Nykyään tuo taiteen tekeminen on helppoa, vai mitä

akvarelli kameralla.

Kun ollaan jollakin matkalla, otetaan valokuvia. Valokuvat nyt eivät sinällään niin hirveän taiteellisia ole, toki on osaamista, jos pystyy vaikkapa ilmassa räpyttelevistä ja juovista linnuista kuvan ottamaan. Mutta siis taidetta siitä tehdään, kun jollakin kalliilla kuvankäsittelyohjelmalla muokataan kuvat ikään kuin vaikkapa vesivärimaalauksiksi ja voidaan pistää näyttely pystyyn.

No, eiks oo kätevää! Hintataso sentään jätetään aika alhaiseksi, että kolmellakympillä sellaisen taideteoksen saisi kotiinsa seinälle. Mutta sitä vaan, että onko se tulostuspaperikaan sitten niin laadukasta, että se taideteos kestää aikaa?

No, se siitä... Pakko vaan kertoilla näistä hienoista akvarellisteista.

4

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vieno Akvarelli-Elli

      "No, eiks oo kätevää! "

      on kyllä juu.


      "Hintataso sentään jätetään aika alhaiseksi, että kolmellakympillä sellaisen taideteoksen saisi kotiinsa seinälle"

      tämä onkin ihan hyvä juttu, sillä muutamia kertoja aloittelevien, suurien luojien valokuvanäyttelyissä käyneenä ja niiden suttuisten 'vadelma kermaviilissä' -kuvien kauheaa pyyntiä ihmetelleenä, olen ihan vaan tyytyväinen jos joku on tajunnut, et taide ei tee rikkaaksi.
      Varsinkaan jos ei osaa.

      • aha.

        ai, no, no, kyllä ne jotkut itteään taiteilijaksi nimittävät, vaikkeivät toki valtakunnan tai maailman, tai edes suurempaa paikallista kiinnostusta herätä. Ateljeet ja kaikki.

        Tais vaan hankkii hyvät joululahjarahat, jos nimittäin mitään kaupaksi sai.


    • toni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1196
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe