Noissa joissain talopaketeissa kehutaan perustuksien sisältyvän hintaan, mutta osakseen joutuu itse hankkimaan perustuksiin siäpuoliset sora täytöt.. mitähän näillä taikoitetaan?
Sisäpuoliset sorat?
8
1348
Vastaukset
- 34242332
Normaali talopaketissa varmaan oletetaan perustamistavaksi seuraavaa: anturaperustus (teräsbetoni), jonka pällä 4-5 varvia (80-100cm) harkkosokkelia (tai vastaavasti valetaan betonista / elementti). Maavarainen lattiasi tulee lähtemään noin tuon sokkelin yläpinnan tasolta/vähän alempaa, joten tuo vajaa metri tulee täyttää. (Talopaketeissa käytetään yleensä maavaraista lattiaa koska se on talotoimittajalle halvempi kuin rossipohja) Riippuen maaperästä ja kaivuutavasta, tavaraa voi mennä monta kasetillista tai sitten vain vähän kapillaarikatkoksi. Periaatteena esim seuraava: maa kaivetaan lattian alta kantavaan maahan asti, sitten mursketäyttöä/sepeliä välikerrokseen, ja viimeinen 300mm sepeliä kapillaarikatkoksi, sitten 200mm eps, ja betonilaattalattiavalu.
Senpä takia sisätäyttöjen määrä ja sitä kautta hinta ovat täysin riippuvaisia rakennuspaikan maaperästä yms. Hinta voi vaihdella parista sadasta eurosta moneen tuhanteen euroon pelkän materiaalin kohdalla. Sitten tiivistykset ja konetyöt päälle. Kannattaa googlata kuvahausta perustukset niin selvenee periaate. - Fnfnfnfnf
Kun sokkeli on muurattu niin se kaadetaan täyteen sepeliä ja tasoitetaan. Tasoitetun sepelin päälle levitetään styroxit eristeeksi ja lattia valetaan siihen päälle.
Ulkopuoliset täytöt on sitten sitä, että sen sokkelin viereen talon ulkopuolelle kaadetaan sepeliä niin paljon että tulee tasainen maanpinta talon ympärille ja loiva kaato talosta pois päin.
Meillä maksoi joitain tuhansia euroja täyttötyöt.
Maatyöt ja täytöt oli yhteensä noin 25-30.000.- 4234322242
No jaa? Ei sitä kyllä automaattisesti sepelillä tarvitse täyttää. Täyttöä voi tulla vaikka 1,5 metriäkin. Alkaa vähän sisätäyttö maksamaan jos sepelillä täytät? Sama ulkopuolella... Monttuahan voi olla vaikka kuinka monta metriä, vierustat sepelillä ja muu täyttö murskeella/täytehiekalla tms.
Eli riippuu olosuhteista. - Fnfnfnfnf
4234322242 kirjoitti:
No jaa? Ei sitä kyllä automaattisesti sepelillä tarvitse täyttää. Täyttöä voi tulla vaikka 1,5 metriäkin. Alkaa vähän sisätäyttö maksamaan jos sepelillä täytät? Sama ulkopuolella... Monttuahan voi olla vaikka kuinka monta metriä, vierustat sepelillä ja muu täyttö murskeella/täytehiekalla tms.
Eli riippuu olosuhteista.Juu, ihan oikeasssa olet. Yksinkertaistin hieman kun kysymyksestä saattoi päätellä, että kysyjä ei ole kovin syvällisesti perehtynyt asiaan.
- nimetön,.
Fnfnfnfnf kirjoitti:
Juu, ihan oikeasssa olet. Yksinkertaistin hieman kun kysymyksestä saattoi päätellä, että kysyjä ei ole kovin syvällisesti perehtynyt asiaan.
niin, eikös perustat tehdä niin, että ensin kaavitaan maata kantavaan asti, sitten suodatinkangas, sora, kivijalka,sokkelivarvit. Tuleeko se jotenkin näin? Niin eikös se täyttö ole aina sama määrä tällöin?, entäs jos tulee paalutus tarve? Miten,mitä laatalle tehdään?
Entäs millainen on rossi perustassa tämä vastaava sora? - Okkkvc
nimetön,. kirjoitti:
niin, eikös perustat tehdä niin, että ensin kaavitaan maata kantavaan asti, sitten suodatinkangas, sora, kivijalka,sokkelivarvit. Tuleeko se jotenkin näin? Niin eikös se täyttö ole aina sama määrä tällöin?, entäs jos tulee paalutus tarve? Miten,mitä laatalle tehdään?
Entäs millainen on rossi perustassa tämä vastaava sora?Täyttötarve on eri maalajeilla eri. Jos kantava maa on metrin päässä, joudutaan koko pohja raapimaan metriin asti auki ja täyttämään lattian alta kokonaan. Jos taas kantava maa on heti pinnassa, riittää kun raapii anturan ja sokkelin kohdat metriin ja lattian alta vain kapillaarikatkon verran. Esim 150 neliön pohjalla ekaan menee 150m3 tavaraa ja tokaan menee 45m3 tavaraa. Noin 3 kasettia eroa, eli noin 1500e. Plus konetyöt ja tiivistykset.
- ProMaarakentaja
Huh, huh... vittu luottakaa niihin perustussuunnitelmiin... ja tehkää niiden mukaisesti.
(pohjatutkimus, perustamistapa, perustuksien mittapiirros, perustusleikkaukset..)- vanh.ins.
Näyttää sille, mitä vähemmän tietää, sitä "viisaampia" neuvoja annetaan.
Kanattaa katsoa suunnitelmasta, joka on kysyjän tasoiselle välttämätön. Monelle vastaajallekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702034
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617