnossa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253805Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42230- 1101632
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241289Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99870Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77797- 86741