Noissa joissain talopaketeissa kehutaan perustuksien sisältyvän hintaan, mutta osakseen joutuu itse hankkimaan perustuksiin siäpuoliset sora täytöt.. mitähän näillä taikoitetaan?
Sisäpuoliset sorat?
8
1326
Vastaukset
- 34242332
Normaali talopaketissa varmaan oletetaan perustamistavaksi seuraavaa: anturaperustus (teräsbetoni), jonka pällä 4-5 varvia (80-100cm) harkkosokkelia (tai vastaavasti valetaan betonista / elementti). Maavarainen lattiasi tulee lähtemään noin tuon sokkelin yläpinnan tasolta/vähän alempaa, joten tuo vajaa metri tulee täyttää. (Talopaketeissa käytetään yleensä maavaraista lattiaa koska se on talotoimittajalle halvempi kuin rossipohja) Riippuen maaperästä ja kaivuutavasta, tavaraa voi mennä monta kasetillista tai sitten vain vähän kapillaarikatkoksi. Periaatteena esim seuraava: maa kaivetaan lattian alta kantavaan maahan asti, sitten mursketäyttöä/sepeliä välikerrokseen, ja viimeinen 300mm sepeliä kapillaarikatkoksi, sitten 200mm eps, ja betonilaattalattiavalu.
Senpä takia sisätäyttöjen määrä ja sitä kautta hinta ovat täysin riippuvaisia rakennuspaikan maaperästä yms. Hinta voi vaihdella parista sadasta eurosta moneen tuhanteen euroon pelkän materiaalin kohdalla. Sitten tiivistykset ja konetyöt päälle. Kannattaa googlata kuvahausta perustukset niin selvenee periaate. - Fnfnfnfnf
Kun sokkeli on muurattu niin se kaadetaan täyteen sepeliä ja tasoitetaan. Tasoitetun sepelin päälle levitetään styroxit eristeeksi ja lattia valetaan siihen päälle.
Ulkopuoliset täytöt on sitten sitä, että sen sokkelin viereen talon ulkopuolelle kaadetaan sepeliä niin paljon että tulee tasainen maanpinta talon ympärille ja loiva kaato talosta pois päin.
Meillä maksoi joitain tuhansia euroja täyttötyöt.
Maatyöt ja täytöt oli yhteensä noin 25-30.000.- 4234322242
No jaa? Ei sitä kyllä automaattisesti sepelillä tarvitse täyttää. Täyttöä voi tulla vaikka 1,5 metriäkin. Alkaa vähän sisätäyttö maksamaan jos sepelillä täytät? Sama ulkopuolella... Monttuahan voi olla vaikka kuinka monta metriä, vierustat sepelillä ja muu täyttö murskeella/täytehiekalla tms.
Eli riippuu olosuhteista. - Fnfnfnfnf
4234322242 kirjoitti:
No jaa? Ei sitä kyllä automaattisesti sepelillä tarvitse täyttää. Täyttöä voi tulla vaikka 1,5 metriäkin. Alkaa vähän sisätäyttö maksamaan jos sepelillä täytät? Sama ulkopuolella... Monttuahan voi olla vaikka kuinka monta metriä, vierustat sepelillä ja muu täyttö murskeella/täytehiekalla tms.
Eli riippuu olosuhteista.Juu, ihan oikeasssa olet. Yksinkertaistin hieman kun kysymyksestä saattoi päätellä, että kysyjä ei ole kovin syvällisesti perehtynyt asiaan.
- nimetön,.
Fnfnfnfnf kirjoitti:
Juu, ihan oikeasssa olet. Yksinkertaistin hieman kun kysymyksestä saattoi päätellä, että kysyjä ei ole kovin syvällisesti perehtynyt asiaan.
niin, eikös perustat tehdä niin, että ensin kaavitaan maata kantavaan asti, sitten suodatinkangas, sora, kivijalka,sokkelivarvit. Tuleeko se jotenkin näin? Niin eikös se täyttö ole aina sama määrä tällöin?, entäs jos tulee paalutus tarve? Miten,mitä laatalle tehdään?
Entäs millainen on rossi perustassa tämä vastaava sora? - Okkkvc
nimetön,. kirjoitti:
niin, eikös perustat tehdä niin, että ensin kaavitaan maata kantavaan asti, sitten suodatinkangas, sora, kivijalka,sokkelivarvit. Tuleeko se jotenkin näin? Niin eikös se täyttö ole aina sama määrä tällöin?, entäs jos tulee paalutus tarve? Miten,mitä laatalle tehdään?
Entäs millainen on rossi perustassa tämä vastaava sora?Täyttötarve on eri maalajeilla eri. Jos kantava maa on metrin päässä, joudutaan koko pohja raapimaan metriin asti auki ja täyttämään lattian alta kokonaan. Jos taas kantava maa on heti pinnassa, riittää kun raapii anturan ja sokkelin kohdat metriin ja lattian alta vain kapillaarikatkon verran. Esim 150 neliön pohjalla ekaan menee 150m3 tavaraa ja tokaan menee 45m3 tavaraa. Noin 3 kasettia eroa, eli noin 1500e. Plus konetyöt ja tiivistykset.
- ProMaarakentaja
Huh, huh... vittu luottakaa niihin perustussuunnitelmiin... ja tehkää niiden mukaisesti.
(pohjatutkimus, perustamistapa, perustuksien mittapiirros, perustusleikkaukset..)- vanh.ins.
Näyttää sille, mitä vähemmän tietää, sitä "viisaampia" neuvoja annetaan.
Kanattaa katsoa suunnitelmasta, joka on kysyjän tasoiselle välttämätön. Monelle vastaajallekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2664793Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii813237- 382766
- 472533
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451807- 971600
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941378PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441015- 69988
- 100946