Onks Suomessa belgipuolelle ilmestynyt huijarikasvattajia? Kuulin huhuja, että nyt olis jo yks tullu, siis joka kauppaa rekisteröityinä ja puhtaina pentuja, jotka eivät sitä oikeesti ole. Jotakin katurakkeja kuulemma ovat.
Huijarikasvattajat
katurautakolli
5589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tullut on. Varokaa! Joku turkkilaisen näköinen huijari.
Kohta huijatut tytöt taluttelevat niitä näyttelyihin. Siellä totuus paljastuu. Noissa riennoissa on pakko olla viralliset paperit ja Kennelliiton oikeaksi hyväksymä mikrosiru. Näyttelyissä ei selittelyt auta.... ei edes tämän turkkilaisen näköisen huijarin.
Onko kyse mahdollisesti tervueeren kasvattajasta?
Varokaa tai joudutte katumaan. Nyt Suomi täynnä kaiken maailman mokkakorvia, jotka valmiit huijaamaan viattomia ihmisiä. Se on ihmeelistä, että imelät konnat onnistuvat huijauksissaan niin helposti. Aina pitää vaatia koirillle viralliset paperit. Ilman oikeita papereita rotukoiria ei pidä koskaan ostaa. Tämäkin huijari myi koiria väärillä papereilla ja läpi meni.
Belgejä kannattaa ostaa vain ja ainoastaan suomalaisilta kasvattajilta, jotka ovat tehneet Kennelliiton kanssa kasvattajasopimuksen ja toimivat sen ohjesääntöjen mukaan. Parhailla kasvattajilla on lisäksi hyvät kansainväliset suhteet, joiden kautta he saavat Suomeen uutta ta testatusti hyvää jalostusmateriaalia. He tietävät myös miten koirien maahantuonti hoidetaan, siten, että pentujen ostajille ei tule rekisteröintiongelmia missään vaiheessa. On erittäin ikävää, että Suomen belgimaailmaan ilmestynyt tämä imelä valehteleva huijari. Onneksi ei ole suomalainen.