Sisäpuoliset sorat?

kysymys55

Noissa joissain talopaketeissa kehutaan perustuksien sisältyvän hintaan, mutta osakseen joutuu itse hankkimaan perustuksiin siäpuoliset sora täytöt.. mitähän näillä taikoitetaan?

8

1348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34242332

      Normaali talopaketissa varmaan oletetaan perustamistavaksi seuraavaa: anturaperustus (teräsbetoni), jonka pällä 4-5 varvia (80-100cm) harkkosokkelia (tai vastaavasti valetaan betonista / elementti). Maavarainen lattiasi tulee lähtemään noin tuon sokkelin yläpinnan tasolta/vähän alempaa, joten tuo vajaa metri tulee täyttää. (Talopaketeissa käytetään yleensä maavaraista lattiaa koska se on talotoimittajalle halvempi kuin rossipohja) Riippuen maaperästä ja kaivuutavasta, tavaraa voi mennä monta kasetillista tai sitten vain vähän kapillaarikatkoksi. Periaatteena esim seuraava: maa kaivetaan lattian alta kantavaan maahan asti, sitten mursketäyttöä/sepeliä välikerrokseen, ja viimeinen 300mm sepeliä kapillaarikatkoksi, sitten 200mm eps, ja betonilaattalattiavalu.

      Senpä takia sisätäyttöjen määrä ja sitä kautta hinta ovat täysin riippuvaisia rakennuspaikan maaperästä yms. Hinta voi vaihdella parista sadasta eurosta moneen tuhanteen euroon pelkän materiaalin kohdalla. Sitten tiivistykset ja konetyöt päälle. Kannattaa googlata kuvahausta perustukset niin selvenee periaate.

    • Fnfnfnfnf

      Kun sokkeli on muurattu niin se kaadetaan täyteen sepeliä ja tasoitetaan. Tasoitetun sepelin päälle levitetään styroxit eristeeksi ja lattia valetaan siihen päälle.

      Ulkopuoliset täytöt on sitten sitä, että sen sokkelin viereen talon ulkopuolelle kaadetaan sepeliä niin paljon että tulee tasainen maanpinta talon ympärille ja loiva kaato talosta pois päin.

      Meillä maksoi joitain tuhansia euroja täyttötyöt.

      Maatyöt ja täytöt oli yhteensä noin 25-30.000.

      • 4234322242

        No jaa? Ei sitä kyllä automaattisesti sepelillä tarvitse täyttää. Täyttöä voi tulla vaikka 1,5 metriäkin. Alkaa vähän sisätäyttö maksamaan jos sepelillä täytät? Sama ulkopuolella... Monttuahan voi olla vaikka kuinka monta metriä, vierustat sepelillä ja muu täyttö murskeella/täytehiekalla tms.

        Eli riippuu olosuhteista.


      • Fnfnfnfnf
        4234322242 kirjoitti:

        No jaa? Ei sitä kyllä automaattisesti sepelillä tarvitse täyttää. Täyttöä voi tulla vaikka 1,5 metriäkin. Alkaa vähän sisätäyttö maksamaan jos sepelillä täytät? Sama ulkopuolella... Monttuahan voi olla vaikka kuinka monta metriä, vierustat sepelillä ja muu täyttö murskeella/täytehiekalla tms.

        Eli riippuu olosuhteista.

        Juu, ihan oikeasssa olet. Yksinkertaistin hieman kun kysymyksestä saattoi päätellä, että kysyjä ei ole kovin syvällisesti perehtynyt asiaan.


      • nimetön,.
        Fnfnfnfnf kirjoitti:

        Juu, ihan oikeasssa olet. Yksinkertaistin hieman kun kysymyksestä saattoi päätellä, että kysyjä ei ole kovin syvällisesti perehtynyt asiaan.

        niin, eikös perustat tehdä niin, että ensin kaavitaan maata kantavaan asti, sitten suodatinkangas, sora, kivijalka,sokkelivarvit. Tuleeko se jotenkin näin? Niin eikös se täyttö ole aina sama määrä tällöin?, entäs jos tulee paalutus tarve? Miten,mitä laatalle tehdään?

        Entäs millainen on rossi perustassa tämä vastaava sora?


      • Okkkvc
        nimetön,. kirjoitti:

        niin, eikös perustat tehdä niin, että ensin kaavitaan maata kantavaan asti, sitten suodatinkangas, sora, kivijalka,sokkelivarvit. Tuleeko se jotenkin näin? Niin eikös se täyttö ole aina sama määrä tällöin?, entäs jos tulee paalutus tarve? Miten,mitä laatalle tehdään?

        Entäs millainen on rossi perustassa tämä vastaava sora?

        Täyttötarve on eri maalajeilla eri. Jos kantava maa on metrin päässä, joudutaan koko pohja raapimaan metriin asti auki ja täyttämään lattian alta kokonaan. Jos taas kantava maa on heti pinnassa, riittää kun raapii anturan ja sokkelin kohdat metriin ja lattian alta vain kapillaarikatkon verran. Esim 150 neliön pohjalla ekaan menee 150m3 tavaraa ja tokaan menee 45m3 tavaraa. Noin 3 kasettia eroa, eli noin 1500e. Plus konetyöt ja tiivistykset.


    • ProMaarakentaja

      Huh, huh... vittu luottakaa niihin perustussuunnitelmiin... ja tehkää niiden mukaisesti.
      (pohjatutkimus, perustamistapa, perustuksien mittapiirros, perustusleikkaukset..)

      • vanh.ins.

        Näyttää sille, mitä vähemmän tietää, sitä "viisaampia" neuvoja annetaan.

        Kanattaa katsoa suunnitelmasta, joka on kysyjän tasoiselle välttämätön. Monelle vastaajallekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2034
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1445
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1144
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      882
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      836
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      794
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      16
      722
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      703
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      195
      617
    Aihe