Australian poliisi varoittaa, että Applen uusi karttasovellus voi tappaa. Eräs paikka on merkitty 70 km päähän oikeasta sijainnistaan keskelle kansallispuistoa, jossa ei ole vettä lainkaan ja lämpötila voi nousta yli 40 asteeseen. Huh-huh mitä kuraa Apple on päästänyt markkinoille.
http://www.bbc.co.uk/news/technology-20663447
http://www.bbc.co.uk/news/technology-20663447
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eikös apple käytäkin linuks-ytimeen tehtyä androidia? Onko linuks hengenvaarallinen?
Apple ei ole linux.
muutkaan navigaattorit oikein kunnolla ymmärrä järkeviä reittejä. Ei niihin kannata sokeasti luottaa.
T: Pari kertaa metsän keskeltä takaisin kääntynyt.
Vaihda sitten se tubutin-android johonkin järkevämpään laitteeseen. Linuks-ytimeen tehty android-eksyttäjä on hengenvaarallinen!
mikä vika Garminissa sitten on?
"Eikös apple käytäkin linuks-ytimeen tehtyä androidia? "
EI. Mutta eihän Feliks sinun asiantuntemattomuudellasi muuta voi luullakaan.
http://www.tekniikkatalous.fi/multimedia/archive/00073/pila_73757i.png
Otsakkeesi on oikea. Jos omena juuttuu kurkkuun niin ikävä on olo ja ilmakin saattaa loppua.
Muuten tuo viba muistuttaa taannoista MS-reittipalveku mokaa. Kun piti mennä Norjaan ehdotti karttapalvelu Tukholmanlaivaa, sitten piti jatkaa autolla etelä Ruotsiin ja sieltä mennä lautalla Tanskaan. Sieltä sitten Saksan kautta Amsterdamiin ja taas lautalla Lontooseen. Lontoosta piti ajaa jonnekin Skotlantiin ja ottaa taas lautta Osloon!
Kuvaamassasi tapauksessa reitti ei ollut optimaalinen, mutta päämäärä sentään oikein. Tämän ompun moka on astetta vakavampi, kun päämääräkin on väärin. Itselläni on iPhone, ja Oulun lentokenttä on Kruunupyyn lentokentällä. Näitä vastaavia mokia on ilmeisesti tuhansia tai miljoonia tässä versiossa, eli tämä Apple Maps meni tosiaan puihin.
Linuks-ytimeen tehty kurttaus tappaa. Talossa ja puutarhassa, eikun erämaassa!