Stallmanin Ubuntu-vastaiset puheet ovat miehen tapa purkaa omaa turhautuneisuuttaan. Linus Torvaldsin kehittämä Linux vei Stallmanin kehittämän HURD:n paikan käyttöjärjestelmien ytimenä, eikä Hurd ole vieläkään minkään käyttöjärjestelmän ytimenä. Edes vakaata versiota HURD:sta ei ole julkaistu koskaan.
Meni siis Stallmanin työ GNU-projektissa suoraan historian roskakoriin. Torvalds käärii voitot ja maineen, Stallman joutuu elämään varjossa. Ei ihme, että miestä vituttaa. Linus Torvalds on fiksumpi ja kyvykkäämpi. Linux saavutti suosion ja riittävän, elävän kehittäjäjoukon, HURD ei.
Stallmania kismittää kun Canonical takoo rahaa Linuxilla ja tuottaa samalla kaupallisia tuloja muillekin Ubuntulle ohjelmia tekeville pelitaloille ja ohjelmavalmistajille. Stallman itse ei saa mitään, koska Ubuntun ydin ei ole HURD. Se on silloin helppoa louskuttaa leukoja ja syytellä Canonicalia yksityisyydenloukkauksista vailla mitään perää koko asiassa.
Stallman voi olla hyvä hakkeri, mutta käyttöjärjestelmän ytimen koodaamisessa Linus Tovalds vei kirkkaan voiton. Stallmanin omalla HURD:lla ei ole tulevaisuutta. Stallmanin kannattaisi viimeistään nyt astua sivuun koko open source-maailmasta ettei tule äijän puhuttua enempää läpiä päähänsä. Tai sitten Stallman voisi hylätä HURD:n lopullisesti ja keskittyä laittamaan voimavaransa kisan jo voittaneen Linuxin kehittämiseen, eli Linus Torvaldsin palvelemiseen tavalla, joka palvelee Linuxin hyvää parhaalla mahdollisella tavalla.
Meni siis Stallmanin työ GNU-projektissa suoraan historian roskakoriin. Torvalds käärii voitot ja maineen, Stallman joutuu elämään varjossa. Ei ihme, että miestä vituttaa. Linus Torvalds on fiksumpi ja kyvykkäämpi. Linux saavutti suosion ja riittävän, elävän kehittäjäjoukon, HURD ei.
Stallmania kismittää kun Canonical takoo rahaa Linuxilla ja tuottaa samalla kaupallisia tuloja muillekin Ubuntulle ohjelmia tekeville pelitaloille ja ohjelmavalmistajille. Stallman itse ei saa mitään, koska Ubuntun ydin ei ole HURD. Se on silloin helppoa louskuttaa leukoja ja syytellä Canonicalia yksityisyydenloukkauksista vailla mitään perää koko asiassa.
Stallman voi olla hyvä hakkeri, mutta käyttöjärjestelmän ytimen koodaamisessa Linus Tovalds vei kirkkaan voiton. Stallmanin omalla HURD:lla ei ole tulevaisuutta. Stallmanin kannattaisi viimeistään nyt astua sivuun koko open source-maailmasta ettei tule äijän puhuttua enempää läpiä päähänsä. Tai sitten Stallman voisi hylätä HURD:n lopullisesti ja keskittyä laittamaan voimavaransa kisan jo voittaneen Linuxin kehittämiseen, eli Linus Torvaldsin palvelemiseen tavalla, joka palvelee Linuxin hyvää parhaalla mahdollisella tavalla.
Vastaukset 24
Vanhimmat
""""Stallmanin kannattaisi viimeistään nyt astua sivuun koko open source-maailmasta ettei tule äijän puhuttua enempää läpiä päähänsä. Tai sitten Stallman voisi hylätä HURD:n lopullisesti ja keskittyä laittamaan voimavaransa kisan jo voittaneen Linuxin kehittämiseen, eli Linus Torvaldsin palvelemiseen tavalla, joka palvelee Linuxin hyvää parhaalla mahdollisella tavalla. """"
Eiköhän se Stallman saa tehdä ihan mitä haluaa.
Saahan siitä open sourcesta puhua.
Antaa hihhulien vaan taistella keskenään! "Jokainen valtakunta, joka jakautuu ja taistelee itseään vastaan, tuhoutuu ja talot sortuvat toinen toisensa päälle." Luuk.11:17
Koska linuks on saatanasta, toivotamme hyvää matkaa kadotukseen koko kurttaukselle!
Kristitythän ovat hihhuleita.
Ei sviddu jotai biblia siteeraust teknologia-alueel, kui vajaaks meininki voi mennä?
> Meni siis Stallmanin työ GNU-projektissa suoraan historian roskakoriin >
Nämäkö roskiskamaa ?
http://hyperexperience.com/wp-content/uploads/2008/03/44218-linuxdistrotimeline-72.png
Kaikella kunniotuksella Stallmanin tekemää työtä ja tutkimusta kohtaan, nuo eivät ole hänen aikaansaannoksiaan. Ensinnäkin voi jo lähteä jo heti nimestä "linuxdistrotimeline" että kyseessä on Linuxytimellä pyörivää softaa eli sen ytimen kehityksen aloitti Linus Torvalds, ei Stallman.
Toisekseen vaikka vasemmalla on nähtävissä nimi GNU/Linux niin distroissa on mukana myös "ei-niin-gnu" jakelut eli sellaiset joiden mukana tulee myös "non-free" softaa OOB kuten juurikin palstalla paljon parjattu Ubuntu mutta myös esim. Sabayon. Linux Mintiä noin vanhassa kaaviossa ei edes vielä näy mutta hieman huvittavana yksityiskohtana voi löytää Xandrosin :D
Sinänsä Stallmanin huomio Ubuntun mukana tulevasta trackingista on ihan ok mutta tapa jolla hän sen esittää on varsin perseestä ja saa hänet näyttämään siltä mitä hän edustaa; äärifanaattista OS-hemmoa. Jos kaikki linuxistit olisivat tuollaisia kuin Stallman niin linux olisi edelleen yliopistojen nurkissa huriseva masiina jolla tehtäisiin jotain marginaalijuttuja.
Tämä on minun mielipiteeni, hra Stallman pitäköön omansa.
GNU/Linux tarkoittaa KÄYTTÖJÄRJESTELMÄÄ eikä kyse ole minun mielipiteestäni :) Sen voi jokainen tsekata päätteeltään:
$ uname --operating-system
GNU/Linux
Tuo on mulle CLI ja kun siihen lisätään X ja valitaan DE niin saadaan GUI
En osaa ottaa kantaa Stallmaniin kun ei kuulu lähimpään ystäväpiiriin :)
vrt: Android/Linux ei liene GNU/Linux?
>> Kaikella kunniotuksella Stallmanin tekemää työtä ja tutkimusta kohtaan, nuo eivät ole hänen aikaansaannoksiaan. Ensinnäkin voi jo lähteä jo heti nimestä "linuxdistrotimeline" että kyseessä on Linuxytimellä pyörivää softaa eli sen ytimen kehityksen aloitti Linus Torvalds, ei Stallman.
Tarkoitin tuolla "ei-niin-gnu" jakelulla sellaista joka sisältää myös softaa GPL lisenssin ulkopuolelta. Minun käsitykseni mukaan, siis jos oikein tiukasti asiaa ajattelee (kuten stallman esim.) niin GNU/Linux sisältää vain GPL-lisensoituja ohjelmia. Useissa nykyisissä jakeluissa tulee ajureita ja koodekkeja jotka ei täytä ehtoja. Voin toki olla väärässäkin, en ole asiaan niin perehtynyt, tällainen vain oli käsitykseni. Saa oikaista ja selventää minullekin mikäli olen pahasti harhassa.
Edelleen, tarkoitin ettei Stallman niitä kaikkia itse ole tehnyt. GCC-kääntäjä lienee olennaisin osa Stallmanin kädenjäljestä jonka Linus sovitti Linuxiin. Bourne Shell oli muualla tehty, GNU:ssa siitä paranneltiin Bash, toinen komponentti GNU-projektista jonka Linus pisti Linuxiin.
Olet tietty oikeassa että ilman Stallmania ei olisi ilmeisesti Linuxiakaan tai sitten se olisi hyvin erilainen kuin nykyään.
"Ilman Stallmania sinäkin mitä ilmeisimmin joutuisit käyttämään joko Windowsia, MacOS:ää tai jotain muuta kaupallista ja suljettua järjestelmää."
Tämän takia liitin tuon "kaikella kunnioituksella" siihen :P
Kyllä sellaisiakin käyttöjärjestelmiä on olemassa, joissa on HURD-ydin. Esimerkiksi Debianista ja Archista on GNU/Hurd-versiot.
Tuossa linkki:
http://www.gnu.org/software/hurd/hurd/running/distrib.html
.....siansaksaa teillä linuks-hihhuleilla.
Tällaisia sanoja poimin edellisistä viesteistä: GNU, Hurd, Source, nonfree, softa, OOB, Xandros, tracking, debian, arch, unix, $ uname --operating-system
Voisi luulla, että koko linuks on keksitty vinkuintiassa! Miksei teillä voi olla ihan kotoisia, suomalaisia sanoja käytössä?
Tehän pelästytätte ihmiset jo tuolla oudolla latinaa muistuttavalla kielellä ihmiset kauas noista rypistyksistä. Ei noita kukaan halua opetella. Aina törmää linukseissa tuollaisiin outoihin sanoihin.
Ei sitten ihme, jos ne käyttäjäluvut pyörivätkin promilleissa. En minä ainakaan haluaisi tuollaista tekstiä omaan koneeseeni.
Ymmärtämättömyys kielii Wintoys-urpon vajavaisesta kielitaidosta ja muutenkin heikosta ymmärryksestä. Onko tuo yleistäkin Windows-käyttäjillä ?
Taidat kuulua siihen samaan tuulipukusakkiin joka etelänmatkalla haluaa että tarjoilija kysyy lounaalla suomenkielellä "haluatteko karjalanpaistia vai lihapullia ja muhennosta". Tuollaisten junttien takia en ulkomailla edes tunnusta olevani suomalainen.
Ulkomailla ei tosiaan kannata suomalaisuutta mainostaa. Se ei ole mikään kunnioituksen arvoinen asia muualla maailmassa, että turisti on suomalainen. Amsterdamissa ja Barcelonassakin ja jopa Tukholmassakin suomalaisia katsotaan rumasti pitkin nenän vartta koska suomalaiset kuseskelevat kännissä kadulle ja öykkäröivät muutenkin humalapäissään. Se ei ole paikallinen tapa.
Kannattaa pitää mieluummin kansallisuutensa piilossa ja pyrkiä käyttäytymään siten, että saa paikallisten hyväksynnän. Kännissä törttöily ei ole hyvä asia muualla euroopassa vaikka se Suomessa onkin täysin normaalia ja jopa hyväksyttävää.
Suomalaisuus on häpeän aihe ulkomailla.
Ehkä jossai huonosti koulutettuje vajakkie keskuudes suomalaisuudest on haittaa. Eipä oo tollast koskaa tullu vastaa mut oonki ite ollu aina siististi pukeutunu ja asialline ja yleensä on tuntunu oleva plussaa suomalaisuus jos jotai.
Opettele englantia windows-urvelo. Sitäpaitsi monimutkaiset ja usein moniselitteiset linuxiin liittyvät termit on nimenomaan tarkoitettukin ajamaan uteliaat kokeilijat pois sekä osaltaan vaikeuttamaan viranomaisen (poliisin) työtä. Et voi tutkia jotakin mistä et edes ymmärrä mikä se tutkittava asia on.
GNU on esim. sellainen härän kokoinen/näköinen mötikkä afrikassa. Mitä englantia se muka on?
Mutta asiaan, en enää ihmettele, miksi kukaan normaali-ihminen ei halua linuksia tietokoneelleen. Minäkin suorastaan kauhistuin noita kummallisia sanoja, joita myös tubutinpalstalla jatkuvasti viljellään.
Windowsilla minä pärjään ihan suomenkieleellä ja hyvin!
Silloinhan hakkerislangin vaikeat sanat ja termit toimivat juuri niinkuin niiden pitääkin toimia jos GNU:n tyyppiset sanat pitävät sinutkin Windows-käyttäjänä. Se on juuri koko jutun idea, että ylimääräiset ihmiset ensinnäkään eivät ymmärrä mistä puhutaan ja toiseksi pysyvät Linuxin ulkopuolella. Se antaa Linux-käyttäjille ja koodareille työrauhan.
Vaikeiden slangisanojen koko idea on pitää kaltaisesi idiootit ulkopuolella ja pyyhkiä linux-piirien liepeiltä mm. uteliaat viranomaiset pois. Et ole tervetullut mukaan vaan toiveemme on se, että pysytkin siellä Windows-maailmassa. Linux on yhteisöllisyyttä, mutta vain genressä mukana oleville. Te muut ette ole ollenkaan tervetulleita, vaan olette jopa tervemenneitä muualle.
En mä ihmisenäkään toivota ketään tervetulleeksi kotiini, vaan toivotan kaikki tervemenneeksi, eli pysykää oven ulkopuolella. Jos joku soittaa ovikelloa niin lyön kyselemättä pesismailalla päähän. Toivotan vain lähipiirin tervetulleeksi kotiini.
En minä tuollaiseen salaseuraan haluakaan. Kuulostaa todella pimeältä, keskiaikaiselta salaseuralta!
Uskomattoma vajaa jäbä oot. Mites kuis sult sujuu ynnäyslasku ja muut todella pimeet ja mysteerise kuuloset toimitukset? Kiitti nauruist taas.
Joo, et kuule tiedäkään millainen kultti meillä Linux-käyttäjillä on pystyssä. Siihen verrattuna skull&bones-salaseuran porukka on oikein pyhäkoulupoikia. Näkisitpä vaan ne kaikki verikekkerit ja orgiat mitä me järjestämme salaisissa kokoontumisissa.
Shhh... ei saa mainita luontaisetuja mitä linuxi käytöst saa. ;-D
Höpö höpö ..................