Nykyään tuo taiteen tekeminen on helppoa, vai mitä

akvarelli kameralla.

Kun ollaan jollakin matkalla, otetaan valokuvia. Valokuvat nyt eivät sinällään niin hirveän taiteellisia ole, toki on osaamista, jos pystyy vaikkapa ilmassa räpyttelevistä ja juovista linnuista kuvan ottamaan. Mutta siis taidetta siitä tehdään, kun jollakin kalliilla kuvankäsittelyohjelmalla muokataan kuvat ikään kuin vaikkapa vesivärimaalauksiksi ja voidaan pistää näyttely pystyyn.

No, eiks oo kätevää! Hintataso sentään jätetään aika alhaiseksi, että kolmellakympillä sellaisen taideteoksen saisi kotiinsa seinälle. Mutta sitä vaan, että onko se tulostuspaperikaan sitten niin laadukasta, että se taideteos kestää aikaa?

No, se siitä... Pakko vaan kertoilla näistä hienoista akvarellisteista.

4

220

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vieno Akvarelli-Elli

      "No, eiks oo kätevää! "

      on kyllä juu.


      "Hintataso sentään jätetään aika alhaiseksi, että kolmellakympillä sellaisen taideteoksen saisi kotiinsa seinälle"

      tämä onkin ihan hyvä juttu, sillä muutamia kertoja aloittelevien, suurien luojien valokuvanäyttelyissä käyneenä ja niiden suttuisten 'vadelma kermaviilissä' -kuvien kauheaa pyyntiä ihmetelleenä, olen ihan vaan tyytyväinen jos joku on tajunnut, et taide ei tee rikkaaksi.
      Varsinkaan jos ei osaa.

      • aha.

        ai, no, no, kyllä ne jotkut itteään taiteilijaksi nimittävät, vaikkeivät toki valtakunnan tai maailman, tai edes suurempaa paikallista kiinnostusta herätä. Ateljeet ja kaikki.

        Tais vaan hankkii hyvät joululahjarahat, jos nimittäin mitään kaupaksi sai.


    • toni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1409
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      911
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      841
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      786
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      765
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      158
      715
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe