Sallitko 12v tytön seurustella 14v pojan kanssa???

Ikäero

Tyttäreni tuli pari tuntia sitten sanomaan että hän seurustelee 14v pojan kanssa. Hyväksyin asian mutta jäi silti mieleen tuo ikäero. En tiedä mitä asialle tehdä. Hän on ennenkin seurustellut, mutta poika oli myös 12v. Eikös tytön pitäisi olla poikaa vanhempi kun poika kehittyy tyttöä hitaammin. Odotan innolla pojan näkemistä.
Eli sinäänsä seurustelu on minulle ok, mutta ikäero ei saisi olla noin iso. Mitä mieltä olet asiasta? Täytyykö kieltää vai antaa jatkua??

Kiitos vastauksista.

-Kristiina

9

2479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      12-vuotias on aika nuori seurustelemaan. Vai mitä se tarkoittaa tuon ikäiselle? Kädestä pitämistä, pussailua, tapailua?

      Älä ainakaan kiellä, mutta puhu tyttäresi kanssa siitä mitä seurustelu on ja mikä on sinusta sopivaa hänen ikäiselleen.. Muistuta, ettei tee mitään mitä ei itse halua eikä kaikkeen tarvitse suostua. Sano, että sinulle voi kertoa kaikista huolista etkä suutu.

      • LUE

        OON KOHTA 11 JA SEURUSTELEN LAHOPÄÄ


    • Varmuus kaikessa

      Noo eipä tuossa varmaan mitään pahaakaan ole ja vaikea sitä on kieltääkään. Onko tyttö aikaisin kehittynyt tai mahdollisesti jo kiinnostunut seksistä? Jos on niin kannattaa varmaan ostaa varmuuden vuoksi kotiin kondomeita ja vaivihkaa tehdä tytölle selväksi missä niitä löytyy.. 14 vuotiaan pojan luonto kyllä ajaa ennen pitkää puuhun eli jos luulet että tyttösi voi olla kiinnostunut suostumaan pojan ehdotuksiin on parempi olla valmistautunut vaikka se hurjalta tuossa iässä vielä voi tuntuakin.. Lasten uteliaisuutta ei kannata aliarvioida ja vaikea on tietää mitä puuhaavat koulun jälkeen iltapäivisin vaikka eivät öitä yhdessä vietäkään..

    • JULIAMO:)

      Menin ite vuotta aikasemmin kouluun ja oon 12 ja seiskalla. Synnyin syyskuussa. En seurustele virallisesti, mut ollaan puhuttu siitä pojan kanssa. Se on mun koulussa rinnakkaisluokalla ja täyttää tammikuussa 14. Se on mua paljon vanhempi siis mut ei ikä merkitse jos ollaan samalla aaltopituudella. Poika haluu viatonta seurusteluu kuten minäki. Big deal? :)

    • Tyttö 13.v

      Saa 12.v seurustella 14.v kanssa

    • Riippuu pojasta

      Joo.. Se kyl tietysti riippuu ihan kyseisestä pojasta. Itse olen 14 vuotias poika ja tiedän kyllä mitä meidän ikäisillä pojilla yleensä päässä liikkuu. On niitä kellä on kiire sänkyyn jne. Kuhan etenevät rauhassa eivätkä hötkyile minnekkään liian nopeasti.

    • Älä anna.

      Ehdottomasti ei sallittua.

    • 18.v tyttö

      Toakin anna jos tyttö on sen ansiosta onnellinen(:

    • Anonyymi

      Sori ku vastaan tosi myöhään, mutta itse antaisin seukata koska ite oon kiinnostunut mua 2 vuotta vanhemmasta. Oon 12, poika 14.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe